Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 18.3.2003
Svátek má Eduard
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Investoři hledají jistotu
 >NÁZOR: Nedemonstruji
 >NEVNÍMÁNO: Oběti a vrazi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Co zbývá Saddámovi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Rozpaky nad čištěním bot
 >PSÍ PŘÍHODY: Po čem pátrá Bart
 >POLITIKA: Proč Tvrdík nemluví pravdu?
 >KOMUNIKOVÁNÍ: Čeští mobilní operátoři odhalují svou pravou tvář
 >ARCHITEKTURA: Chcete bydlet v karlínské sýpce?
 >HUDBA A ZVUK: Měříme poslechem
 >POOHLÉDNUTÍ: Krokem do manželství krok do Ameriky
 >NÁZOR: Válka v Iráku budí rozpaky
 >TÉMA:O tramvajích, universitních platech, a přežití
 >NÁZOR: To přece každý ví
 >NÁZOR: Ne válce v Perském zálivu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
18.3. NÁZOR: To přece každý ví
Vít Blaha

Když ještě nebyl Vladimír Špidla ani předsedou ČSSD ani premiérem vlády, ale "pouhým" ministrem sociálních věcí tvrdil v jednom novinovém rozhovoru, že západní země, kde vládnou levicové vlády mají vyšší dynamiku růstu HDP než země, kde jsou u moci pravicové strany. Jako pozitivní příklad tehdy uváděl Francii a Německo. Jako negativní příklad zemi, kde to jde od desíti k pěti - USA. Reportér trochu nepřesvědčivě namítl, že ekonomické údaje hovoří poněkud jinak, ale Špidla jeho argumentaci odmítl svojí půvabnou a často používanou větou "To přece každý ví". Vědomé používání zavádějících argumentů bylo pro tohoto politika typické už tehdy.

Ve vládě Miloše Zemana byl ministrem práce a sociálních věcí ale současně i koordinátorem Bezpečnostní a informační služby. Zvláštní kombinace? Ve spojení s jeho sociálním blouzněním a s komunikačními schopnostmi třaskavá směs, kterou neviděli pouze jeho voliči, a nechtěli vidět političtí partneři z US-DEU, KDU-ČSL a většina českých novinářů. U těch posledních to celkem nepřekvapuje, jejich schopnost "udělat" i z hráče mezivesnické přeboru internacionála hodného obdivu je známá.

Vladimír Špidla měl v okamžiku vytvoření své vlády všechny trumfy v rukou. Vládu přijímal po 4 letém, víceméně poklidném vládnutí ČSSD, koaliční partneři KDU-ČSL a US-DEU mu svoji nerozbornou věrnost a loajalitu verbálně i skutkem prokazují od prvního dne co byli přizváni "k lizu". (Po čtyřech letech oposmluvního půstu a po volebních výsledcích jim ostatně nic jiného ani nezbývá, což dokonale předvedl naposledy předseda US-DEU Mareš v sobotní Šponě na ČT). Média, která dokázala část národa přesvědčit o tom, že Vladimír Špidla je takový náš nový malý J.F. Kennedy, pokračovala a ve valné většině do dnes pokračují v podpoře vlády, která nedokázala za dobu svého úřadování mimo rohypnoly, koblihy a boj proti kouření takřka vůbec nic. V ekonomických záležitostech se to dá po určitou dobu okecávat. V případě volby prezidenta se neschopnost vládní koalice pod vedením předsedy ČSSD ale ukázala naplno a hned. Fiasko politiků jež zastávají "Nový styl" při neprosazení svých kandidátů na funkci hlavy státu, se projevilo hlavně ve ztrátě volebních preferencí. Snad i proto se premiér rozhodl svou žádostí o vyslovení důvěry kabinetu pro zapojení parlamentu do řešení vnitrostranických problémů ČSSD jejichž je hlavní příčinou.

Vládě byla vyslovena ústy vládní koalice důvěra. Premiér Špidla si dodal odvahy a den po hlasování odvolal ministra průmyslu Jiřího Rusnoka. Ministra, který jako jediný ve vládě byl ekonom. Ministra, který jako jediný z vládní koalice dokázal otevřeně říci, že má jinou představu o prezidentu republiky než vládní koalice. Samozřejmě pokud ministr vládní strany hlasuje v tak důležité otázce jinak než ostatní členové vládní koalice je, z čistě politického hlediska, premiérův krok logický. Předpokládám, že exministr Rusnok situaci takto vyostřil zcela záměrně. Odvoláním z něj premiér udělal na pár dnů mediální hvězdu, která ve všech svých vystoupeních tvrdila společně s Pilátem : "Myji si ruce". Na Jiřím Rusnokovi bylo evidentně vidět, že se mu podařil dobrý kousek. Spokojenost z něj jen vyzařovala.

Pan Špidla byl do své stranické funkce vybrán a dosazen Milošem Zemanem, který se teď s odstupem z hvozdů Vysočiny diví, že dnešní premiér neprojevuje dostatečnou úctu k muži který jej "udělal". Stejně tak překvapení jsou někteří voliči ČSSD, US-DEU a KDU-ČSL. "Tak jsme se těšili na tu novou politiku nezatíženou politikařením a opět to nějak nevychází."

Vládní vozidlo má špatný směr. Ten který občas špitl, že se jede blbě, byl vykopnut a ostatní členové posádky pod vedením velitele vozu si nedovolí ani ceknout. Bohužel občané tohoto státu jsou nuceni být při tom jako pasažéři. Takže zbývá jediná naděje - že to vozidlo už moc daleko nedojede. Dochází palivo a je potřeba vyměnit posádku. "To přece každý ví".

Vít Blaha, blaha@angle.cz www.angle.cz
Další články tohoto autora:
Vít Blaha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku