Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 10.3.2003
Svátek má Viktorie
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Zlatý odznak
 >POLITIKA: Důvěra či nedůvěra?
 >NÁŠ RYBNÍK: Nechutné zneužití autodafé
 >POLITIKA: Ostuda jako Brno
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přísnost vedená po ultrakrátkých vlnách
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdyby mohl pohled zabíjet
 >VESMÍR: Už tři roky hledám jinoplanetníky
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (2)
 >PRÁVO: Budou kšefty se zástavami konečně podvodem?
 >POOHLÉDNUTÍ: Vsadit do loterie a emigrovat do Ameriky
 >FILM: Já chci taky samopal!
 >FEJETON: Sníh a sněženky
 >FEJETON: O reprezentaci
 >ZAMYŠLENÍ: Národní stát vs. národní stát
 >POLITIKA: Získá česká vláda důvěru?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
10.3. POLITIKA: Důvěra či nedůvěra?
Michal Kadlec

Koaliční vláda se rozhodla požádat sněmovnu o vyslovení důvěry. Souhlasím, je to logický krok, který zapříčinila nejen neshoda na prezidentském kandidátovi, ale mnoho dalších předchozích neúspěchů, neshod, dohadů a dalších vnitřních nedorozumění. Je mi záhadou, jakým způsobem se toto levo-středo-pravé uskupení dokázalo shodnout na programovém prohlášení, když se nedokáže dohodnout na věcech tak zásadních, jako jsou reforma zdravotnictví, reforma veřejných financí, důchodová reforma či proslulý a nejvíce viditelný trapas s prezidentskými volbami?

Litoval jsem všechny prezidentské kandidáty, kteří byli po prvním kole voleb sociální demokracií zmíněni jako další možní uchazeči. Snad by jejich kandidát uspěl, kdyby koalice vypsala výběrové řízení s těmito požadavky - dostatečná šedost, všeobecná oblíbenost a výjimečná ohebnost. Taková "osobnost" se díkybohu nenašla a proto máme prezidenta jasného, čitelného, zásadového a hlavně rovného (proto některými zatracovaného).

Nastala tedy vládní krize. Vláda má nyní alespoň argument, proč se zásadní programové kroky tak protahují. To, že by při úspěchu v prezidentských volbách reformy dostaly spád a koalice se stmelila, je velmi nepravděpodobné.

V reformě zdravotnictví se místo zásadních kroků konají pouze dílčí krůčky bez jakéhokoli koncepčního efektu. Sociální demokracie vládne na ministerstvu zdravotnictví již šestým rokem - dost dlouhá doba a dost politické vůle pro zásadní reformu.

Reforma veřejných financí je kapitolou samu pro sebe. Tým kolem ministra Sobotky se zdál premiéru Špidlovi příliš radikální a proto sestavil druhý tým dle svých představ. To se dalo čekat, neboť razantnější zásah do peněz voličům by jistě nepřinesl kýžené hlasy v dalších volbách. Bohužel je to stejné jako s narkomany. Vezmete jim drogu a nebudou vás mít rádi. Ovšem pokud to přežijí, tak pochopí, že to bylo správné a jediné řešení.

Problematika nezaměstnanosti s tím přímo souvisí. Její současný stav zcela jistě není cílem socialistické vlády. Domnívám se ovšem, že je jejím důsledkem. Navzdory masivním investičním pobídkám a přílivu zahraničního kapitálu se nezaměstnanost nesnižuje, naopak. Její výše nyní láme rekordy. Receptem na snížení nejsou pouze výše uvedené aktivity, ale především přísnější vyplácení sociálních podpor, podpor v nezaměstnanosti, uvolnění trhu s byty, důraz na samostatnost a individualitu a hlavně opuštění ideálu "plné zaměstnanosti" (-opravdu utopických cíl ve volebním programu ČSSD 2002). To jsou opět kroky, které by sociální demokracii na bodech příliš nepřidaly.

A jak na řešení těchto problémů nazírá pravicová část vlády? Domnívám se, že tiše, leč trpně přehlíží socialistické rozhazování a byrokratické bujení a s největší pravděpodobností se vynasnaží, aby vláda dostala při hlasování svoji důvěru z jednoho prostého důvodu. Pokud by došlo k rozpadu vládní koalice a byly by vypsány předčasné volby, US-DEU ani KDU-ČSL by své posty zcela jistě neobhájily. A neobhájily by je zřejmě ani při vyslovení nedůvěry bez předčasných voleb, jelikož varianta menšinové vlády sociálních demokratů s tichou podporou komunistů má přece také ve sněmovně většinu, nebo ne?

Michal Kadlec
MS ODS TišnovDalší články tohoto autora:
Michal Kadlec

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku