Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 26.3.2003
Svátek má Emanuel
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Principy demokracie platí pro všechny
 >POLITIKA: Reforma nesnese odklad
 >POLITIKA: Podpořte prezidenta Bushe
 >PRÁVO: Laické poznámky ke stockholmské arbitráži Lauder versus Česká republika.
 >MROŽOVINY: Americká válka, evropský mír
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Patálie s SMS
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s drzou veverkou
 >POLITIKA: Problémem české armády je Tvrdík
 >KONFLIKT: Vrtulník sestřelený flintou? Nesmysl!
 >FEJETON: Jsi na seznamu?
 >Izrael se ve válce zatím drží stranou
 >GLOSA: CME, Železný, Pavel Dostál a my
 >POVÍDKA: Bajka o smutném ptáčkovi
 >SPOLEČNOST: Vzhůru na komunistické mlýny
 >EKONOMIKA: Zpomalení české ekonomiky je jisté

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
26.3. Česká politika a masky od hasičů
(eff)

Připomenu epizodu z klasického filmu Blízká setkání třetího druhu.
V závěrečné části filmu je situace, kdy armáda záměrně rozšíří falešnou zprávu, že unikl nebezpečný plyn a že obyvatelstvo musí opustit prostor. Okamžitě se tam vyskytli podnikaví lidé, kteří začali prodávat plynové masky.
Toť film, fikce.
Nyní realita: v Iráku je válka. Ta se vede mimo jiné kvůli tomu, že irácký režim vyráběl a pravděpodobně dál vyrábí otravné plyny a v minulosti je používal a pravděpodobně zase použije. Česko poslalo do sousedního Kuvajtu plynové masky - tedy: prodalo je. Top je pěkné. Míň pěkné je to,ž e masky jsou zpuchřelé a nelze je používat. Firma Gumárny Zubří to "vysvětluje" tak, že dostala "naléhavou žádost" z Kuvajtu a protože nemělo masky na skladě, vypůjčilo si je od hasičů.

Je to typický český postoj, nebo je to výjimka? Bohužel je to spíš typický příklad. Jakpak dlouho se hovoří o chemické hrozbě ze strany Iráku? Jak dlouho máme v Kuvajtu chemickou jednotku - a jak dlouho před tím, než tam odjela, se vědělo, že tam pojede? Bylo by logické a správné a podnikavé, kdyby člověk z Gumáren Zubří jel do Kuvajtu s kufrem vzorků a nabízel a prodával a nabízel... Jenže v Gumárnách Zubří podle všeho panuje socík, neboli "socialistický duch". Místo toho, aby firma využila příležitosti a udělala obchod a pronikla na bohatý trh a dala lidem práci a rozšířila se a stala se významným producentem, ona raději "plní náročné úkoly" a zboží si vypůjčí od hasičů.

Moc by mě zajímalo, kolik lidí v tom Zubří nadává na poměry a vykládá, že za komunistů bylo líp...

Tohle je taky politika,jenže "trochu jinak", přičemž právě tato politika je důležitější než ta, která se omílá v novinách. Ostatně, když se bavíme o politice: zásadový a principiální humanistický postoj Francie k současné irácké krizi plyne z toho, že Francie dodává Saddámově diktatuře zařízení nutné pro výrobu atomových a chemických zbraní, dodává zbraně a další materiál - a určitě ne zpuchřelé plynové masky vyšašené od hasičů. ¨Její zásadovost vyplývá z obavy (oprávněné), že nový posaddámovský režim tyhle kšefty zatrhne. Z české zpuchřelé konkurence ovšem Francouzi strach mít nemusí.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku