Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 20.2.2003
Svátek má Oldřich
  Výběr z vydání
 >VOJENSTVÍ: Zbraň 21 století
 >AMERIKOU: Vzpomínka na Zbiroh (1)
 >ZE ŽIVOTA: Šetřit se musí! Ať to stojí co chce!
 >POLITIKA: Političtí sebevrazi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výhody staromládeneckého života
 >PSÍ PŘÍHODY: Blíží se jaro
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Tragédie národa
 >FEJETON: Ať žije HUPS!
 >TÉMA: Máte mobil? Vědí o vás!
 >POOHLÉDNUTÍ: Život jako náhoda? (dokončení)
 >NÁZOR: Proč budu hlasovat proti vstupu do EU II.
 >NÁZOR: Totalita bude bita?
 >GLOSA: Křesťanský metr po Svobodovsku
 >PRAVIDELNĚ MEJLEM: Neff likviduje svobodnou diskusi.
 >ZDRAVÍ: Mozková mrtvice (CMP)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
20.2. ZE ŽIVOTA: Šetřit se musí! Ať to stojí co chce!
Václav Vlk

Tak se to aspoň u nás říká odedávna. A vlády ministerští úředníci se tímto sloganem trvale, bez ohledy na změnu režimu řídí. Vláda si může povídat do chce. Vlády se mění a český úředník, pokud neumře, slouží tolika režimům , kolik jich za život stihne. Takže musí být chytřejší,než nějaká vláda, které se , z historického hlediska,stále mění. Nejdřív je nahoře, Císař Pán, pak president, pak Reichsprotektor, pak zase president, pak generální tajemníci strany a dneska je nahoře nějaký předseda vlády. Ostatně, bůh ví,jak se jmenuje a jak dlouho tam vydrží!Dneska se ty vlády střídají jak fusekle! Z hlediska věčného úřednictva.
Takto asi uvažují ,podle výsledku jejich činnosti přemnozí naši úředníci. K tomu mne vede například tento zážitek. Získal jsem jej v době, kdy vláda hrdě prohlásila, že už zná nejméně 3 způsoby, jak pomoci českému hospodářství. Tři způsoby, dva způsoby a nebo pět, úředník to ví líp. Nejlepší je, když je všude pořádek. Jak zněl onen slavný dialog V+W na předscéně :
"Víte, pane, ono se smí…"
"Pane, co to řikáte, že u nás se něco smí?! U nás se nic nesmí! U nás je pořádek !!" například v daních, jedna z nejlépe vybíraných daní je DPH.Daň z přidané hodnoty. Dodnes mnoho Čechů nechápe, že nějaké daně ze zisku stát skoro vůbec nezajímají, protože nikdo,kdo je chytrý, dneska moc velký zisk nemá. Největší a nejlepší daně se vyberou z DPH. U nás 22% .Takže z většiny toho co nakoupí, (abychom to nekomplikovali jednodušším čtenářům), zaplatí zákazník , tedy lépe odevzdá výrobce a prodávající 22% ceny státu. To jsou pěkný peníze! Nikdo v dějinách nedokázal vybírat víc! A tak jednoduše. Však jsou na to všichni ministři financí všech vyspělých států patřičně hrdí. A ty slovní a virtuální tanečky na obrazovkách o "odpuštěných daních ze zisku" a o tom, jak si někdo mastí kapsy velkým ziskem jsou jen takovou hrou s věci neznalým obecenstvem. Takže DPH, to je to, co je důležité . A proto se jím i úřady zabývají.Ale odívejme se na to od začátku.

Všiml jsem si toho před 14 dny. Na parkovišti u chomutovského Globusu, narvaného o víkendu českými ale ještě více německými vozy, byly na stěrači mnoha vozů vloženy jakési bílé lístky. Zvědavost člověku nedá, zvláště,když jsme si všimli, že tyto lístky jsou jen a jen za stěrači vozidel s německými poznávacími značkami. Co to může být? Nějaká reklamní akce a nebo nějaké provokace či co? Správnou se ukázala odpověď, že jde o reklamní akci, i když poněkud svéráznou. Její aktéři totiž oslovovali Němce, nakupující v českém Globusu . A vyčítali jim, že jezdí nakupovat do Čech, když tam u nich, v Německu, jsou tak úžasné slevy a tolik různých zajímavých akcí, které nemůže žádný český obchod nabídnout.Jak však bylo vidět i v následujícím týdnu a o dalším víkendu, akce mnoho nezabrala.Možná spíše naopak. Příště byla více než polovina parkovacích míst u Globusu byla obsazena vozy s německou poznávací značkou. Naštěstí už, tak jako o Vánocích, nestály uvnitř obrovské fronty zákazníků z Německa, které trpělivě čekaly v prodejně u provizorních stolů na okamžité vrácení DPH, německy Mwst.Tehdy se člověk nedostal z Globusu ven pro davy koupěchtivých a hlavně DPH vrácení chtivých Němců. V civilizovaných státech se totiž cizincům DPH , za určitých podmínek vrací. Protože DPH je daň, která by měla sloužit k prospěchu občanů toho kterého státu . Čím ovšem cizinci nejsou. U nás však jde,pokud se týká problému odpočtu DPH u zákazníků od našich blízkých sousedů, rok před vstupem do EU však o poněkud pomíjivý problém, protože pak, se staneme jedním celním prostorem a DPH nikomu z Unie vracet nebudem,e a nikdo ho ani nevrátí nám. V našem případě jde hlavně o Německo, Rakousko a později půjde i o Polsko a Slovensko. Přesto se úředníci Ministerstva financí rozhodli k ráznému kroku. Změnu v možnosti vracení DPH.
Obliba nákupů v českých obchodech a hlavně supermarketech - tedy supermarketech prodávajících za české peníze a ceny , abychom byli přesní, velice vadí německým a rakouským obchodníkům. Nelze se jim divit. Ani se nelze divit, že se snaží s tímto problémem něco dělat. Jen by se to mělo dít z jejich strany a ne používat k tomu naše úředníky. Konkurence z Česka jim totiž odvádí zákazníky .Za levnějším zbožím. A za daleko lepší a zákazníkům lépe vyhovující prodejní dobou. Proto se těmto zahraničním obchodníkům například tak velice líbily návrhy Odborového sdružení pracovníků v obchodě, aby byla pracovní doba v Čechách v obchodech zkrácena, zakázán noční prodej a prodej o svátcích. A nejlépe by bylo zavírat hned v 18 hodin, tak jako v Německu a Rakousku. Komu by takové omezení prodejní doby nejlépe vyhovovalo, je až nad slunce jasné. Zákazníci to rozhodně nebyli . Přes dosti značnou propagandu tohoto nápadu v tisku a TV se běžní pracovníci obchodu k hlasům svého odborového vedení nepřidali . Takže tato iniciativa, jak dostat zahraniční zákazníky z českých obchodů vyzněla poněkud do prázdna.
Zdá se, že k tažení proti tomu , aby Němci,Rakušáci a další cizinci nakupovali v Česku, se rozhodujícím způsobem připojilo v dnešních dnech i Ministerstvo financí. Rozhodlo se změnit předpisy pro možnost vrácení DPH a to z částky 1000Kč na částku 6000Kč. A to ještě tato částka musí být na jedné účtence!Odůvodnění je neuvěřitelně naivní a zjevně nepravdivé. Prý se má zabránit tomu,aby Češi vzali po nákupu do auta cizince, přejeli s ním hranice, pak si dali proplatit DPH a se zbožím se vrátili opět k nám. Nevím proč by to dělali,když mnoho ochodů buď DPH vrací ihned a nebo, po předložení dokladů od cizince, který si pak nechá účtenku potvrdit na hranicích, DPH vůbec nezapočítává? Nehledě k nesmyslu, kolik by celý tento cirkus stál , například na benzínu. Dost těžko by také našinci našli tolik ochotných Němců či Rakušanů,aby se to vůbec vyplatilo. Ovšem tvrdil to pan Jaroslav Dědič, mluvčí MF. Být mluvčím ministerstva financí vyžaduje zřejmě hluboké přesvědčení, že občané jsou úplní idioti.
Jako vždy a jako na zavolanou se objevil jako na zavolanou další expert. Nejlepší je , když je z nějaké analytické skupiny se zahraničně znějícím jménem. Nyní byl citován na stránkách LN jakýsi pan Beránek ze společnosti Mag Consulting. Prohlásil, že "cestovní ruch tato změna nikterak neovlivní , protože Česko už není pro cizince zemí levných nákupů."
Doporučuji panu Beránkovi,aby se laskavě obtěžoval navštívit Most, Chomutov, Ostrov, Budějovice a podobná místa . A pro čtenáře mám hádanku: Z jakého slova vznikla zkratka "Mag", v názvu společnosti zaměstnávající pana Beránka ?
Ministerstvo financí se rozhodlo "vydělat " pro erár nějakých těch pár milionů na nevráceném DPH. Operuje částkou 900 milionů, což se zdá hodně. Pokud však vezmeme v úvahu, že není žádný problém ,aby se tři cizinci v prodejně skla a nebo porcelánu domluvili a při cenách těchto věcí na jedné účtence lehce překročili při nákupu částku 6 000.-Kč. Už z toho je vidět, že o úsporu 900 milionů rozhodně nepůjde.Naopak spíš půjde o značný prodělek,., Obchodu a tím i nás všech. Pokud přestanou k nám jezdit nakupovat cizinci zvláště Němci a Rakušané, přijdou o zákazníky restaurace, benzinové pumpy, hotely a hlavně obchody. To povede jen k propuštění zaměstnanců, k poklesu výroby produktů,které takto "nejlaciněji" vyváží od nás sami naši sousedé za své dopravní náklady. Lze předpokládat silné omezení a v některých místech i zhroucení pomalu se rozvíjející infrastruktury služeb a obchodu v pohraničí a oslabení výrobců a obchodníků u nás vůbec.
Takže, kde je jaký výdělek státu ? Kdo na tom vlastně vydělá. No ten, ke komu půjdou tito zákazníci nakupovat. Ovšem nebude to u nás. Ministerstvu financí blahopřejme. Zase opět zabránilo, aby se někdo, jak už říkal soudruh Husák, jen tak mírnix-dýrnix špacíroval přes hranice. A pokouší se tomu správně učinit přítrž. Což je jistě chvályhodné . Zvláště, pokud by chtěli tihle cizáci k nám jezdit nakupovat. A estě nás šidit o daních ! Sami přeci máme málo! A to přitom plán plníme na základě směrnic XVI sjezdu KSČ už léta na více než 105% !!
Nebo že by už nebyl v obchodě nedostatek toaletního papíru a vepřových žebírek? A nebo že by už nebyl problém jak vyrábět toaletní papír podle počtu zadnic, místo podle plánovaného počtu hlav? Ví se na ministerstvu, že už není problémem plnit plán a střežit naše výdobytky před kapitalistickými cizinci? Ale že je největším úkolem a otázkou výkonu ekonomiky a tím i životní úrovně občanů schopnost vyrobené prodat? Slyšeli už o tom vůbec soudruzi na ministerstvu?


Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku