Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 5.5.2003
Svátek má Klaudie
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Sluneční stát bez sluněční energie
 >POLITIKA: Zápotockého "amňa" měla zpoždění
 >VĚDOHLED: Stěhovaví ptáci si každým přeletem z místa na místo zdokonalují mozek
 >MÉDIA: Katovna kontra Síto čili zákruty televizní kritiky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přesnost předpovědi počasí
 >PSÍ PŘÍHODY: Barte, raduj se, budou míčky!
 >GLOSA: Uf, uf, to jsou novinky!
 >POLITIKA: Americké základny v Čechách
 >ŽIVOT: Moje první ( = poslední? ) tiskovka
 >PRÁVO: Soudní podivíni II.
 >ZAMYŠLENÍ: Plaťte s chutí !
 >LITERATURA: Předjaří, žhavé léto - pak podzimní plískanice a nakonec zimní zásvit…
 >NÁZOR: Spolek vzájemné podpory
 >NÁZOR: Prezidentská prostořekost může zmařit pracovní příležitosti
 >ZAMYŠLENÍ: Sen šíleného cukráře

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
5.5. Postoj Brouka Pytlíka
(eff)

Prezident Václav Klaus prorokoval v interview pro list Süddeutsche Zeitung, že "nové rozmístění cizích jednotek by asi nebylo vítáno" , a "na základě naší historie". Tím komentoval úvahy o eventuálním zřízení amerických vojenských základen na území České republiky.

Je to předpověď jistě hodnověrná. Dá se stoprocentně čekat, že proti americké přítomnosti budou čeští komunisté. Jsou proti vstupu do Evropské unie, protože v evropském kontextu jejich význam zeslábne. A kdyby Američané budovali svoji strategickou osu Balt - Střední východ i na našem území, sen o zmrtvýchvstání slovanského "Velkého bratra" by mohli definitivně oplakat a nezbylo by m, než se buď rozpustit, nebo se časem normální demokratickou levicovou stranou.

Proti bude i mnoho společenských vrstev, skupin, jednotlivců. V době míru nemají obvykle vojáci mnoho sympatií. Zrovna tak nemají sympatie policajti - dokud nám někdo něco nešlohne nebo nám nerozbije nos. To se všechno dá pochopit.

Co ale nedokážu pochopit, že prezident republiky, tedy muž který má ústavní povinnost zastupovat zájmy republiky v zahraničí, jaksi automaticky a apriorně přistoupí na ten nejpodlejší argument, jaký si lze v souvislosti s úvahami o americké přítomnosti vymyslet, na tezi o "historických zkušenostech"

Jaké máme s Američany historické zkušenosti? Například tu, že bez Spojených států by pravděpodobně v roce 1918 nevzniklo Československo. Pokud jde o přítomnost amerických vojsk na našem území, pak ano, ta tu byla, osvobodila v roce 1945 západní část republiky a můžeme jen litovat, že u nás nebyla déle a dále, že například nesměla osvobodit Prahu.

Klaus se ovšem obrací k jiné historické zkušenosti, z roku 1939 a 1968.

V roce 1939 k nám vtáhl Hitlerův wehrmacht. Nacistický režim tu zřídil popravištěm, mučírny a koncentrační tábory. V roce 1968 k nám vtáhly Brežněvovy tanky. Vojáci odvlekli tehdejší politické předáky, a později pod tlakem ozbrojené hrozby Moskva ustavila loutkovou vládu, která umrtvila duchovní a hospodářský život, vyháněla lidi do emigrace a jiné zavírala - i kvůli zazpívání písničky. Wehrmacht byl armáda režimu, který nás připravil o státnost a připravoval naši národní likvidaci. Sovětská armáda patřila režimu, který neznal jiný koncept vztahu člověka ke komunistické moci než podřízený, otrocký. Tohle jsou historické zkušenosti s trvale přítomnými cizími vojsky, jiné nemáme. Opakuji, že nechápu, jak může prezident republiky tuto zkušenost klást do souvislosti s úvahami o americké přítomnosti u nás.

Kritika a odpor jistě nastanou. Není totiž pravda, že jsme národ Haškova Švejka - možná by to dokonce bylo dobré, kdybychom takoví byli, Švejk byl v mnoha ohledech moudrý člověk. Naším národním obrazem je spíš Sekorův Brouk Pytlík, protipól pozitivního a šikovného Ferdy Mravence. Brouk Pytlík, který všechno ví nejlíp, vůči všemu se negativně vymezuje, aby ukázal svoji chytrost a prozíravost, který nakonec všechno pokazí a volá o pomoc. Ano, i to tu bylo, i Američany volal český rozhlas v roce 1945 na pomoc... Brouk Pytlík by neopomněl ohánět se "historickou zkušeností" s pobytem cizích vojsk. Lidé se smýšlením Brouka Pytlíka si řeknou: uniforma jako uniforma, cizák jako cizák, takže AMI GO HOME. Je to snadný postoj. Vyjadřuje tu nejpohodlnější formu buřičství, vzpouru proti autoritě, která nevystavuje pana buřiče ani tomu nejmenšímu riziku.

Političtí vůdci by měli mít přece jen trochu jiné smyšlení, než Brouk Pytlík. Měli by rozeznávat, kdo je vrah a agresor a kdo je spojenec. Klausův mluvčí Tomáš Klvaňa, který už nedávno trapně žehlil Klausův konflikt s americkým velvyslancem, opět pígloval slovy: "Pouze řekl, že jde pro něho nové téma a že v Česku o tom nezaznamenal seriózní diskusi". Přejme si, aby toto bylo stanovisko úřadu hlavy státu, a že formulace ze Süddeutsche Zeitung jsou jakési verbální deformace a významové posuny. Kdyby totiž Klaus skutečně řekl to, co tvrdí Klvaňa, pak by nebyl důvod k námitkám - diskuse je samozřejmě nutná.

Každopádně, diskuse tímto začala a že věta kladená hlavě státu do úst "základny USA by nebyly v ČR vítány" není její nejšťastnější začátek. Vyslovená představitelem státu - je to přece závěr diskuse, žádný začátek.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku