Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.3.2003
Svátek má Tomáš
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (10)
 >DOKUMENT: Akce Pochodeň 2003
 >INFO: Konzervativní strana a EU-referendum
 >ŽIVOT: Jede jede mašinka.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Škoda mladého života
 >PSÍ PŘÍHODY: Překotné domáhání dárků
 >TÉMA: Hyenismus
 >REAKCE: Blbá nálada, pohádky a smrt
 >KONFLIKT: Naivita šachových pěšáků
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Nenávist jako program
 >Paušální Dial- up neprávem ve stínu ADSL aneb pomůže ministr Mlynář s paušálem?
 >NÁZOR: Klaus a jeho role
 >POSTŘEH: O simce
 >IRAK : Svědomí a mezinárodní právo
 >ČESKÁ TELEVIZE: Pocity a realita

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
7.3. BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (10)
Jan Burian

Na estonském ostrově Saaremaa, který si navzdory ruské devastaci stále ještě zachoval zvláštní atmosféru a odlišnost od zbytku země, plánují postavit most a spojit neodvolatelně toto území s pevninou. Mezi obyvateli ostrova vzbudila představa mostu rozporuplné pocity. Někteří jásají, že tím, jak se ostrov spojí s pevninou - odpadne zdlouhavé cestování lodí - dojde k prudkému rozvoji hospodářství a vzestupu životní úrovně. Jiní se děsí ztráty identity, rozplynutí tradice a zániku všeho, co ostrov odlišuje od zbytku země a dělá ho zajímavým a krásným. Za těch pár dní, které jsem s obyvateli Saaremaa strávil, kladl jsem otázku "Co říkáte stavbě mostu?" mnoha lidem. Jejich názory se mi zdály velmi vyhrocené, bylo v nich cítit napětí, obavy, vztek, euforii, znechucení… Až jeden moudrý lesní muž, dříve ředitel místního muzea, nyní pěstitel koní, na mou otázku odpověděl jinak:
"Most buď bude - a nebo nebude… Nejhorší ze všeho je ten stres z toho, jak to dopadne." Vzpomněl jsem si na něj teď, když nám volili prezidenta. Nejhorší ze všeho byl ten stres.

Kolik lidí volbu hlavy státu bere jako vlastní osudovou záležitost! Někteří vypadají, jako by je potkalo největší životní štěstí, jiní trousí poznámky o emigraci… je to proto, že tolik potřebujeme taťku národa? Co se to vlastně stalo: Zvolili nám úředníka, který bude šest let zápasit s veřejností a nejspíš i sám se sebou, aby splnil všechno, co si předsevzal a ještě se zavděčil všem, jimž něco slíbil. Žádný med to nebude - ani pro něj. Nemá moc velký prostor - může něco pokazit a zhoršit, něco vylepšit, ale císařem se neprohlásí, i kdyby chtěl sebevíc. Bude se poměřovat se svým předchůdcem a bude mít co dělat, aby se jeho ego vešlo do Hradu. Já mu tu funkci nezávidím, a co vy?
Jan Burian

P.S.:
V úterý ráno se v porodnici v Krči narodil Vincek Klusák, pěkné vypečené miminko a náš nový rodinný přítel. Má zatím poněkud podstatnější starosti než my, ale až za šest let půjde do školy, budou nám zase volit prezidenta… Čeká ho také takový krásný malý český adrenalinový život?


Další články tohoto autora:
Jan Burian

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku