Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 19.3.2003
Svátek má Josef
  Výběr z vydání
 >FEJETON: O duši umělce
 >POLITIKA: Principiální postoj ODS
 >TÉMA: Cíle dnešní války
 >MROŽOVINY: Spáry amerického orla VII
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zajímavé policejní auto
 >PSÍ PŘÍHODY: V roli hodného, s výhradou
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od náměstí Svornosti k Eiffelově věži
 >Kovboj Bush
 >ZAMYŠLENÍ: Je nebo není Železný oběť?
 >GLOSA: CME, Železný, Pavel Dostál a my
 >POSTŘEH: O pouštěči
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (4)
 >ROZHOVOR: Jan Kraus o filmu
 >EKONOMIKA: Sníží Fed úrokové sazby?
 >GLOSA: Přežraní Američani

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
19.3. Jsme ve válce
(eff)

Neznám nikoho, kdo by měl rád válku, kdo by se radoval z války, kdo by si přál válku. Bohužel, ve válce jsme. Už dlouho. Útok na WTC 11. září 2001 byl jen zviditelněním té války. Pro mě osobně nastal okamžik prozření, když Taliban vyhodil do povětří prastaré sochy Budhů. Tehdy jsem se nad tím pozastavoval na stránkách Neviditelného psa. Byl jsem vlažný. Všichni jsme byli vlažní. To byl signál, že drzost fanatismu přesáhla určitou tolerovatelnou hranici.

Neznám nikoho, kdo by měl rád válku, kdo by se radoval z války, kdo by si přál válku. Ve válce však jsme. Útok na Irák, k němuž dojde možná dnes, možná zítra, ale pravděpodobně ještě tento týden, je logické pokračování této války Už nás neohrožuje nacismus, už nás neohrožuje komunismus, je to náboženský fanatismus, neméně tupý a vražedný, jako ty dvě historické ideologie.

Útok povedou Američané, podporovat je budou spojenci - a jsem hrdý, že k nim patříme.
Můžeme mít různé názory a postoje. Můžeme se na Bushe a na USA dívat tak či onak. Ale myslím, že nastala chvíle, kdy si každý z nás musí položit otázku: co chci, aby se stalo? Chci aby ve válce, v níž jsme, zvítězil Saddám Husejn, a ten by zvítězil, kdyby Francouzi a Němci prosadili svoje, nebo aby Saddám Husejn prohrál? Ať konflikt který probíhá dopadne jakkoli, nebude to znamenat žádný konec dějin, jak se domnívá jistý myslitel. Dějiny půjdou dál, ovšem na výsledku konfliktu bude záviset, jakým směrem.

Ten, kdo dnes, v dnešní pacifistické a antiamerické náladě řekne ne válce, ten má snadný život. Bohužel, toto ne válce automaticky znamená vítězství pro Saddáma. Neznamená to žádnou nulovou variantu. Neznamená to odpusťme si, co jsme si. Znamená to, že síly teroru a náboženské intolerance prosadily svoji i zde, v Evropě. Neodvažuji se odhadovat, co nastane potom - jen si myslím, že to nebude dobré.

Proto se domnívám, že je nutné, aby v této fázi probíhajícího konfliktu Saddám Husejn prohrál. A k tomu je nezbytná válka, která podle všeho nastane v nejbližších hodinách.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku