Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 4.2.2003
Svátek má Jarmila
  Výběr z vydání
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Příklad pro nás? (3)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Poprvé...
 >POOHLÉDNUTÍ: Amerika víc než černobílá
 >HUDBA A ZVUK: Muzikologie poněkud netradičně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger na cestách 2
 >PSÍ PŘÍHODY: Ohromná výhoda hotového oběda
 >PRAŽSKÝ CHODEC: Žebrák a klasik - pražské figurky ještě žijí!
 >ARCHITEKTURA: Pozvánka na výstavu Brněnští stavitelé 30. let
 >POLITIKA: Prezidentské pravomoci v rukou ČSSD
 >POLITIKA: Vládní koalice chce loutkového prezidenta
 >NÁZOR:Jsem proti přímé volbě prezidenta!
 >EKONOMIKA: Trhy jsou nervózní
 >OHLAS: Proti USA!
 >STÁVKA: Pyrrhové u Chlumce
 >NÁZOR:Havlova krajina po bitvě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
4.2. POLITIKA: Vládní koalice chce loutkového prezidenta
Podepsán Insider

Před několika lety vyjádřil prezident Václav Havel obavu, že se jednou jeho nástupcem může stát nějaký profesor egyptologie, jehož základní kvalifikací bude nikomu nevadit. Politicky bezejmenná, i když v nějaké jiné rovině společenského života široce respektovaná, osobnost na Hrad zkrátka nepatří. Mohu (a měl jsem a mám) mít stovky výhrad vůči mnoha politickým krokům prezidenta Václava Havla. Jedno však popřít nikdy nemohu. Jednalo se a jedná o významnou politickou osobnost s jasnými a čitelnými politickými postoji se kterými sice můžete nebo nemusíte souhlasit, ale alespoň je má.

Sociální demokracie a vládní koalice jako celek nebyla schopna nalézt kvalitního politika, který by se úspěšně ucházel o post prezidenta republiky. Pod tímto tlakem a pod heslem "kdokoliv, jenom ne Klaus" se začala rozhlížet i v akademické a univerzitní sféře. Nejeden i v médiích zmíněný vážený akademický funkcionář, který již byl nebo teprve bude osloven, teď rozechvělou rukou listuje v narychlo opatřeném výtisku ústavy, aby zjistil jaké jsou vlastně přesně pravomoci prezidenta a jaké je jeho postavení v našem ústavním systému.

Ústavní pozice prezidenta republiky v komplikovaném období vstupu naší země do EU, debat o budoucí podobě EU, mnoha deziluzí, možného válečného konfliktu, možné roztržky mezi oběma břehy Atlantiku či úvah o dělení na "starou" a "novou" Evropu vyžaduje nejen lidsky zralou, inteligentní, vzdělanou a pracovitou osobnost, což zmiňovaní akademici bezesporu jsou, ale i člověka s politickou zkušeností a erudicí, osobnost s jasnými, vystopovatelnými a předvídatelnými politickými postoji. V žádném případě tedy politického novice, nadšeného politického ochotníka či politického amatérského hráče. Post prezidenta republiky a v tomto čase nelze brát jako záskok!

Koalici se navíc líbí situace, kdy je prezidentem duo Špidla-Zaorálek. Přechod nikoliv bezvýznamných kompetencí hlavy státu na tuto dvojici může být i jedním z důvodů dosavadní dvojí neúspěšné volby. Tato dvojice nám nyní najmenuje nejen šéfa statistického úřadu, ale i téměř celý ústavní soud, většinu komise pro cenné papíry, soudce, generály atd. atd. A co takhle si tento politický monopol prodloužit?

Například nalezením sice společensky respektované, ale politicky naprosto nezkušené osobnosti, která by neovládla svou ctižádost či odpovědnost za vlast a stala se prezidentem republiky. Přesněji - loutkovým prezidentem republiky. Bez politických zkušeností, bez politického zázemí a s pocitem politického vděku pak bude jen tancovat, jak bude vládně-premiérská píšťalka pískat. I když se bude tisíckrát zaklínat, že tomu tak nebude a možná tomu bude i sám věřit!

Ústavní post prezidenta není akademická funkce. Svět politiky není logickým, přehledným a snadno popsatelným světem vědy. Mezinárodní politická scéna není prostředím podobným atmosféře mezinárodních vědeckých konferencí či seminářů. Bez elementární politické zkušenosti či alespoň znalostí z vysokých pozic státní administrativy, diplomacie či soudnictví je zvolení prezidenta – akademika nezodpovědným krokem a ze strany dotyčného i ztrátou soudnosti!

To není volání po uzavřené politické kastě. Je to jen výraz přesvědčení, že každá práce si žádá své a že touto prací je i post prezident republiky. Prezident – akademik by se nezvratitelně stal vládní loutkou, což je jen opačný a stejně škodlivý extrém proti pozici Václava Havla, který se snažil vládě konkurovat. Nechtěl bych se dočkat doby, kdy třetí neznámější českou loutkou po Spejblovi a Hurvínkovi je prezident republiky.


Další články tohoto autora:
Podepsán Insider

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: