Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 21.1.2003
Svátek má Běla
  Výběr z vydání
 >KONFLIKT: Zabíjení v Iráku - optimistická varianta
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pohotová záchrana
 >POLITIKA: Jak to bylo s hlasováním o Iráku a s novou volbou prezidenta
 >POLITIKA: Titáni a Titáni české politiky
 >POOHLÉDNUTÍ: Čínský vzor budování socilalismu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Od srdce ke karetní hře
 >PSÍ PŘÍHODY: Pocity starého bojovníka
 >POLITIKA: Vládní podpora vstupu do EU -proč?
 >ARCHITEKTURA: Nová stavba v centru Prahy a třetí kvíz pro vás
 >HUDBA A ZVUK: A+A neboli architektura & akustika
 >EKONOMIKA: Americké společnosti oznamují čtvrtletní výsledky
 >NÁZOR: Bohatá musí rezignovat!
 >ŠKOLSTVÍ: Prvňáčci
 >LITERÁRNO: Sexuální obtěžování a salto mortale
 >FEJETON: Úterý

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
21.1. NÁZOR: Bohatá musí rezignovat!
Marek Švácha

Chyba statistiků, která byla odhalena čistě náhodou hned po neúspěšné volbě prezidenta, by měla někoho stát místo. Vyjádřil se tak i premiér Vladimír Špidla. Šéfce ČSÚ, Marii Bohaté, se ale zjevně odejít nechce. Zdá se, že je přesvědčena, že nějakých čtyřicet miliard je v dnešní době, plné obrovských schodků rozpočtu, zanedbatelné číslo. Je smutné, že se u nás již natrvalo zabydlel zvyk z dob komunismu "drž se teplého místa, ono to přejde". To, co předvedli předsedové US-DEU, KDU-ČSL a ODS po volbách (tj. že nerezignovali), tyto manýry ješte více podpořilo. Zkrátka - z naší společnosti se vytratila zodpovědnost a čest. Možná zůstává ještě tak "čest práci" na úřadech, podobných ČSÚ.
Je zvláštní, že se po "Bohatá gate" nevynořila záplava žalob vůči tomuto úřadu, potažmo státu. Sám jsem na základě zveřejněných čísel nakupoval Eura. Teď, když se ukázalo, že čísla byla lživá, utrpěl jsem poklesem koruny ztrátu. Copak by spoustě českých dovozců a vývozců nestálo za to zorgaizovat hromadnou žalobu za ušlé zisky? Nebo si všichni myslí, že ČSÚ je něco odtrženého od reality a jeho chyby se nás občanů netýkají. Ale týkají. Je to ještě horší - pokud by chybu udělala soukromá poradenská firma, pak si ji příště nikdo nezaplatí. Platit ČSÚ bohužel musíme povinně nadále, nezávisle na tom, kolik chyb ještě udělá.
A to má paní Bohatá ještě tu drzost, aby prohlásila: "Situace je velmi zpolitizována a mou povinností je obhájit nezávislost úřadu. Jsem připravena nepodlehnout politickým tlakům." Chtela tím říci, že nezávislý úřad musí dělat školáčkovské chyby? Nebo to mělo znamenat: "Musím obhájit nezávislost úřadu na odbornosti a profesionalitě."? Nebo snad dokonce "... nezávislost na realitě."? To se vskutku daří velmi dobře - čísla, která za naše peníze ČSÚ zjišťuje, jsou skutečne nezávislá na skutečnosti, věrohodnosti a realitě. A pod předsednictvím "zuby-nehty" se držící Marie Bohaté určite taková zustanou.
Proto já, jakožto občan, platící ze svých daní chod tohoto úřadu na výrobu "hausnumer" volám: Bohatá odstup!


Další články tohoto autora:
Marek Švácha

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: