Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 28.3.2003
Svátek má Soňa
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Litoměřická výzva
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (13)
 >Z MĚST: Náchodské chlubení
 >TÉMA: Dilema pro OSVČ
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Co všechno bejvalo lepší
 >PSÍ PŘÍHODY: Když se dostaví věk
 >IRÁK: Dopis amerického vojáka
 >ZA ZRCADLEM: Američané nám chtějí vyprávět jen své pohádky tisíce a jedné noci
 >POLITIKA: Záškoláci
 >FEJETON: Vdovy ze slámy
 >FEJETON: Království za jogurt!
 >FEJETON: Jak učinit ženu šťastnou
 >FEJETON: Velice krátká povídka o prorocích
 >IRÁK: Šestý den
 >NÁZOR: Proč je sjezd ČSSD důležitý pro nás všechny.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
28.3. Mezi Evropou a Amerikou
(nov)

Po týdnu války v Iráku Špidlova vláda navrhuje posílit českou vojenskou účast v Perském zálivu - chemiky má podpořit četa speciálních sil a uvažuje se i o vyslání polní nemocnice. Přitom je stále bojové nasazení českých jednotek spojeno s mandátem OSN, což vystavuje kabinet útokům ze strany "jestřábů", a za to, že české jednotky vůbec v Zálivu jsou, pak i ze strany "holubic", o komunistech ani nemluvě.

Na rozdíl od "zamrzlé" hospodářské politiky Špidlova kabinetu není v tomto případě kritika na místě, když je nazírána "starýma" očima z pohledu již neexistujícího světa - neboť preventivním úderem na Irák vyplula Bushova administrativa z přístavu kolektivní bezpečnosti a stávajícího pojetí mezinárodního práva, aby zamířila na starý geopolitický oceán národních zájmů a jednání z pozice síly.
Jako kdysi Richelieu se svým raison d´ état v mocenském zájmu Francie znemožnil koncepci univerzální křesťanské říše a později Bismarck rozladil tzv. "evropský koncert" svojí Realpolitik, aby sjednotil Německo - usoudil i Bush, že nejen stávající systém kolektivní bezpečnosti, tvořený OSN, ale ani vojenská aliance NATO již nezajišťují bezpečnost USA, a rozhodl se jednat.

Ať už si o tomto jednání myslíme, co chceme, je realitou, a pokud se USA po irácké eskapádě "kajícně" nevrátí zpět do "lůna" OSN, znamená americký zásah radikální obrat globální bezpečnostní situace, bohužel v neprospěch České republiky, neboť vyprazdňuje obsah i takové organizace, jako je NATO, od níž Česko očekávalo, že členstvím po 50 letech vazalské existence získá záruku svobodného vývoje.
Ani téměř jistý vstup do EU není trvalou bezpečnostní pojistkou, když je u boha, na jaké společné zahraniční politice a vojenské doktríně by se za stávající situace mohla EU shodnout - s Blairem, Chiracem a Schröderem v čele rozhodujících zemí tohoto společenství.

Jestliže máme žít ve světě, kde se prosazují mocenské zájmy jednotlivých velmocí (a v tomto směru Francie a Německo nezaostávají za USA ani o píď) a kde se v příštím desetiletí bude ustavovat nová mocenská rovnováha - i s návratem Ruska do hry - nezbývá než přehodnotit stávající postavení ČR a začít se starat o naše geopolitické zájmy. Špidlův kabinet svojí neschopností na něčem se usnést pak bezděky provozuje dvojakou politiku s účastí a neúčastí na irácké válce, což je zcela v současném zájmu České republiky. Ačkoli se fyzicky ani nehnulo, díky nerozhodnosti Špidlova kabinetu je Česko tam, kde má být - mezi Evropou a Amerikou, což je pro naši zemi geopoliticky to nejbezpečnější místo.
Jsme na prahu vstupu do EU, který již prakticky nelze zablokovat, a máme štěstí, že Amerika potřebuje a bude potřebovat i tak malého spojence, jakým je Česko. A to je fakt, který by ani v budoucnosti česká zahraniční politika neměla pouštět ze zřetele a držet v ohni jak evropské, tak atlantické želízko.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku