Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 15.11.2003
Svátek má Leopold
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Jak jsem si v ČR pořizoval ADSL
 >ŽIVOT: Jak jsem dělal zkoušku z vyhl.50/1978
 >INFO: Předvánoční pořad ve skanzenu - Radujme se, veselme se…
 >POSTŘEH: O hygieně
 >NÁZOR: Čtrnáct let po ...
 >GLOSA: Symboly Rady
 >CESTOVÁNÍ: Diktátoři na kolejích
 >POLITIKA: Jak EU pomohla demokracii
 >NEHODOVOST: K čemu je ministr Gross?
 >ŠACHY: Kasparov vs. X3D Fritz - remíza do začátku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - dětské hry
 >PSÍ PŘÍHODY: Rvačka se zachováním svatozáře
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >SVĚT: Tři muži za Osamou.
 >ZAMYŠLENÍ: Boris aneb České prostředí 3

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
15.11. INFO: Předvánoční pořad ve skanzenu - Radujme se, veselme se…
Vojtěch Ducháček


Pomalu se k nám vkrádá Advent a s ním i doba příprav na Vánoce. Každý tyto dny prožíváme po svém - někdo hekticky, jiný klidněji. Ve všem tomto spěchu nám však často uniká skutečná podstata a smysl těchto svátků. Snažíme se nakoupit zásoby lahůdkových potravin, exotického ovoce a množství nákladných dárků pro své nejbližší. Chceme mít své domovy vyzdobeny adventními věnci, vánočními dekoracemi, bohatě zdobenými stromečky. To vše považujeme za standard, bez těchto civilizačních atributů si dnešní Vánoce již mnozí nedovedeme ani představit a obětujeme námahu, čas i peníze, abychom si vše "potřebné" zabezpečili. Původní charakter a význam adventních příprav i Vánoc byl poněkud odlišný. Zdá se, že naši předkové, ač ve skromnějších poměrech, přece jen dokázali tyto svátky prožít s větší opravdovostí a upřímností.
Ústav lidové kultury se snaží každoročním pořádáním programu Radujme se, veselme se… přiblížit ducha tradičních Vánoc v areálu Muzea vesnice jihovýchodní Moravy, které k tomu nabízí jedinečné a ničím nenahraditelné prostředí. Pořad se uskuteční ve dnech 6.12.-10.12. 2003, kde návštěvní dny 8.12-10.12. (pondělí, úterý, středa) jsou určeny především pro školy. Návštěvníci si mohou prohlédnout interiéry usedlostí s adventní a vánoční výzdobou, vánočními stromečky, tradičními štědrovečerními tabulemi a ukázkami rukodělných činností. Mohou si také zazpívat koledy s pastýřem a koledníčky, obdivovat postavy čertů, sv. Mikuláše, tří králů či tajuplných Lucek. Sami si mohou vyrobit a upéct figurální kynuté pečivo nebo nazdobit perníček. Na sobotní a nedělní odpoledne máme připraven kulturní program sestavený z vánočních písní a koled, ve kterém vystoupí Sboreček žen z Lipova s CM Petra Galečky a soubor Pentla z Boršic u Buchlovic. Ve společném vystoupení se představí dětský pěvecký soubor Včeličky ZŠ M. Kudeříkové ze Strážnice a studentský sbor strážnického Purkyňova gymnázia pod vedením pedagogů Zdeňka Musila a Tomáše Tomčaly. Na závěr můžete vyhrát také drobnou pozornost v tombole.
Zkuste se na chvilku zastavit a nahlédnout do předvánoční atmosféry nedávné minulosti, která může prostřednictvím tohoto pořadu oslovit i nás současníky.

Vojtěch Ducháček
Další informace :

Ludmila Horehleďová
ÚLK ve Strážnici - Zámek
696 62 Strážnice
tel. 518 332 132
e-mail: ludmila.horehledova@ulk-straznice.cz
Další články tohoto autora:
Vojtěch Ducháček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku