Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 31.3.2003
Svátek má Kvido
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Velký třesk se nekonal
 >POLITIKA: Změny mezi "malými"
 >LIDŠTINY: Exkurze do jedné rodiny
 >MOBY DICK: Leden 2003 v Českých Textárnách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Víkend na Sůze
 >PSÍ PŘÍHODY: Náš kulhavý pejsek
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Normalizace na druhý pokus
 >NÁZOR: Válka v Iráku a čas změn
 >NÁZOR: Řeknu to koláží
 >NÁZOR: Normalizační televize roku 2003
 >DOPIS: Dobrovolníci pro Irák
 >NÁZOR: Bush, Saddám, svět
 >RECENZE: Oldřich Choděra: Občan v soudním řízení
 >GLOSA: Jak vybírat za to co se nedělá, aneb komunální služby po našem.
 >NÁZOR: Krize skončila ?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
31.3. Špidla obstál jen s několika boulemi
(eff)

Vladimír Špidla porazil už v prvním kole bývalého ministra průmyslu Jiřího Rusnoka a druhým mužem ve straně zůstává Stanislav Gross. Proti němu se nikdo nepostavil. Poražený Jiří Rusnok neskrýval zklamání. Delegáti podle něho nenalezli odvahu ke změně, takže podle jeho očekávání bude převládat i nadále "styl zvaný mlžení". Bohužel však není jasno, jak si Rusnok křišťálově průzračný styl představuje a v čem má spočívat ona změna.

Nikoli Jiří Rusnok, ale Miloš Zeman je obecně vnímán jako hlava křídla oponující Vladimírovi Špidlovi. On sám se sice omezil zase jen o "vzkazy z Vysočiny", ale v jeho prospěch například vystoupili signatáři "Litoměřické výzvy", kteří požadovali, aby delegáti nevolili"do významných funkcí členy ČSSD, kteří se na selháních podíleli a poškodili tak prestiž strany ve veřejnosti." Můžeme spekulovat, co by se stalo, kdyby Zeman odložil kostým uraženého velikána a přezul se z bačkor do polobotek a vyrazil do Kongresového centra - samozřejmě poté, co by s předstihem pilně a cílevědomě politicky pracoval. Je to stejná spekulace, jako co by se stalo, kdyby nastoupil do prvního kola prezidentských voleb. Nestalo se tak. Toto je zřejmá prohra jednoho stylu v sociální demokracii, a definitivní konec jedné epochy. Je to sice hezké, že sjezd "poděkoval Zemanovi" za to, že se zasloužil o vzestup státu, ale v politice hrají role obsazené funkce, nikoli děkovné dopisy. Dopis Zemanovi, stejně tam znovuzvolení Marie Součkové a Zdeňka Škromacha a naopak nezvolení Lubomíra Zaorálka, to jsou šrámy, které Vladimír Špidla utržil.

Přísahám při loktuši mé maminky, že budu po čertech řízný a rozhodný státník, takové poselství vyslal Vladimír Špidla. Loajalitu mu vyslovil Stanislav Gross. Také on dal delegátům jakýsi slib - že už příští týden bude "inventura koaliční spolupráce". Inventura je ale zajímavá, jen když je šance, že se najde manko a bude vyhozen skladník, který ho zavinil. Toto se však čekat nedá. Naopak, smyslem cvičení nebylo získání půdy pro Bartolomějskou noc. Můžeme věřit Špidlovi, že už žádné změny ve vládě nechystá. Poté, co lodičku s okrajem v úrovni hladiny provedl přes peřeje sjezdu, blíží se k červnovému referendu o vstupu do Unie. Není divu, že se na sjezd přijel podívat i Günter Verheugen, komisař pro rozšíření. Jen žádné revoluce, takový byl nejspíš jeho vzkaz. Stanislav Gross sice hovořil ve svém inventurnickém projevu i o možnost, že koaliční vláda padne, pokud by se nepodařilo důsledně prosazovat sociálnědemokratický program, přičemž "budeme tyto body velmi tvrdě vyžadovat," dodal k těm, jimž slova o tvrdosti lahodí. Tvrdost však může v dané konstelaci plynout jen z pevného odhodlání rozpustit koalici a to je sotva na pořadu dne.

Je otázka, zda rozhodující roli v kompromisním výsledku sjezdu sehrálo bruselské chlácholení. Za své nedramatické vítězství vděčí Vladimír Špidla ani ne tolik své síle a státnickému umu, jako slabosti a rozhádanosti těch, kdo stojí proti němu. Jiří Rusnok nebyl věrohodný opoziční lídr. Bojovníci nemají příliš chuti následovat předáka, když vidí na zadní části jeho kalhot otisk podrážky po posledním vyhazovu. Pozorovatelé shodně prorokují, že rozmíšky budou pokračovat. Ovšem to správné bojiště bylo Kongresové centrum Praha a správný čas, 28.-30.3.2003. Vyhrál zde Vladimír Špidla, ne Zeman, Rusnok či kdokoli jiný..

I nedramatické vítězství je vítězství, a nic jiného než vítězství nemá cenu.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku