Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 19.11.2003
Svátek má Alžběta
  Výběr z vydání
 >TÉMA: O zlých, hloupých Češích a hodných a vyspělých Germánech, potažmo Němcích.
 >ENERGIE: Máme v energetice na vybranou?
 >ŠACHY: Kasparov ve 3.partii deklasuje X3D Fritze
 >MROŽOVINY: Viděl jsem ukřižování 2
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zakázaných kalhot, největší... co?
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart vyjde zkrátka i zdlouha
 >ZAMYŠLENÍ: Kterak Miloš Zeman zachránil ODS
 >POLITIKA: Špidlovy malé velké uši
 >DOPRAVA: 30CKL a 19 mrtvých
 >NÁZOR: Lesní pych
 >GLOSA: Chodník se v zimě neudržuje
 >PŘÍBĚH: Weekend v Muqdisho
 >FEJETON: Kam s ní anebo s ním
 >PENÍZE: Proč je v českých bankách draho?
 >CHTIP: Bože, ať dostanu přidáno

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
19.11. FEJETON: Kam s ní anebo s ním
Marek Toman

Řeč je o našich obětech, vládcích a miláčcích - krátce o našich dítkách. Protože mnoho zasvěcených mi dá za pravdu, že delší společný pobyt s nimi promění sebevětší kvartýr v cosi na způsob centrifugy, chladicího boxu či naopak velké trouby, z níž není úniku. Mluvím samozřejmě hlavně o víkendech, kdy je rodič zbaven blahodárné pomoci vzdělávacího procesu.
Řešení se zdá být jednoduché - vymyslíme program.
Na programu by se však rodič s dítky měli shodnout. A tady nastávají problémy. Rodič se brání návštěvě technického muzea, která by byla patnáctá v pořadí, stejně jako návštěvě muzea vojenského (v návalu pacifismu; krom toho tam byli už šestnáctkrát). Odmítne nezávaznou procházku po hračkářstvích, protože ví, že by byl vystaven tlaku malých konzumentů. Nechce se jít "dívat na nákladní vlaky", zajet si jen tak na letiště, hledat po městě šašky či vydat se k nejbližší ponorce, abych jmenoval některé z dětských nápadů. V přírodovědné expozici mu dítě naposledy vylezlo na kostru mamuta. Ani opakovaná návštěva muzea kanalizace ho neláká, protože tuší, že tam oproti dětskému očekávání zase žádné trpaslíky nenajde. Nejradši by vyrazil s přáteli do hospůdky, kterou rodičovství idealizuje do podoby nebeského ráje.
Pokud jste z Prahy, řešení se nabízí.
V Jungmannově ulici v někdejším Domě sportu je už pár týdnů otevřeno centrum, které nabízí program jak pro rodiče, tak pro dospělé. Jedná se o specializovanou prodejnu dětské literatury zvanou Tramtárie. Dovedu si představit, že rodič po nikam nevedoucí diskusi s dítkem křikne, že tedy půjdou nejspíš do háje… aby vzápětí, osvícen, zvolal: Do Tramtárie!
Tramtárie totiž nabízí nejenom knížky, vyložené k nahlédnutí a dobře dostupné. Dvě rozlehlá patra tramtárijského ráje poskytují i různé dětské zábavy, a zároveň rodičovské povyražení. V tamním divadélku se hraje pro děti prakticky každý den, kromě dalších doprovodných akcí. V obou patrech je několik možností občerstvit se, posedět a pohovořit. Pizzerie, kavárna, zároveň hračkářství… a dětský koutek…
Je tedy snadné domluvit se s přáteli. Zatímco dítko bude přikováno k divadélku či bude poskakovat v dětském koutku, potlacháte nad sklenkou vína. Hospůdka to není, ale možnost dvojnásobně výhodného programu drobné rozdíly hravě zastíní.
Zkrátka, prostor, kde řada much padá zasažena jedinou ranou.
Místo, kde nás od našich miláčků neoddělí ten proklatý věkový rozdíl.
Kdy poznáme, že jsme na tom stejně - chceme se bavit a být přitom spolu…
Další články tohoto autora:
Marek Toman

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku