Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 8.3.2003
Svátek má Gabriela
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Získá česká vláda důvěru?
 >OSOBNOST: T.G. Masaryk moderní filozof a politik
 >POLITIKA: Komu facku, komu čest ?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Z deníčku Moby Dicka ...
 >REAKCE: Blbá nálada, pohádky a smrt - dodatek
 >ZAMYŠLENÍ: Oheň a otupění
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (10)
 >DOKUMENT: Akce Pochodeň 2003
 >INFO: Konzervativní strana a EU-referendum
 >ŽIVOT: Jede jede mašinka.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Škoda mladého života
 >PSÍ PŘÍHODY: Překotné domáhání dárků
 >TÉMA: Hyenismus
 >REAKCE: Blbá nálada, pohádky a smrt
 >KONFLIKT: Naivita šachových pěšáků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
8.3. POLITIKA: Získá česká vláda důvěru?
Vlastimil Ostrý

Volba Václava Klause prezidentem České republiky potvrdila silné rozpory uvnitř nejsilnější vládní strany. Přestože matematicky měla vládní koalice dostatek hlasů, nepodařilo se jí zajistit pro vlastního společného kandidáta podporu všech svých zákonodárců. Bylo to však pouhé vyvrcholení smutného procesu prezidentských nominací, který začal vypsáním sociálně demokratického vnitrostranického referenda. Pokud měla mít vládní koalice úspěch, měla již od začátku prosazovat společného prezidentského kandidáta. Výsledkem nejednoty je žádost koaliční vlády ucházet se o důvěru ve sněmovně. Je to bezpochyby krok správný, který potvrdí, jak na to vláda doopravdy je. Pokud vláda podporu od svých poslanců dostane, mělo by se její postavení posílit. Musí se však ještě více zaměřit na plnění cílů, které si stanovila ve svém programovém prohlášení. V tomto roce se jedná především o úspěšné zvládnutí informační kampaně před referendem o vstupu do Evropské unie a zahájení komplexní reformy veřejných financí.
Jestliže vláda důvěru při veřejném hlasování nedostane, nastává podle ústavy situace, kdy prezident pověří sestavením vlády politika, který bude schopen zajistit nové vládě nadpoloviční podporu v Poslanecké sněmovně. Když se to nepodaří třikrát, musí prezident vypsat předčasné parlamentní volby.
Existuje několik teoretických modelů a kombinací, jak politickou situaci v případě pádu současné koaliční vlády vyřešit. Ani jeden z nich však v současné době České republice neprospěje. Pro příklad nemusíme chodit daleko. V sousedním Polsku se rozpadla vládní koalice před několika dny, a již teď se spekuluje o problémech, které nastanou v případě nezdaru referenda o vstupu do EU. Torzo vlády bude mnohem méně důvěryhodné při přesvědčování voličů o pozitivech vstupu do EU, a to vše za stále klesající podpory polské veřejnosti tomuto kroku. Navíc Poláci mají mírné zpoždění v kompatibilitě domácího práva s právem EU, do konce roku musejí přijmout více než 50 zákonů nebo jejich novel. Za současné vládní krize a v případě předčasných voleb mohou na splnění tohoto úkolu zapomenout.
V případě pádu vlády hrozí České republice, kromě ohrožení úspěšnosti referenda o vstupu do EU, odložení nezbytné reformy veřejných financí, změn v důchodovém systému a právním prostředí. Jediným vítězem by se stala KSČM, bez jejíž podpory by nemohla fungovat žádná další vláda. Každá politická krize a nestabilita s sebou samozřejmě přináší i ekonomická negativa jako je snížení zájmu zahraničních investorů či měnové výkyvy.
Tyto důvody vedou poslanecký klub US-DEU k závěru, že nejlepší variantou je pokračování současné vládní koalice. Proto všech deset poslanců vyjádří vládě důvěru. Jestliže si rizika pádu vlády uvědomují i poslanci KDU-ČSL a především ČSSD, měla by vláda získat při úterním hlasování potřebnou podporu všech vládních poslanců.

V Praze 5. 3. 2003

Ing. Vlastimil Ostrý
poslanec, místopředseda US-DEU


Další články tohoto autora:
Vlastimil Ostrý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku