Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 18.3.2003
Svátek má Eduard
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Investoři hledají jistotu
 >NÁZOR: Nedemonstruji
 >NEVNÍMÁNO: Oběti a vrazi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Co zbývá Saddámovi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Rozpaky nad čištěním bot
 >PSÍ PŘÍHODY: Po čem pátrá Bart
 >POLITIKA: Proč Tvrdík nemluví pravdu?
 >KOMUNIKOVÁNÍ: Čeští mobilní operátoři odhalují svou pravou tvář
 >ARCHITEKTURA: Chcete bydlet v karlínské sýpce?
 >HUDBA A ZVUK: Měříme poslechem
 >POOHLÉDNUTÍ: Krokem do manželství krok do Ameriky
 >NÁZOR: Válka v Iráku budí rozpaky
 >TÉMA:O tramvajích, universitních platech, a přežití
 >NÁZOR: To přece každý ví
 >NÁZOR: Ne válce v Perském zálivu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
18.3. POLITIKA: Proč Tvrdík nemluví pravdu?
Milan Hamerský

V Senátu a v Poslanecké sněmovně leží návrhy na zkrácení základní vojenské služby na 9 a 6 měsíců. První z výborů Senátu (ústavně-právní) již o materiálu jednal ve středu 12.3. a to za účasti ministra Tvrdíka a náčelníka Generálního štábu Štefky.

Na výboru přednesl zprávu za předkladatele senátor Mejstřík. Krátce vysvětlil principy navrhované novely (snížení diskriminace, příklady ze zahraničí), připomněl sliby ministra i to, že obdobný návrh poslance Nečase jíž leží ve sněmovně. Zpravodaj výboru senátor Kubín, měl dle zaměření výboru říci něco k legislativní kvalitě návrhu. Tomu se však úplně vyhnul a rovnou odmítl obsah navrhované novely. Zde je nutné uvést, že ministerstvo obrany požádalo před časem všechny tři zpravodaje novely ve výborech (ústavně-právní, školský, zahraničně-bezpečnostní) o setkání s ministrem, kde se dozví, jak to "opravdu je".

K napjaté atmosféře průběhu výboru přispělo i neomalené pokřikování senátora Falbra na předsedkyni výboru Lastoveckou, aby porušila jednací řád výboru a dala hned hlasovat o odmítnutí návrhu před ukončením diskuze.

Tvrdík vstoupil do jednání s typickou vojenskou razancí. Kombinoval argumenty s podbízením se senátorům - starostům a povýšeneckou kritikou předkladatele. Ministr výslovně popřel, že by kdy v zápalu předvolebního boje podporoval zkrácení vojny: "necitujete mně přesně, vždy jsem říkal, že zkrácení vojny je jedna z možností. Pro nás ta horší, nákladnější."

Pro srovnání text z 14. května 2002, kdy na stránkách časopisu Květy odpověděl Tvrdík na otázku:
"Jedenatřicátý prosinec 2006 jako den D, kterým skončí tradice povinné vojenské služby, tedy platí?" Tvrdík : "Je třeba si otevřeně říci, že dnešní armáda nemá šanci na přežití. Reforma je už v chodu. Její faktická část začne prvního ledna 2003 a skončí 31.12. 2006, kdy budeme mít armádu plně profesionální. Příští rok (2003) pokládám z hlediska reorganizace za klíčový. Ještě letos (2002) by se mohla povinná služba zkrátit na šest měsíců - osobně v tom nevidím žádný problém a už vůbec ne ohrožující obranyschopnost země. Naopak ušetříme nemalé prostředky. Část z nich okamžitě reinvestujeme. Je zcela nezbytné, aby armáda byla už za pár let zcela odlišná od té, kterou známe dnes."

  Dále na výboru Tvrdík i Štefka hovořili o zvýšených nákladech pro armádu, když bude muset školit více lidí, kteří budou dříve odcházet.
Pro srovnání text z ČTK:
"Škrty v rozpočtu na příští rok (2003) se nejvíce dotknou Ministerstva obrany. Armáda vyčlení v příštím roce na výcvik vojáků základní služby jen nejnutnější minimum peněz. Zároveň se odsunou plánované opravy některých kasáren a další infrastruktury. Profesionalizace ozbrojených sil se ale nezastaví. Záklaďáci nebudou téměř cvičit. Nedá se nic jiného dělat, pro nás je prioritní reforma ozbrojených sil. Nedovedu si představit, že by se zastavila," řekl včera ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Reagoval tak na rozhodnutí vlády snížit rozpočet jeho resortu o 1,5 miliardy korun.

Pan ministr by měl přestat kličkovat a chlapsky říci 18 023 "záklaďákům" (občanům České republiky) proč nemluví pravdu!

(předseda Institutu Karla Havlíčka Borovského www.ikhb.cz )
Další články tohoto autora:
Milan Hamerský

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku