Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 14.3.2003
Svátek má Rút, Matylda
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (11)
 >OHLAS: Rada pro Gentlemana - Jak investovat
 >POLITIKA: Demokracie jako třídní boj
 >POLITIKA: Překvapí prezident Václav Klaus?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kdybych to byl věděl...
 >PSÍ PŘÍHODY: Když je psů jako psů
 >VÝSTAVA: 1 + 3 aneb Mlčenliví svědci z Pražského hradu
 >NÁZOR: Kvalifikace pro úřad
 >O KNIZE: Opravdu děkujeme
 >GLOSA: Ministerský předseda vlády ČR začal jednat.
 >INFO: Paříž 2003 - doprava a vstupné do muzeí, galerií a dalších památek
 >INFO: Přehled národních veřejnoprávních TV kanálů v zemích EU
 >NÁZOR: Sametové čelisti
 >ZDRAVÍ: Meningokoková meningitida 
 >EVROPSKÁ UNIE: Až příliš jednoduchý koncept

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
14.3. Špidla vrací úder
(nov)

Již před hlasováním o důvěře Špidlově vládě se v tisku objevily spekulace o přestavbě kabinetu, o odvolání "neposlušných" ministrů. Včera se pak tyto spekulace staly pravdou. Špidla, obrněný úspěšným sněmovním hlasováním o důvěře, vrátil "důchodci" z Vysočiny a jeho stoupencům úder. Oznámil Jiřímu Rusnokovi, že požádá prezidenta Václava Klause, aby ho odvolal z funkce ministra průmyslu a obchodu. Podle místopředsedy vlády Petra Mareše má Rusnoka nahradit předseda poslaneckého klubu ČSSD, báňský inženýr Milan Urban.

Jako důvod odvolání Špidla uvedl „špatnou komunikaci“ s ministrem, avšak Jiří Rusnok patřil k těm čtyřem poslancům ČSSD, kteří premiéru Špidlovi odmítli podepsat koaliční nominaci Jana Sokola na prezidentský úřad - a odtud zřejmě vítr vane. Údajný náhradník Urban pak přísluší ke Grossovu "křídlu".
Odvolání Rusnoka ukazuje, že Špidla před stranickým sjezdem, který se bude konat koncem března a kde bude obhajovat svoji pozici předsedy, neztrácí čas a kuje železo, dokud je ještě žhavé úspěšným hlasováním o důvěře.
Premiér Špidla tak sice prokazuje, že je velmi dobrý taktik a umí skvěle manévrovat v prostoru stranických sekretariátů (a že v tomto směru je jeho "deficit inteligence" ještě menší než se "důchodce" z Vysočiny domníval), ale k čemu to České republice a jejím občanům je? Jaký prospěch má veřejnost z toho, že poslanecké hlasování o důvěře se stalo Špidlovým taktickým prostředkem vnitrostranického boje a že premiér odvolal z vlády jediného ekonoma jenom proto, že patří k jiné vnitrostranické frakci?

Je politováníhodné, že vedení ČSSD využívá k vnitrostranické čistce ústavní orgány, je politováníhodné, že v čele vlády stojí rozštěpená politická strana, přičemž je šumafuk, zda za to může Zeman, Špidla, Gross nebo Škromach. A je tragikomické, že tato vládní strana musí přesvědčovat (a v Rusnokově případu trestat) vlastní poslance, aby volili vlastního prezidentského kandidáta, že bude muset tytéž vlastní poslance přesvědčovat o nutnosti fiskální reformy a vlastní voliče, aby v referendu hlasovali pro vstup do EU, když podle průzkumu je polovina voličů ČSSD proti.
Poněkud zvláštní „vládní“ strana, která sestavila vládu s programem přivést Česko do EU a která se zavázala koaličním partnerům ozdravit státní finance.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku