Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 5.2.2003
Svátek má Dobromila
  Výběr z vydání
 >ŚACHY: Šachové drama v New Yorku zatím 2:2
 >SVĚT: Podporujte svého šerifa!
 >MROŽOVINY: Spáry amerického orla I
 >VOLBA PREZIDENTA: Vím o vhodné osobě!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Teče v Praze Vltava?
 >PSÍ PŘÍHODY: Svítá dříve, dříve chodíme ven
 >GLOSA: Máme se bát islámu a jeho vyznavačů?
 >POLITIKA: Kdo s kým, o čem a pro koho?
 >NÁZOR: Pandořina skříňka přímé volby prezidenta.
 >NÁZOR: Kdy začnou už konečně vládnout?
 >NÁZOR: Přímou volbu prezidenta? Ne, děkuji
 >ŚACHY: Počítače v šachu - Quo Vadis?
 >GLOSA: -Evropa- k sovětskému stylu?
 >EKONOMIKA: Koruna k euru posílí
 >KATASTROFA: Columbia - nejasnosti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
5.2. GLOSA: -Evropa- k sovětskému stylu?
Zdeněk Švácha

Osm evropských státníků podepsalo článek, v němž podporují jednotu euro-amerických civilizace na pozadí irácké krize. "Naším cílem je bránit světový mír a bezpečnost tím, že tento režim přinutíme vzdát se zbraní hromadného ničení…Nemůžeme připustit, aby nějaký diktátor tyto rezoluce (OSN) systematicky porušoval", zní nejtvrdší formulace v textu.
Tento slušný a mírný článek se okamžitě dostal pod palbu bojovníků za "Evropu". Šéf české diplomacie Svoboda se nechal (podle serveru iHned opakovaně) slyšet, že "Evropa je natolik silná, že jí jeden text nemůže rozdělit". Předseda Evropského parlamentu Cox ho nenechal na holičkách: "Bych byl rád, kdyby klíčoví evropští lídři strávili více času hledáním konsensu, než na vlastní pěst podnikali nějaké vlastní diplomatické iniciativy,". Většina médií si pospíšila s ujištěním, že "Evropané válku nechtějí" (MF Dnes) a že "jde o politický podraz vůči Německu a Francii" (Právo).
Tento tón vůči nepříliš polemickému textu je varující. Je demagogický - "osmička" nevolá po válce, ale po zásadovosti. Tito lidé jsou řádně zvoleni, řeči o "vlastních iniciativách" jsou tedy záměrně matoucí. Debaty o podrazech a vlažnosti občanů k válce samé jsou typickou ukázkou postmoderní hysterie. "Osmičce" jsou totiž podsouvány názory, o nichž se média domnívají, že je dotyční vyznávají. Druhé poučení je mnohem horší. Osmeru řádně zvolených politiků byla umyta hlava jak nevycválanému dorostu. Byli pasováni na nekompetentní rozvratníky "evropské" ideje.
Je čas položit si otázku, co tu ideu vlastně představuje. Pokud je to francouzsko-německý štrudl upečený v bruselské troubě, proč ne. Pak ale hovořme otevřeně o národních zájmech (o které zde jedině jde) a přiznejme legitimitu názoru "osmičky". Dalším krokem nastoleného tónu debaty je totiž "sovětizace" problému - zpochybnění zdravotního stavu uvedených politiků. Co zpravidla následovalo dále, učí historie.


Další články tohoto autora:
Zdeněk Švácha

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: