Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 8.3.2003
Svátek má Gabriela
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Získá česká vláda důvěru?
 >OSOBNOST: T.G. Masaryk moderní filozof a politik
 >POLITIKA: Komu facku, komu čest ?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Z deníčku Moby Dicka ...
 >REAKCE: Blbá nálada, pohádky a smrt - dodatek
 >ZAMYŠLENÍ: Oheň a otupění
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (10)
 >DOKUMENT: Akce Pochodeň 2003
 >INFO: Konzervativní strana a EU-referendum
 >ŽIVOT: Jede jede mašinka.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Škoda mladého života
 >PSÍ PŘÍHODY: Překotné domáhání dárků
 >TÉMA: Hyenismus
 >REAKCE: Blbá nálada, pohádky a smrt
 >KONFLIKT: Naivita šachových pěšáků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
8.3. POLITIKA: Komu facku, komu čest ?
František Vízek

Volby 2002 vyhrála ČSSD výrazně, když nový předseda strany Vladimír Špidla v průběhu kampaně zřetelně slíbil, že s ODS do koalice nepůjde a ani s KSČM "spoluvládnout" nebude. Slib splnil do puntíku, přestože potíže nepochybně čekal a křehkost koalice vnímal. Nezvolil pohodlnou sto jedenáctičlennou většinu v Poslanecké sněmovně, která mohla poslat celou pravici "na odpočinek", ale zvolil nejistou většinu jednoho jediného hlasu. Všechny ministerské posty neobsadil sociálními demokraty, jako to udělal jeho předchůdce v dobách "oposmlouvy", takže několik ministrů Zemanovy vlády ostrouhalo, když řízení jejich resortů převzali koaliční partneři. Špidla vzal vážně nejen ujištění Miloše Zemana, že "mu nic není dlužen", ale i jeho odchod z politiky na Vysočinu. A po dohodě s kolegy začal jednat nově a po svém.
Nová vláda uspěla při povodních, protlačila státní rozpočet, úspěšně dovršila jednání s představiteli Evropské unie, prosadila zákon o referendu, oživila hejtmany a samosprávné kraje, rozhodné NE říká neschopným, kteří jen natahují ruce... Na to všechno se zapomíná pro nekale zvládnutou volbu hlavy státu. Koalice byla bita.
Napotřetí se sice shodla na společném kandidátovi Janu Sokolovi: vysokoškolský pedagog, profesor, filozof, počítačový odborník, překladatel z mnoha jazyků, autor mnoha knih, politik, teolog, disident. Také slušný, zdvořilý, čestný člověk, který se nikdy nebál, nikdy nebyl schovaný "za bukem", nikdy nekličkoval, nepodbízel se. Prosadit ho však neuměla.
Spojené síly ODS plus KSČM plus přes různé motivy dotčení zákonodárci ČSSD rozhodli: Hlavou státu se stal Václav Klaus, symbol devadesátých let minulého století, symbol privatizace, kuponů, transformace, rozpadu republiky..., prostě všeho dobrého i špatného, co první desetiletí svobody přineslo. Není důležité měřit, pro koho bylo jeho zvolení větší fackou: zda pro Zemana, Havla či Špidlu. Bude důležité sledovat a kontrolovat, komu a čemu dá jeho zvolení zelenou. Až jeho skutky přesvědčí, zda volba byla dobrá.


Další články tohoto autora:
František Vízek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku