Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 21.3.2003
Svátek má Radek
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (12)
 >POLITIKA: Proč jsem pro válku v Iráku
 >PROPAGANDA: Goebbels o Spojených Státech
 >NÁZOR: Afgánistán ano, Irák ne ?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger moderuje panelovou diskusi
 >PSÍ PŘÍHODY: Válečné vstávání
 >MÉDIA: Polemika o vině a trestu
 >NÁZOR: e- knihy
 >VÝSTAVA:Zemětřesení - výstava rytin v Karolinu
 >POVÍDKA: Nečekané napadení
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od náměstí Svornosti k Eiffelově věži - itinerář
 >TÉMA: Deset miliard
 >KONFLIKT: Válka mírová
 >POLEMIKA: Ohlas na článek "Teorie pustého ostrova"
 >CHTIP: Co by se stalo, kdyby Irák vyhrál

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
21.3. Bermudský trojúhelník viny

Po celý týden byl na domácí politické scéně v ohnisku zájmu arbitrážní výnos, podle něhož ČR musí firmě CME zaplatit odškodné ve výši 10,5 miliardy Kč. Na středeční schůzi se vláda rozhodla, že tato suma bude hrazena ze státního rozpočtu, a proto Sněmovně na dubnové schůzi předloží návrh, aby o tuto částku byl prohlouben už tak děsivý deficit tohoto rozpočtu.
Znamená to, že kauza, jejímž prapůvodcem je dr. Železný, jenž odřízl CME od zisků TV Nova, hned tak neskončí. Hrozí, že pátrání po vinících by se mohlo stát největším skandálem polistopadového Česka.

Volání po vinících je pochopitelné a vzájemné svalování viny na druhého, jež "podezřelí" již v médiích předvedli, stejně jako zaryté mlčení hlavního protagonisty - včetně cenzury, kterou na celý případ TV Nova uvalila - pevně vykolíkovalo trojúhelník viny. Jeho vrcholy jsou dr. Železný, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a Poslanecká sněmovna.
Dr. Železný byl již v první tzv. "londýnské" arbitráži mezi ČR a Lauderem označen jako ten, kdo škodu způsobil, RRTV mu to umožnila za pomoci mediálního zákona a jeho novel z let 1995 a 1999, které navrhli a odhlasovali poslanci.

Kdyby se nejednalo o tak obrovskou sumu, bylo by až zábavné sledovat, jak jinak výmluvný dr. Železný nyní mlčí a jak urputně lidé z RRTV házejí vinu na poslance a ti ji, neméně urputně, i s úrokem vracejí zpět. Vzhledem k tomu, že dr. Železný je za svoji "fintu" právně nepostižitelný, RRTV taktéž jednala podle "zákona" a poslance nikdo nemůže donutit, aby na sebe nějakou vinu vzali (žádný kapr si ještě nevypustil svůj rybník), stává se vymezený trojúhelník trojúhelníkem bermudským, z něhož se vina opravdu magicky vypaří, což se o mizení lodí a letadel v tom trojúhelníku zeměpisném říci nedá.

Ačkoli vina překročí náš reálný obzor, neznamená to, že přestane existovat. Podle ufologů jsou lodě a letadla z Bermudského trojúhelníku přemisťovány do jiného prostoru a v takovém "jiném" prostoru je třeba hledat i viníky prohrané arbitráže. Zde je jím prostor korupce a klientelismu první poloviny 90. let - to, co se dá příznačně nazvat čálfismem - atmosféra, která přála především hochštaplerům Železného typu a nikoli poctivým podnikatelům.

Po jedné stránce je dobře, že se nic neobjasní, že ať už dr. Železný či členové RRTV a zainteresování poslanci jsou zřejmě odhodláni mlčet o tom, z čeho maloučko poodhrnula roušku tzv. "televizní válka" počátkem ledna 2001. Tehdy vyplavalo na povrch bezuzdné lobování různých profesních a politických skupin v ČT - od přespávání senátorů na Kavkách až po podivné telefonáty poslanců a "návštěvy mocných" v mediálních radách. A totéž předivo zákulisních machinací, jehož nitky vedou do parlamentu a dnes ještě výše, se skrývá i za kauzou TV Nova.
Ve standardní demokratické společnosti jsou lidé jako dr. Železný vytlačeni na okraj nejen společnosti podnikatelské, ale i společnosti vůbec, natož aby se stali senátory. Jenže jde to v případě člověka, který má s nynějším prezidentem nepsanou dohodu, v níž Václav Klaus stáhl žalobu na TV Nova za neznámou kompenzaci? A proto se obávám, že odhalení všech souvislostí by vyvolalo skandál, který by otřásl celou českou společností.

(Omlouvám se čtenářům úterního úvodníku za omyl v osobě komunistického účastníka TV pořadu "Sedmička". Jako polehčující okolnost mohu uvést jenom to, že mi Gottwaldovy klony parlamentních komunistů beznadějně splývají.)

Mrož


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku