Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 15.1.2003
Svátek má Alice
  Výběr z vydání
 >TÉMA:Eurogruša a český čert.
 >GLOSA: Imunita, pro spravedlnost a důslednost.
 >POLITIKA: Volby nebo konkláve
 >NÁZOR: Volte prezidenta tak, abyste se nemuseli sami za sebe stydět
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přistání Boeingu na letišti v L.A. aneb Vytvoř p...!
 >PSÍ PŘÍHODY: Zdržovací čmuchání
 >MROŽOVINY: Irácká válka
 >TÉMA: Kam až zajdou odboráři?
 >NÁZOR: Moje matematika při prezidentských volbách.
 >PRÁVO: Příběhy české justice (2)
 >OHLAS: Ještě k potížím s píárkem
 >EKONOMIKA: Dluhopisy budou dobrá investice
 >HISTORIE: Proč byl zavražděn Cyril Musil
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Evropské hospodářství: zemědělství (mapa)
 >ZDRAVÍ: Zrzaví lidé vnímají bolest intenzivněji

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
15.1. ZDRAVÍ: Zrzaví lidé vnímají bolest intenzivněji
Jiří Široký

V současnosti však snad již nikdo nepochybuje o tom, že barva vlasů je dána geneticky. Tyto jejich geny však s sebou nesou mnohem více, než je jen barva vlasů. Například je známo, že tito lidé jsou mnohem citlivější na škodlivé účinky slunečního UV záření.

Je to proto, že lidé se zrzavými vlasy mají nedostatek kožního barviva melaninu, neboť v buňkách jejich pokožky a vlasů se nacházejí nefunkční receptory pro melanotropní hormon, který zpětně ovlivňuje tvorbu melaninu. V současné době se zjišťuje, že podobné receptory, jako jsou v buňkách kůže a vlasů, se nalézají i v nervových buňkách a ovlivňují citlivost na bolest.

Před nedávnem totiž výzkumný tým z univerzity v Louisville z Kentucky pod vedením anesteziologa Edwina B. Lia empiricky ověřoval to, co se již dlouhou dobu traduje mezi některými anesteziology: „Přirozeně zrzaví lidé mají vyšší spotřebu anestetik.“

Postupovalo se standardní technikou používanou k hodnocení potence anestetik. Test byl prováděn na dobrovolnicích, které byly srovnatelné co do výšky, hmotnosti a věku. Polovina těchto dobrovolnic měla zrzavé vlasy, zbytek vlasy tmavé. Po provedení celkové anestezie a dosažení rovnovážného stavu se zkoušela elektrickým proudem reakce jejich horních končetin. Pokud dobrovolnice na stimulaci elektrickým proudem reagovaly pohybem končetin, dávka se zvýšila, pokud ne, byla snížena. Tím se dospělo k zajímavým výsledkům. U dobrovolnic se zrzavými vlasy byla v průměru nutná koncentrace anestetika desulfuranu 6,19 % (rozmezí 5,84 – 6,54 %), zatímco u jejich tmavovlasých kolegyň jen 5,18 % (rozmezí 4,86 – 5,49 %). Nutná koncentrace desulfuranu tedy byla u rusovlásek v průměru o 20 % vyšší.

Tím se potvrdilo to, že zrzaví lidé vnímají bolest skutečně intenzivněji, a zároveň se tak zrzavé vlasy staly prvním viditelným biologickým znakem, který je těsně spojen se spotřebou anestetik.

Další informace naleznete zde
Další články tohoto autora:
Jiří Široký

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: