Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 17.3.2003
Svátek má Vlastimil
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Já nic, já Železný
 >MÉDIA: Kdo nese odpovědnost
 >MÉDIA: Poznámky k výsledkům stockholmské arbitráže
 >NEVNÍMÁNO: Armáda snů
 >MROŽOVINY: Americký scénář irácké války
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Motorkářský svátek
 >PSÍ PŘÍHODY: Nářek, až srdce usedá
 >POLITIKA: Bránění, strkání a další fauly
 >PROTEST: Euroskeptici nebo tajtrlíci?
 >FOTO: První sobota nového českého prezidenta
 >POLEMIKA: Teorie pustého ostrova
 >POEZIE: Sonet o zbytečnosti básníků
 >FEJETON: Jak jsem podcenil inovaci a tím se přesladil
 >TÉMA: Televizní debaty
 >DOKUMENT: Českému národu přestaly starosti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
17.3. TÉMA: Televizní debaty
Václav John

Zajímavý posun televizních debat a možná i veřejného vystupování politiků.

Poslední televizní debaty z 15. a 16.3. naznačily mírně nový přístup politiků v jejich veřejném prezentování. Protože to není jen v těchto debatách, ale i v jiných vystupováních této kategorie lidí po prezidentských volbách, je možné, že tyto kontraversní volby přispěly k určitému pročistění politické scény. Česky řečeno, půjde snad o menší mlžení až lhaní.

První byla sobotní ŠPONA na ČT 1. Potkali se tady hlavní účastník, pan Mareš (US-DEU) a pan Rusnok (ČSSD). Pan Mareš byl více diplomatický, pan Rusnok více konkrétní. Ovšem oba hovořili poměrně otevřeně. Pan Rusnok jasně deklaroval, že nesnáší US-DEU a naprosto nesouhlasí s jejich účastí ve vládě. Paradoxně, podobně jako někteří další členové ČSSD, dělal reklamu této straně tvrzením, že jejich podíl na skutečném programu vlády je vyšší, než odpovídá jejich volební síle. Další zajímavostí bylo jeho tvrzení, že svoji volbu pana Klause oznámil panu Špidlovi až při odvolávacím pohovoru. Ještě zajímavější bylo jeho potvrzení, že konkrétní rozpory s US-DEU měl především při obsazování mocensky a finančně lukrativních postů ve státem ovládaných organizacích (například Česká konzolidační agentura), kde trval na opoziční smlouvě.
Další oponentka, paní Němcová (ODS), jen potvrdila svoji všeobecně známou inteligenci, což pan Mareš, tvrdě diskutující s panem Rusnokem, respektoval a vůbec na ní nereagoval.
Posledním protivníkem byl pan Ransdorf (KSČM). Ten jen ukázal, že je uvnitř strany v jisté opozici, ale jinak je samozřejmě tradiční komunista. To dokázal svoji neodpovědí na otázku, zda v případě použití zbraní hromadného ničení ze strany Iráku, má být naše chemická jednotka použita k ochraně civilních obětí.
Malá připomínka, pan Železný jako moderátor je velmi přívětivý a slušný, ale nedokáže vyvinout ani minimální tlak na diskutující a tím pořad zcela devalvuje.

Nedělní SEDMIČKA na Nově, za kterou asi všichni s jistou nadsázkou zaplatíme 10 mld Kč, byla nejlepší. Tady byla jedničkou paní Bobošíková. Nutila oba účastníky k jasným odpovědím. Hned za začátku se jí to u pana Kalouska (KDU-ČSL) sice nepovedlo, ale protože to jasně konstatovala, napříště si již dal pozor. Pan Dolejš (KSČM) byl věcnější a proto nebezpečnější. Kromě ekonomicky věcné diskuze, bylo velmi, ale velmi důležité sdělení komunistického místopředsedy o podmínkách podpory jeho strany kandidátovi ODS při volbě prezidenta. Po soustředěném tlaku moderátorky, poměrně jednoznačně připustil, že za to očekávají podporu ve výrazně větším poměrném zastoupení v Parlamentu ČR a konzultace při jmenování funkcí v pravomoci prezidenta ČR, jako jsou soudci Ústavního soudu, velvyslanci, členové vedení ČNB.
Drobnou zajímavostí bylo přiznání pana Kalouska, že nevolil pana Klause a sdělení pana Dolejše, že za chování pana Rusnoka, by ho kterákoliv strana vyhodila z jeho místa.

Poslední nedělní debatou byla PARTIE na Primě. Vzhledem k předcházejícím, již jen mohla přinést rozšíření, nebo zúžení předcházejích debat. Oba pánové, Rusnok (ČSSD) a Kocourek (ODS) diskutovali zcela nekonfliktně, což je pochopitelné, protože jsou oba zastánci bývalé opoziční smlouvy a pokud by to jen trochu šlo i budoucí koaliční smlouvy. Takže jen několik malých poznámek. Pan Kocourek, na dobrou otázku moderátora, jak by se v případě postoje jejich ministra podporujícího opozičního kandidáta, zachovala ODS, po chvíli kroucení, vyslovil jasně. Jde o prvotní problém, tedy, takový člověk by se nikdy nemohl stát ministrem, což je upřímné a správné. Jinak samozřejmě z debaty vyplynulo, že pan Rusnok by pro ODS, za podpory KSČM, byl přijatelný.

Ještě jednou musím konstatovat, že v současné době se situace na české politické scéně začíná jevit jasněji a lid obecný, to je voliči, budou moci přehledněji reagovat na počínání politiků. Průzkumy veřejného mínění (pokud jim lze věřit) se, až zapomeneme na vášně kolem volby prezidenta, jistě vrátí na racionální základ.


Další články tohoto autora:
Václav John

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku