Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 21.3.2003
Svátek má Radek
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (12)
 >POLITIKA: Proč jsem pro válku v Iráku
 >PROPAGANDA: Goebbels o Spojených Státech
 >NÁZOR: Afgánistán ano, Irák ne ?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger moderuje panelovou diskusi
 >PSÍ PŘÍHODY: Válečné vstávání
 >MÉDIA: Polemika o vině a trestu
 >NÁZOR: e- knihy
 >VÝSTAVA:Zemětřesení - výstava rytin v Karolinu
 >POVÍDKA: Nečekané napadení
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od náměstí Svornosti k Eiffelově věži - itinerář
 >TÉMA: Deset miliard
 >KONFLIKT: Válka mírová
 >POLEMIKA: Ohlas na článek "Teorie pustého ostrova"
 >CHTIP: Co by se stalo, kdyby Irák vyhrál

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
21.3. PROPAGANDA: Goebbels o Spojených Státech
Jiří Musil

Historik Walter Laqueur, který je znám svými studiemi o vývoji Evropy ke světové velmoci, a dalšími pracemi o strategických otázkách světa, uveřejnil nedávno pozoruhodnou úvahu o politice usmiřování v 30.letech a dnešní irácké krizi. Odmítl v ní povrchní analogie dnešní situace s tehdejší, ale zdůraznil, že existují určité podobnosti mezi dneškem a třicátými lety. Podobnosti s třicátými lety lze nalézt v tom, jak tehdy reagovala západní Evropa na růst nacizmu. Jak tehdy, tak i dnes v západní Evropě existovalo silné pacifistické hnutí, které podle něho dosáhlo přesného opaku toho, co chtělo. K podobnostem patří i selhávání Společnosti národů tehdy, a neúčinnost OSN v současné době.

To nejpozoruhodnější na co Laqueur upozorňuje, jsou však obvinění, se kterými vůči Spojeným státům v roce 1939 vystupovali nacisti. Stojí to i dnes za připomenutí:

"Nemáme nic proti americkému lidu, pouze proti americké vládě, a jejímu arogantnímu, neopodstatněnému a nebezpečnému vměšování do záležitostí jiných národů… Svět nepotřebuje žádného světového četníka, svět si vytváří svůj vlastní řád…vedení Spojených států si namlouvá, že Amerika je průkopníkem světa, že je jeho mravním svědomím… že pouze Amerika smí dobývat, smí se v zahraniční politice rázně vyjadřovat… Přesvědčení, že je posláním Ameriky učinit svět zralým pro demokracii, vedlo tuto zemi čím dál tím hlouběji do víru intervencionismu, a způsobilo, že rozum amerických státníků byl zatemněn plány na ovládnutí světa…Presidentova politika je v přímém kontrastu s tradiční politikou Spojených států, která považuje vměšování do vnitřních nebo vnějších záležitostí jiné země za nepřípustné. Potřeba prosadit se, namyšlenost, neschopnost a umíněnost, to jsou jejich dnešní trumfy."

Autorem těchto slov nebyl nikdo jiný než Dr. Goebbels, který je napsal pro Vőlkischer Beobachter z 21.ledna 1939 a nacistický ideolog Werner Lohe, autor knihy "Rooseveltova Amerika" , kterou vydalo ústřední nakladatelství nacistické strany Německa.

Soudím, že mnoho lidí by se mělo zamyslet nad podobností svých argumentů s těmi, které použil Josef Goebbels. Anebo dávají doopravdy za pravdu Goebbelsovi?

Jiří Musil
Další články tohoto autora:
Jiří Musil

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku