Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 21.3.2003
Svátek má Radek
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (12)
 >POLITIKA: Proč jsem pro válku v Iráku
 >PROPAGANDA: Goebbels o Spojených Státech
 >NÁZOR: Afgánistán ano, Irák ne ?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger moderuje panelovou diskusi
 >PSÍ PŘÍHODY: Válečné vstávání
 >MÉDIA: Polemika o vině a trestu
 >NÁZOR: e- knihy
 >VÝSTAVA:Zemětřesení - výstava rytin v Karolinu
 >POVÍDKA: Nečekané napadení
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od náměstí Svornosti k Eiffelově věži - itinerář
 >TÉMA: Deset miliard
 >KONFLIKT: Válka mírová
 >POLEMIKA: Ohlas na článek "Teorie pustého ostrova"
 >CHTIP: Co by se stalo, kdyby Irák vyhrál

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
21.3. TÉMA: Deset miliard
Slávek Šťastný

Lidovec Talíř soudí, že deset miliard, vyměřených mezinárodní arbitráží českému státu, mají zaplatit co nejdřív občané. Forma platby je prostá : zvedne se dolní sazba daně z přidané hodnoty, ta se vybírá nejlíp. Ve spotřebě potravin. Zvláštní sazba daně, o níž v úterý odpoledne hovořil Český rozhlas, to by nebylo to pravé. Představte si takovou jednorázovou daň za vaši rodinu, tak něco kolem čtyř tisíc korun. To by vás jistě potěšilo. Mohla by se jmenovat třeba NOVÁ televizní daň.

Odstupné americkému investorovi za manévr senátora Železného, posvěcený orgánem parlamentu České republiky - Radou pro televizní a rozhlasové vysílání, je další peckou do rozpočtu státu. Předcházely sanace bank, navyšování rozpočtu Temelína a růst cen přestavby koridoru Českých drah. Všechno v desítkách a stovkách miliard.

Nikdo za nic nemůže, nikdo není vinen, nikdo za nic neodpovídá. Pokud ano, tak jen morálně a mohl by případně odstoupit. Pochopitelně se zlatým padákem. Zacvaká to přece někdo jiný, anonymní daňový poplatník.

Jedna z novinářek Radiožurnálu hovořila v úterý večer telefonicky s panem Talířem. Vznesla dotaz na jeho návrh a dále se dotazovala na detaily provedení věci. Jako by věc sama byla prostě normální, vlastně nevyhnutelná. Hlídací pes demokracie byl opět přikrčeným ratlíkem, schopným jen olizovat páníčkovi paty.

Následovala další zpráva. Ministr spravedlnosti si myslí, že ředitel věznice, který byl přistižen při krádeži v samoobsluze, a jehož čin klasifikoval soudce jako přestupek, nespáchal trestný čin a tudíž se může vrátit do funkce. Kdoví, jestli bral lekce od svých chovanců nebo jej prudce svíral neodbytný pud. Vrátí se do funkce a jeho chovanci budou dál bručet. Šlohli totiž za víc než ředitel.

Absurdní divadlo ? Nikoli. Česká realita. Je normální okrást investora, obrat banku, podojit stát a šlohnout si něco v regále. Pokud jste v horních patrech, nemůže se vám téměř nic stát. Hlavy pomazané za vás vymyslí jak to zalepit. Z našich daní. A až bouře vyšumí jste natotata zpět.
Další články tohoto autora:
Slávek Šťastný

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku