Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 28.11.2003
Svátek má René
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Stát systematicky ničí nemocnice.
 >ŚKOLSTVÍ: Vysoké školy nepotřebujeme?
 >POLITIKA: Blamáž hejtmana Bendla
 >POLITIKA: Irácká otázka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - ježdění v tramvaji
 >PSÍ PŘÍHODY: Prací pomocník Šogo
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >MEJLEM: Vysněný pravicový politik
 >DOPRAVA: Spolek přátel plavby počítá se zánikem české lodní dopravy
 >GLOSY: Tři příběhy z Česka
 >REAKCE: Česko - pokrytců ráj
 >POSTŘEH: O alkoholu
 >PENÍZE: Finanční plánování podle Sophia Finance II.
 >CHTIP: Ve chvílích upřímnosti
 >CHTIP: Jaký je rozdíl mezi mužem a ženou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
28.11. GLOSY: Tři příběhy z Česka
Jaroslav Šula

Tři příběhy z Česka

Úcta k životu.
Naše společnost vstoupila do 21. století s nadějí. Překročili jsme zenit nejkrutějšího válečného století v dějinách Evropy. Nové generace touží po trvalém míru, také proto a především proto se jednotlivé země evropského kontinentu nyní dohodují na pravidlech pro další užívání společného prostoru po přistoupení nových deseti zemí k Evropské unii. Naše Česko je při tom, svojí přítomností při společných rozhodovacích procesech, náš hlas musí být slyšen.
Evropa je však zmítána dalšími bouřemi a to nestejnými náhledy na právo žít. Současná nejsilnější frakce Evropského parlementu - Evropská lidová strana se většinově zastává práva na život od početí až do přirozené smrti. A přesto, že jednotlivé křesťanské strany jsou proti interupcím a euthanázii, setrvávají v dílčích zákonech členských zemí ústupky při provádění interupcí. Na jedné straně klesá počet obyvatel na evropském kontinentu díky nízké porodnosti, na straně druhé mnoha novým jedincům je násilím bráněno, aby se mohli zdravě narodit.
Úplný zákaz interupcí v současné evropské společnosti je nerealizovatelný. Abychom jako křesťanští demokraté ve snaze pro život co nejvíce uspěli, bude stát obrovské úsilí a čas vytvářet prostředí pro novou výchovu v oblasti humanity. Je to nadějný čas pro všechny civilizované lidi zodpovědné za budoucnost.
Proto současné úsilí o legislativní změny v oblasti zákazu interupcí u nás vnímám jako vzdálený správný cíl, leč v tuto dobu nerealizovatelný, posuzovaný většinovou společností s despektem. KDU-ČSL se ve svém programu plně staví na stranu práv počatého života, v tomto je žel na naší současné politické scéně osamocena. Dobrý zápas se však nevzdává.

Řidič s alkoholem v krvi.
České zákony neumožňují dát si skleničku před či při řízení automobilu. Evropa má jisté výjimky, v některých zemích je možno respektovat dílčí promile alkoholu v krvi, avšak je vždy třeba mít na mysli velmi omezené množství požitého alkoholického nápoje. Riziko je přesto na každém jednotlivém řidiči, za případnou havárii tzv. pod vlivem si nese plnou zodpovědnost.
Příběh od nás. Dvaačtyřicetiletá státní úřednice havarovala 9.září v noci se služebním vozidlem a téměř zcela jej zdemolovala. Při orientační dechové zkoušce jí policisté naměřili 1.71 promile alkoholu. Nehoda se stala v Mochtíně na Klatovsku kolem 23. hodiny. Alkohol byl potvrzen i při následném odběru krve.
Řidička v mírně pravotočivé zatáčce nezvládla řízení, vyjela do protisměru, kde se střetla s protijedoucím nákladním vozem s návěsem. Při nárazu nebyl nikdo zraněn.
Tolik reálný příběh nedávných dnů. Skutek je jistě osobním neštěstím řidičky, zodpovědnost je však nyní povinna nést. Zvlášť, když zastává významný post státního úředníka.
Dal by se očekávat postup nadřízených, že úřednice bude v krátké době odstavena ze svého funkčního místa do doby, než se případ definitivně vyšetří a uzavře.
To se však po více než dvou měsících nestalo, což je pod zřetelně silnou kritikou veřejného mínění občanů nejbližžího okolí. Ukazuje se opět beznaděj prostého občana a neschopnost či arogance nadřízených, kteří odmítají očekávaně zareagovat. Zde jakákoli výmluva je chabá, pouze se potvrzuje ubohý stav naší společnosti. Je možno ještě tady očekávat nápravu ? Ano, je to nutné.

Projekt Česká bible v průběhu staletí.
Země Koruny české se od devátého století vyvíjely pod vlivem nové cyrilometodějské kultury, která šířila ve společnosti hodnoty křesťanského spolunažívání. Křesťanský vliv se postupně rozšiřoval po Evropě a stal se v průběhu věků nejrozšířenějším poselstvím na starém kontinentu. V pozoruhodném centru vnímání nové kultury jsou od počátku starozákonní knihy i novozákonní poselství nesené po narození Krista. Přístup k bibli je jistým měřítkem bohatosti historie, kultury a vzdělanosti jednotlivých evropských zemí. Jak by v této konkurenci obstála Česká republika ?
Tuto otázku si kladli tvůrci na počátku přípravy projektu Česká bible v průběhu staletí. Projekt vznikal z přesvědčení, že může být naším vkladem, jako národní hodnota při přistupování Česka k Evropské unii. Nabízí se chronologie pohledů našich předků na bibli a jejich život s biblí v průběhu třinácti století po současnost. Projekt se podařilo naplnit do podoby profesionálně zpracované putující výstavy, poprvé uvedené ve výstavních prostorách pražského Karolína v říjnu 2003. Poté byla výstava předvedena v listopadu na Moravě v Kopřivnici a setkala se s významným zájmem občanů i škol z místa a okolí.
Cílem pětiletého projektu je předvést výstavu po městech jak České republiky tak v zahraničí, po Českých centrech v zemích Evropy. K tomuto záměru již došlo k podpisu smlouvy a příslibu pomoci z Ministerstva zahraničních věcí o pořízení překladů textů. Zájem o výstavu již také projevily Slovensko, Finsko, Rakousko a Rumunsko. Češi se opravdu mají čím pochlubit a prohloubit povědomí o svých kulturních a tradičních hodnotách.

Jaroslav Šula
Další články tohoto autora:
Jaroslav Šula

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku