Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 4.4.2003
Svátek má Ivana
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (14)
 >TÉMA: Mají Češi ve své zemi nějaká práva?
 >REAKCE: Kdo říká, že žijeme v právní státě?
 >POLITIKA: Pučisté zmanipulovali sjezd Strany zelených
 >MOBY DICK: Týden v Českých Textárnách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ráno jdou děti do školy a policajti... kam?
 >PSÍ PŘÍHODY: Dobře volené místo
 >FOTO VIDEO: Vychází dubnové číslo
 >REAKCE: Dopis prezidentu ČR
 >PRÁVO: Nejrychlejší soudce v republice, u kterého dnes znamená již včera.
 >GLOSA: Pokuta 10 mld Kč za NOVU se nám možná vyplatí.
 >JARO: Sněženky
 >FEJETON: Nemám co na sebe.
 >FILM: Vesničko, má, krajně středisková
 >POVÍDKA: Můj počítač je v odborech!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
4.4. Permanentní válka o média
(nov)

V těchto dnech není možno se vyhnout psaní o válce. Když se pomine ta skutečná v Iráku, vnitropolitické události nedovolují vyhnout se komentování té virtuální, permanentně v Česku vedené válce o média, jejíž poslední bitvou je rozhodnutí Sněmovny o odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Aston se tu nedávno vyjádřil, že televizní licence měly být po roce 1989 vydraženy - a to třeba i Marťanům, pokud by zaplatili nejvíce. Při zpětném pohledu to asi nebylo možné - politické subjekty by ztratily šanci rvát se o mediální prostředek, jímž se nejlépe dají masírovat voliči.
To vše, co přišlo potom - licence pro CET21, odstřihnutí CME, jež Železnému požehnali oba opolídři, stažení žaloby Václava Klause na Novu (výměnou za mediální podporu ODS?), čachry kolem voleb zástupců dr. Mathého v křesle generálního ředitele ČT, jež vyústily do výběru buď kandidátů nemožných (Puchalský) nebo provokatérů (tandemu Hodač - Bobošíková), následná televizní "válka" v zimě 200O/01 (jež vlastně byla jenom bitvou), dohra ve Sněmovně, kde v osobě ministra Dostála napřed na straně 4koaly stojící ČSSD přešla v rozhodující okamžik projevem premiéra Zemana na oposmluvní stranu ODS, aby spolu upekly nový statut ČT, lobování, které může obyčejný smrtelník jenom tušit, nikoli však znát - a z toho plynoucí arbitráž - to vše, včetně aktuálního odvolání RRTV, jsou jen molekuly nekonečného polymeru, který je možno nazvat permanentní válkou o média.

Boj o média je nedílnou součástí demokratické politické scény a bylo by naivní se nad ním morálně pohoršovat. Co ale nelze přejít, je paúroveň, na níž se tento boj vede v Česku, ona zavilost politiků, kteří jsou rozhodnuti vést tuto válku až do poslední koruny našich daní!
Bez ohledu na to, zda je to ODS, ČSSD, KDU-ČSL či US/DEU (seřazeno podle současných volebních preferencí, komunisty nepočítám), vedou všechny tyto politické subjekty onu válku o média tak zavile, že společné zájmy státu házejí za hlavu. Příkladem na straně jedné budiž arbitráž s CME, na níž se hlavně podepsalo degenerované politické klima oposmlouvy, na straně druhé pak současné odvolání RRTV, kde zase po pomstě bažící vládní koalice se vůbec neohlíží, jak toto rozhodnutí zhorší postavení českého žalobce před stockholmským odvolacím soudem (jednou z obran Česka je, že arbitráž nepřihlížela k českým zákonům, a jestliže český parlament shodil vinu na český statutární orgán, je tato obrana v háji).

Za státu škodlivou bezohledností české války o média nepochybně stojí upadlost celé politické kultury, kde si od Zemana a Klause přes Špidlu, Kasala a Rumla až po Svobodu, Langra a Kavana neměl a nemá kdo co vyčítat. A za touto upadlostí je pak nízká politická kultura nás všech - politici mohou být slušní a morální jenom jako my. Když si publicista udělá žert z politika ODS, je ihned pokládán za úhlavního nepřítele této strany, a když o nějaký pátek dříve pranýřoval političku US, je okamžitě zařazen do voliéry "modrých ptáků" - jako by jenom jedna partaj mohla mít patent na rozum - a to navěky!
A lakmusovým papírkem této upadlosti českého politického diskursu jsou svou vulgaritou, nenávistností a zavilou stranickostí i mnohé komentáře zde. Takže, milí čtenáři, tu tisícovku, kterou každý zaplatí za prohranou arbitráž, berme jako školné, aby se i pod úvodníky na tomto místě začalo argumentovat slušně a na standardní demokratické úrovni.
Kdož ví, pak se i ta věčná válka o média povede slušněji, tak, aby neohrožovala peněženky nás všech.

Pěkný jarní víkend přeje

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku