Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 28.12.2002
Svátek má Bohumila
  Výběr z vydání
 > ŠAMANOVO DOUPĚ: Oči nad světem dokořán
 >HUDBA: Deset nejlepších desek roku 2002
 >HRAČKA: Vánoční potěšení s parníkem
 >INFO: Mezinárodní festival dechových hudeb 2003
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >FEJETON: Panika s náledím
 >POČASÍ: Totální ledovka
 >FEJETON: Není větší sranda, než cizí zlomená noha.
 >TÉMA: V Kodani prohráli lobbysté
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě ke hře Magic Sokoban
 >PSÍ PŘÍHODY: Kocouří nadělení u hotelu Mövenpick
 >NÁZOR: Podivné Havlovo předvánoční poselství
 >GLOSA: Vtipy na blondýnky nejsou pravdivé.
 >HISTORIE: Když povstali -Boxeři- (část 1.)
 >POLEMIKA: Jsou vánoce blbost?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
28.12. TÝDEN V TRAPU: Klony útočí...
JITA Splítková

Tento týden světem - tedy konkrétně masmédii- prolétla následující informace:
První narozené klonované dítě je prý děvče Eve
Kontroverzní společnost Clonaid napojená na náboženskou sektu raeliánů oznámila, že se ve čtvrtek narodilo první naklonované dítě, děvče jménem Eve. Je údajně klonem třicetileté Američanky, která poskytla pro klonování svou DNA. Vědecká ředitelka Clonaid Brigitte Boisselierová neprozradila, kde se holčička narodila.

Zatím se neví, jestli je zpráva pravdivá nebo se jedná o hoax - čili o nepravdu - vědci se vyjadřují velice rezervovaně:
PRAHA 27. prosince (ČTK) - Spíše skepticky se staví čeští odborníci k oznámení o údajném narození prvního klonovaného dítěte. Narodilo se prý ve čtvrtek ve Spojených státech. "Technicky to možné je. Potřebovali bychom ale mít více informací a potom také musí proběhnout testy u toho narozeného jedince," řekl vedoucí Ústavu biologie a lékařské genetiky v Motole Petr Goetz. Podle něj se klonování povedlo nejen u ovce, jak dokládá známý příklad Dolly, ale i u dalších organismů, a není proto důvod, proč by se to nemohlo podařit i u člověka. "Je to však nesmírně složitá záležitost a těch úskalí je tam veliké množství," dodal Goetz. Druhá věc jsou podle něj etické problémy. "Reprodukční klonování je nepřijatelné a vědecká obec ho považuje za neetické," zdůraznil.

Proč neetické? Velký, skutečný a kardinální problém v klonování lidí vidím v problému zdravotním a biologickém. Onen zdravotní je vlastně problém stáří - totiž ona ovečka Dolly, trpí artritidou a dalšími příznaky předčasného stárnutí i přesto, že je stále velmi mladá. Vypadá to, že by klon už při narození, mohl nést informaci o věku člověka, který byl naklonován (údajné matce narozené Eve je 30 let - tedy i Eve při narození je už 30 let). Ovšem to je spekulace - podle vědeckého "otce" Dolly Iana Wilmuta z edinburského Roslinova ústavu ve Skotsku však nelze říci, zda jde o důsledek klonování, nebo o nešťastnou shodu náhod.

Dalším biologickým problémem klonování by mohlo být, že se vlastně jedná o nepohlavní rozmnožování. Nebylo by už třeba samců? Zde by mohly nastat další problémy ( nepočítejme s tím, že by ženy chtěly rodit jen své ženské geny :-).) - tím problémem by mohly být mutace.
Pokud by se lidé začali rozmnožovat klonováním, začali by se podobat bezpohlavním tvorům (není toto cílem militantního feminismu ? :-).
Bezpohlavní tvorové mají jednu matku, jednu babičku, jednu prababičku ... až k pramatce. Předávána je neustále stejná genetická informace a tím pádem, když dojde k nějaké změně v DNA, je tato změna automaticky předávaná všem potomkům - takto se může šířit zhoubná, nebezpečná mutace a jelikož není genů, které by tuto mutaci opravily, tak dojde k degeneraci takovýchto bezpohlavních organismů a k jejich vyhynutí. Jako ilustrační příklad mohou sloužit brambory.
V polovině 19. Století postihl Irsko hladomor. V roce 1845 zde napadla bramborová sněť jejich hlavní obživu - brambory. Do pěti let zemřelo milión a půl Irů. Parazit, narozdíl od brambor, je většinou pohlavní a během života jedné generace svého hostitele projde několika generacemi, tak se vyvíjí rychleji než brambory. Ty byly ještě v nevýhodě, protože v této době byl každý evropský brambor dcerou brambor, které byly jednou, či dvakrát přivezeny před třista lety z Nového světa. Takže jednotný genový základ vedl k zlikvidování úrody brambor a hladomoru. Dnes, aby se zabránilo takovému šíření choroby se v intervalu několika let zkoušejí brambory s novou řadou genů.

U pohlavních tvorů se případná mutace nepředává celé generaci potomků, ale jen některým jedincům, čímž nemůže dojít k degeneraci celého rodu a jeho vyhynutí. Genetická výbava potomstva pochází z více než jedné rodové linie, takže každá generace a každý jedinec obsahuje genetické informace různých předků (nejenom jedné pramatky, ale počet předků se s každou generací zdvojnásobuje) a tím je každý jedinec výjimečný a ne jako brambora, která je jedna jako druhá. Úkolem pohlavnosti - sexu je přeskupování dědičné informace a vytváření originálních jedinců.

Dokázali jsme si nutnost pohlaví a úskalí klonů. Takže muži nebojte se :-).

EDDA - JITA Splítková (web)

Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: