Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 14.3.2003
Svátek má Rút, Matylda
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (11)
 >OHLAS: Rada pro Gentlemana - Jak investovat
 >POLITIKA: Demokracie jako třídní boj
 >POLITIKA: Překvapí prezident Václav Klaus?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kdybych to byl věděl...
 >PSÍ PŘÍHODY: Když je psů jako psů
 >VÝSTAVA: 1 + 3 aneb Mlčenliví svědci z Pražského hradu
 >NÁZOR: Kvalifikace pro úřad
 >O KNIZE: Opravdu děkujeme
 >GLOSA: Ministerský předseda vlády ČR začal jednat.
 >INFO: Paříž 2003 - doprava a vstupné do muzeí, galerií a dalších památek
 >INFO: Přehled národních veřejnoprávních TV kanálů v zemích EU
 >NÁZOR: Sametové čelisti
 >ZDRAVÍ: Meningokoková meningitida 
 >EVROPSKÁ UNIE: Až příliš jednoduchý koncept

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
14.3. POLITIKA: Překvapí prezident Václav Klaus?
Jiří Witzany

Václav Klaus v minulosti opakovaně svými kroky překvapil. Mobilizoval proti levici, proti socialistům, aby se s nimi nakonec spojil. Nyní se spojil s komunisty, aby se stal prezidentem. Překvapil by příjemně a získal by mou obrovskou podporu, kdyby to byl nyní právě on, kdo se zasadí o zrušení KSČM, coby pokračovatelky zločinecké KSČ. Nakonec by se tím skutečně odlišil od Václava Havla, který k tomuto kroku nikdy bohužel nepřistoupil.

Podle zákona o politických stran o rozpuštění politické strany rozhoduje Nejvyšší soud na návrh vlády nebo prezidenta republiky, Václav Klaus má tedy jako prezident šanci! KSČM jako strana, která se nedistancovala od své nedemokratické a vpravdě zločinecké minulosti, může být rozpuštěna. Toto je věcí spravedlnosti, ne politického programu. Právě přirozeně právní vnímání nelegitimnosti existence KSČM v našem demokratické systému, tedy vnímání toho, že by bylo spravedlivé, aby nebyla, legálně však je, často vede k zablokování svobodné demokratické soutěže. Vzhledem k tomu, že KSČM zabírá v zastupitelských sborech významný počet křesel, okolo 20%, dostávají se nekomunistické strany často do situace, kdy ani jeden z přirozeně si konkurujících bloků není schopen utvořit nadpoloviční většinu. To při ostrém střetu vede k nutnosti vytvářet nepřirozené spojenectví jinak protichůdných sil nebo "šáhnout" po komunistických hlasech. Právě to nyní bezskurpulentně předvedla ODS v souboji o prezidentské křeslo. Zatímco na obecní a krajské úrovni jde vesměs o praktické vládnutí od popelnic po řešení městské dopravy, při volbě prezidenta jde o něco zásadně jiného. Prezident totiž je národní morální autoritou, je nejvyšším ústavním činitelem ovlivňujícím obsazování míst soudců a dalších nezávislých orgánů atd. Jeho zvolení koalicí ODS a KSČM je přeci jenom něco jiného než volba starosty při níž sehraje svou roli několik komunistických hlasů. Vždyť komunisté znetvořili náš ústavní demokratický systém, naše soudnictví, do značné míry i duši národa. Jejich bezprecedentní podíl na demokratické volbě prezidenta je důvodem k zamyšlení, zda zločiny tohoto subjektu mají zůstat nepotrestány, zda tato strana má právo na svou další nerušenou existenci a stále silnější roli v našem ústavním systému.

Václav Klaus zřejmě leccos musel KSČM slíbit, aby získal téměř 100% podporu jejího klubu, a tyto závazky by měly být zveřejněny. V každém případě však vůbec není nemorální vůči KSČM jakékoliv závazky porušit, pokud byly dány. Vždyť zločin proti tyranu není zločinem!

Jiří Witzany, Předseda klubu Evropských demokratů v ZHMP
9.3.2003


Další články tohoto autora:
Jiří Witzany

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku