Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 3.2.2003
Svátek má Blažej
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Přímá volba je nejlepším řešením
 >KOSMONAUTIKA: Co mohlo způsobit sobotní zkázu raketoplánu Columbia?
 >TÉMA: Kdo si více zaslouží? Řidič tramvaje nebo autobusu?
 >COLUMBIA: Další tragédie raketoplánu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger na cestách
 >PSÍ PŘÍHODY: Stýskání po Bartovi a 50 psů
 >POLITIKA: A potom jsme uslyšeli hřmění.
 >ZE ŽIVOTA: Manažeři bez manéže: Odborné znalosti.
 >FEJETON: Hřbitovní kvítí
 >NÁZOR: Přestávka pro ČSSD
 >FEJETON: Vysvědčení
 >TÉMA: Zneužívání SMS brány
 >VOLBA: Kdo má nahradit presidenta?
 >FILM: Božská Ema mezi panely
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
3.2. VOLBA: Kdo má nahradit presidenta?
Stanislav Reiniš

Po dvou nezdařených volbách nového presidenta, který má nahradit Václava Havla, nastaly v české zemi rozpaky. Kandidáti nejsilnější strany, Bureš a Zeman, propadli hned v prvním kole a sociální demokraté začali zpytovat svědomí, že jako měli špatnou taktiku, špatného kandidáta. Leccos špatného mají, hospodařit neumí, vytvořili skandální rozpočet, bude se po nich těžko napravovat. Také k tomu přispívá, mysleli si určitě, špatný národ, který zvolil takovou kombinaci poslanců, že se s nimi nedá nic pořádného udělat. Tohle se ale neodvážili říci nahlas.

Podle mne jsou příčiny hlubší. Trpíme v České republice dlouhodobým nedostatkem správných lidí. Ti, kteří vyrůstali za totality, měli dvě možnosti volby, někdy dané i nedobrovolně: Buď se přidat k „nim“, chovat se tak, aby byl člověk přijat do Strany, a dokázat držet ústa a krok za účelem osobního klidu nebo určitého osobního úspěchu. Moc charakternosti v tom nebylo. V druhém případě, když někdo Straně nelezl někam, odsoudil sebe i svoje děti k životě na dně a k nevyužití svého nadání a osobního potenciálu. V obou případech tento dlouhodobý stav měl za následek plýtvání talenty, které nám dnes chybí. To je jeden z nejhrůznějších rysů socialistické dehumanizace. Postkomunistická éra se proto vyznačuje nedostatkem nadaných a zároveň vzdělaných lidí. Především tato země trpí nedostatkem dobrých politiků. Mladí lidé jsou už jiní. Začínají využívat své svobody, jezdí za vzděláním a za zkušenostmi do ciziny, jednoho dne budou dobří, ale zatím jsou mladí a na presidenta si ještě nemohou troufnout.

A tak se v těchto dnech hledá v té všeobecné duchovní nezaviněné bídě přijatelný člověk. Navrhují Jiřího Dienstbiera, ozývá se Dagmar Lastovecká, předseda Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomír Voleník, místopředseda vlády Pavel Rychetský, zpěvák Michael Kocáb, rektor Karlovy university Ivan Wilhelm. Možná toho diskutéři v kavárnách chtějí moc, když chtějí dalšího důstojného nástupce císaře pána, moudrého, vzdělaného, populárního, milovaného, pohledného, aby mohl viset ve školách nad tabulí, ne moc chudého, aby nepodléhal korupci, prostě Vůdce národa a Osobnost. Skuteční vůdcové národa však vyrůstají, když je lidem těžko, a to teď není.

Je nepochybné, že náš president by měl být presidentem pro celý národ. Měl by být přijatelný pro pravici i levici; pro staré pamětníky i pro mladé entusiasty. Dosavadní vládní garnitura, která se potýkala s postkomunistickými poměry, s nedostatkem všeho - znalostí, obětavosti, odpovědnosti, pravdivosti, tak jak nám to všechno zanechala totalita, s nepoctivostí i s bolševiky malými a velkými, tajnými a veřejnými, vyšla z těchto bojů pošramocena.

Teď se hledá osoba přijatelná, nezatížená nechutnostmi, které vyplývaly z komunistické systémové nemorálnosti. Já jednu takovou znám. Kdysi presidentskou funkci odmítla, ale kdoví, snad by si dala říci. Je to Madeleine Albrightová. Zkušená v politice, populární, bez komunistické zátěže, energická, jako Američanka všeobecně dost napravo, jako spolupracovnice Billa Clintona dosti nalevo. Před nějakou dobou ji navrhl Václav Havel. Ona odmítla, ale co kdybychom jí vysvětlili, že tentokrát je to nutné, že takového člověka v republice nemáme, protože pro talentované charakterní lidi tady nebylo dlouho prostředí a že snad později vyrostou, ale zatím je s nimi problém.

Mnoho lidí bude proti.

Stanislav Reiniš

sreinis@lf3.cuni.cz
Další články tohoto autora:
Stanislav Reiniš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: