Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 3.2.2003
Svátek má Blažej
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Přímá volba je nejlepším řešením
 >KOSMONAUTIKA: Co mohlo způsobit sobotní zkázu raketoplánu Columbia?
 >TÉMA: Kdo si více zaslouží? Řidič tramvaje nebo autobusu?
 >COLUMBIA: Další tragédie raketoplánu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger na cestách
 >PSÍ PŘÍHODY: Stýskání po Bartovi a 50 psů
 >POLITIKA: A potom jsme uslyšeli hřmění.
 >ZE ŽIVOTA: Manažeři bez manéže: Odborné znalosti.
 >FEJETON: Hřbitovní kvítí
 >NÁZOR: Přestávka pro ČSSD
 >FEJETON: Vysvědčení
 >TÉMA: Zneužívání SMS brány
 >VOLBA: Kdo má nahradit presidenta?
 >FILM: Božská Ema mezi panely
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
3.2. NÁZOR: Přestávka pro ČSSD
Vít Blaha

Zdeněk Mlynář, otec dnešního ministra Vladimíra, v jedné z prvních televizních debat po 17. listopadu 1989 přišel s velmi zvláštním požadavkem - "Vzhledem k tomu, že KSČ jako velmi důležitá politické síla je nyní poměrně dezorientovaná, bylo by velmi dobré, kdyby došlo k určitému přerušení tlaku na tuto stranu a počkalo se několik měsíců, než se KSČ zkonsoliduje a bude schopná k bouřlivému vývoji zaujmout postoj.." Naštěstí toto absurdní přání nebylo tehdy vyslyšeno..

Situace v dnešní ČSSD by potřebovala podobné řešení. Politická strana, která vyhrála volby a jako koaliční partnery má strany, které ústy svých čelních představitelů ujišťují ČSSD o své nerozborné loajalitě není schopna zvládat takřka vůbec nic. Samozřejmě, že hlavní díl odpovědnosti za tuto situaci nese předseda této strany Vladimír Špidla. Nadšený socialista, který má konečně možnost prosazovat své pochybné idealistické představy jde od jednoho problému k druhému.

Způsob jakým se celá vládní koalice připravila na volbu prezidenta svědčí o jejich nekompetentnosti vést tuto republiku. O termínu volby věděli snad všichni kromě pana Špidly. Zdá se jakoby tento pán chtěl skutečnost pasovat na své představy. "Vypíšeme vnitrostranické referendum, odsuneme Zemana na nevolitelné místo, pak prosadíme našeho kandidáta Motejla jako favorita vládní koalice a poslanci ho zvolí za prezidenta.." Tak nějak si představuji myšlenkové pochody předsedy vlády. Podobně jako při ostatních příležitostech (povodňové balíčky, rozpočet) při prvním problému, který takto nalinkovanou představu naruší, přichází Vladimír Špidla o svůj výraz hráče pokeru a stává se z něj uzlíček nervů.. Obě prezidentské volby dopadly poněkud jinak než si ČSSD a vládní koalice představovaly. Teď by mělo asi nastat to shora zmíněné přerušení.. Vládní koalice nám vzkazuje : "..Nebyli a nejsme schopni vybrat žádného odpovídajícího kandidáta, který by se v roli zachránce našeho království postavil zlému drakovi Klausovi a proto si bereme přestávku. Milí voliči, ano máte pravdu, trošku jsme to podcenili, ale teď se budeme snažit….."

  Vím, že strana, která musí řešit své vnitrostranické problémy, která se při svém vládnutí opírá o morálně pevné a zásadové členy US-DEU a KDU-ČSL je nyní ve špatné situaci, protože je ve vleku událostí - ODS zcela nesportovně trvá stále na svém kandidátovi, který je pro nynější novovlné vedení ČSSD představované pány Špidlou a Zaorálkem hodně velké nebezpečí, vykouzlit nyní kandidáta na prezidenta, když se to nepodařilo v normální situaci je také úloha pro Davida Copperfielda, ministr financí Sobotka zpracuje reformu státních financí poněkud jinak, než má představu zástupce odborů ve vládě Zdeněk Škromach, ministryně zdravotnictví Součková řeší jeden problém za druhým s rychlostí a účinností, kterou by mohli závidět i na Kubě, nebo v KLDR atd., atd., atd…

Pana Špidlu chápu a nezávidím mu.. Těch problémů je opravdu hodně… Ale jsou to především problémy jeho strany a jeho koaličních partnerů. Nevím, proč by za neschopnost této vládní garnitury měli nést následky všichni občané naší republiky. Možná by bylo dobré, kdybychom místo toho času na konsolidaci dali panu Špidlovi a jeho koaličním spolupachatelům více najevo, že se nám ten jejich způsob vlády moc nezamlouvá..

Vít Blaha, vit.blaha@seznam.cz 2. února 2003


Další články tohoto autora:
Vít Blaha

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: