Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 19.3.2003
Svátek má Josef
  Výběr z vydání
 >FEJETON: O duši umělce
 >POLITIKA: Principiální postoj ODS
 >TÉMA: Cíle dnešní války
 >MROŽOVINY: Spáry amerického orla VII
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zajímavé policejní auto
 >PSÍ PŘÍHODY: V roli hodného, s výhradou
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od náměstí Svornosti k Eiffelově věži
 >Kovboj Bush
 >ZAMYŠLENÍ: Je nebo není Železný oběť?
 >GLOSA: CME, Železný, Pavel Dostál a my
 >POSTŘEH: O pouštěči
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (4)
 >ROZHOVOR: Jan Kraus o filmu
 >EKONOMIKA: Sníží Fed úrokové sazby?
 >GLOSA: Přežraní Američani

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
19.3. RODINA A PŘÁTELÉ: Zajímavé policejní auto
Ondřej Neff

Za mého dětství jsem ještě vídal policajty v "bojovém tudoru" - to dnes zní jako pohádka, ale skutečně, Škoda Mladá Boleslav vyráběla jeden čas džípy! Pak ale nejspíš zadupali Rusové a Škodovka přestala džípy vyrábět a armáda začala používat džípů GAZ a později UAZ. Jednoho takového gaze jsem dokonce měl a prodal jsme ho kamarádovi, a to auto dožívá někde na Šumavě a sváží suché dříví z lesa.

Pozdější generace policejních vozů měla nápadné bílo-modré zbarvení. Podobné barvy měli na sobě náklaďáky rozvážející mléko, to byl důvod, proč se motorizovaným policejním hlídkám říkalo "mlíkaři". Možná tohle byl důvod pro změnu barvy a policejní auta minulého režimu - byla natřená žlutě.

Po převratu se motorová výbava policie značně zpestřila, takže vidíme různé typy, od škodovek přes volkswageny až po terénní auta. Ovšem pravou kuriozitu můžeme pozorovat v ulicích Prahy v téhle době. Jezdí tu auto městské policie, což je vůz značky SMART, známý též jako SWATCH! Je to roztomilé autíčko poháněné tříválcem Mercedes, dlouhé dva a půl metru, autíčko vytvořené pro provoz ve městě, více méně pro zábavu. Městská policie ho - pokud vím - dostala snad zdarma nebo za nějakou výhodnou cenu, takže autíčko teď slouží a tváří se nesmírně důležitě: dokonce má na střeše maják a sirény! Na světě asi nebude moc takových Smart policejních vozů... Však to taky není žádná levná záležitost, spíš naopak.

Tenhle pražský Smart policejní vůz je tedy mnohonásobná kuriozita. Je podivuhodný mimo jiné i proto, že se na policejní auto (tohoto typu) lidi dívají se sympatií...
Nestačil jsem ho vyfotit, takže na fotce je "normální Smart" - fotka je dokonce z Paříže.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku