Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 13.3.2003
Svátek má Růžena
  Výběr z vydání
 >EVROPSKÁ UNIE: Až příliš jednoduchý koncept
 >PRÁVO A SMRT: Humanistická justice na rozcestí
 >ŽIVOT: Každému jeho Ameriku
 >POLITIKA: Máme prezidenta
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Setkání s tvrdohlavým tirákem
 >PSÍ PŘÍHODY: Štěkání na řemeni
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: O Iráku bez mandátu
 >TÉMA: Umíme diskutovat?
 >MÍSTO: 750 let města Náchoda
 >MOUDRO: Sonet o bídě politiků
 >GLOSA: Dejte knihám volnost
 >METEO: Počasí v Kanadě
 >ZAMYŠLENÍ: Důvěra, vláda a media.
 >DOKUMENT: Stanovisko ČMKOS k iráckému konfliktu
 >ÚVAHA: O umění stáhnout ocas mezi nohy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
13.3. TÉMA: Umíme diskutovat?
Jan Hurych

Taktiky k odpoutání pozornosti (z knihy "Umíme diskutovat?").
Jan Hurych


V toto kapitole si ukážeme úhybné taktiky, které odvádějí pozornost od tématu. Používají se většinou tam, kde se nedá předpoklad protivníka napadnout nebo když je jeho závěr evidentně pravdivý. Opět to může být taktika neúmyslná (u naivního či rozohněného diskutéra) nebo naopak cílevědomá (např. u politika či demagoga). Každopádně je to ale - jako v boxu - rána pod pás. Zde nejde o logiku, ale vyložené klamání. Nejlepší obranou je demaskovat onu taktiku a ukázat její proradnost (také pomůže tvrzení, že oponent tím chtěl oblbnout posluchače). Tyto taktiky se používají nejen v útoku, ale i v obraně - přejde se tím vlastně hned do útoku, i když, pravda, do zad.

a) Ad hominem neboli útok na autora - místo útoku na to, co řekl. Příklad: "Jak může mluvit o motýlech, když jednou propadl z biologie?"
Detekce: jakýkoliv přesun na osobu autora. Většinou to svědčí o nedostatku munice či o slabém charakteru útočníka. Je to oblíbený útok u piva. Dá se kombinovat i s b) kde se nejprve napadne to, co dotyčný neřekl a pak se světu ukáže, jaký je to (viz ad hominem) pitomec. Obrana není snadná, právě proto, že obránce musí nyní hájit přímo svou osobu. Pokud to ale udělá, stává se právě obětí takové strategie.

b) Napadnutí effigy neboli figuríny. Název pochází z oblíbeného spalování figurín politiků, když už dav nemůže spálit zrovna ty politiky :-). Napadá se prostě něco jiného, než oponent tvrdil. Příklad: někdo vám slíbil, že se na ten problém "podívá". Kontrujete tím, že se nestačí jen "podívat", ale také něco udělat. Pochopitelně vy i on víte, jak to vlastně myslel, ale už ho máte v obraně: obrana je totiž v diskuzi vždy obtížnější než útok. Při útoku se celkem dá plácnout leccos, ale obranu musíte volit promyšleně, abyste - jako u šermu - správně odrazili ránu.
Detekce: výměna osob, věcí, názvů, smyslů, prostě náhlá změna objektu či tématu. Obrana je těžká: nejprve totiž musíte posluchačům vysvětlit, kde je problém.

c) Rudý herink - (neplést s rudou zástavou nebo mantillou z býčích zápasů :-). Název vznikl z metody, kterou se odvolávají psi při honu na lišku: kolmo přes trasu se táhne uzený herink (odtud ta barva), kterážto vůně čmuchající psy odláká. V podstatě jde o odlákání s využitím psychologie, kde víme, že oponent docela rád napadne jiný problém a chytí se do pasti. Příklad: "Ty tvrdíš, že průměrný plat šesti tisíc gilmešů nestačí k slušnému živobytí, ale já ti říkám, že se za to slušně najíš a ještě můžeš na konci měsíce něco uložit". Problém slušného živobytí se najednou přesunul jen na jídlo a na spoření.
Detekce: srovnej předmět tvrzení a protiútoku, zda se liší; pokud ano, je to herink. Pravda, někde je těžko rozhodnout, zda se jedná o effigu nebo herinka, ale to není tak důležité - těžší je to najít.

d) Nesprávná asociace neboli přidružení. Najdete si prostě skupinu lidí, do které váš oponent nějak patří a napadnete pak názory, chování, nesplněné sliby či jiné vady této skupiny (či dokonce jiného představitele této skupiny). Příklad: "To je syn toho vraha, to bude asi taky pěkný lump!"
Detekce je snadná, obrana už méně: nemůžete se vždy dobře "odpojit" od této skupiny lidí.


A ještě příklady: najděte tvrzení, proti-tvrzení (tedy úhybný manévr, někdy je jich více) a o jakou taktiku/taktiky přitom jde. Tabulku dole si už jistě vyplníte sami.

1) Mařka řekla Kačce, že se nějak moc kouká na jejího muže Pavla. Na to Kačka, že to není pravda, že ona za mužskými neleze a ať si Mařka uvědomí, že ten její Pavel také není svatý. Koneckonců ani Mařka ne, však Kačce za mlada odloudila Petra.

2) Vítězství pana Pivončíka v městských volbách bylo hlavně díky tomu, že prosazoval nové pláže na břehu našeho jezera. Přitom pan Pivončík ani neumí plavat - zřejmě měl na mysli nějaký prospěch pro sebe či známé. Tak třeba jeho synovec je plavčíkem na staré pláži a tak doufá, že by se mohl přesunout na novou pláž a stát se tam vyšším plavčíkem. Kromě toho má pan Pivončík prodejnu na nafukovací matrace, jestli chápete, co tím chci říci..

3) Ty říkáš, že jsem ti lhal, když jsem ti slíbil, že ti ty peníze půjčím a pak jsem ti je nepůjčil. Ale uvědomuješ si, co já mám výdajů? Vždyť jsem ještě ani nesplatil auto a navíc si šetřím na nový, lepší počítač. Kromě toho nemám žádné peníze na hotovosti.

4) Kdosi řekl, že ve víně je pravda. Jenže lidé, co se napijí vína, dostanou do sebe s tím vínem i nějakou tu pravdu. Čím více se vypije vína, tím méně pravdy je v láhvi a o to víc je pak v pijákovi. Tak jak se může říkat, že pravda je jen ve víně?

5) Policajti mají být lidé počestní a řádní. Jenže já znám jednoho, který bije svou ženu a děti, a navíc šidí při mariáši. Také se mi nelíbí, že se pořád vytahuje, kolika řidičům už dal pokutu. To máme pěkný policejní sbor!

no.
Tvrzení
Proti-tvrzení 1
Proti-tvrzení 2
Taktika
1 ................................. ................................. ................................. .................................
2 ................................. ................................. ................................. .................................
3 ................................. ................................. ................................. .................................
4 ................................. ................................. ................................. .................................
5 ................................. ................................. ................................. .................................

Řešení je v dole uvedené knize.

Tento článek je z elektronické knihy UMÍME DISKUTOVAT?, která vyšla v edici KNIHY OFF-LINE. Kniha se dá číst tím prohlížečem, kterým zrovna čtete toto a je ke stažení zdarma pro členy klubu KČK. Chcete se stát členy klubu? Napište si nám na adresu hurychj@tnt21.com - jedinou podmínkou je, abyste připsali, co od knihy očekáváte.Další články tohoto autora:
Jan Hurych

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku