Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 28.11.2003
Svátek má René
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Stát systematicky ničí nemocnice.
 >ŚKOLSTVÍ: Vysoké školy nepotřebujeme?
 >POLITIKA: Blamáž hejtmana Bendla
 >POLITIKA: Irácká otázka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - ježdění v tramvaji
 >PSÍ PŘÍHODY: Prací pomocník Šogo
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >MEJLEM: Vysněný pravicový politik
 >DOPRAVA: Spolek přátel plavby počítá se zánikem české lodní dopravy
 >GLOSY: Tři příběhy z Česka
 >REAKCE: Česko - pokrytců ráj
 >POSTŘEH: O alkoholu
 >PENÍZE: Finanční plánování podle Sophia Finance II.
 >CHTIP: Ve chvílích upřímnosti
 >CHTIP: Jaký je rozdíl mezi mužem a ženou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
28.11. MEJLEM: Vysněný pravicový politik
Roman Rous

S našimi poslanci máme my voliči svízel. Když je někdo označí za termity, zareagují přesně podle přísloví o potrefené huse. Když je někdo požádá o nějaký názor na jednání poslance z opozičního tábora, demagogicky se rozhořčují nad nesmyslností, aniž by uvedli racionální důvod. V nejlepším případě mlží. Naposledy se opravdu vytáhli, když verbálně otevřeně a sprostě sexisticky napadli jednoho z čelních představitelů státu. Dá se najít k takovému jednání paralela? Ano, dá. Tento model chování zažil každý z nás, když nám bylo kolem třinácti a puberta s námi cloumala o stošet. Naše demokracie by se možná jen s mírnou nadsázkou dala označit za infantilní zastupitelskou.
Nepřekvapuje mě to u komunistů - tam se demagogie a pohrdání předpokládá. Odpustil bych to socialistům, protože oni se mohou vysokou mírou obhroublé lidovosti snažit přizpůsobovat svým voličům. Ale co vy ostatní - především pravicoví poslanci prezentující konzervativní (rodina, národnost) hodnoty? Odpustí Vám volič tohle? Přitom nejsem žádný puritán, mám sklony k polygamii a mám rád suchý (někdy až cynický) humor zaměřený na všechno a na všechny včetně sebe.
Zamrzí to o to víc, když mezi chováním osobnosti-poslance a osobnosti-odborníka je někdy až zarážející rozdíl. Např. Termita Tlusťocha zná mnohý český volič jako paranoidního nafoukaného demagoga. Ing.Vlastimil Tlustý je však odborník, stínový ministr financí a autor návrhu uceleného řešení současných rozpočtových a daňových problémů ČR (viz http://www.ods.cz/docs/publikace/modra_sance-finance.pdf). Tento materiál umí i výborně odprezentovat a pokud ho doplní statistickým doložením svých tvrzení, bude to dobrý základ pro budoucího ministra financí. Bohužel se o to snaží především tam, kde jeho schopnosti zůstanou ukryty - mám na mysli publicistický pořad "Kotel" - opravdu jste si myslel, pane Tlustý, že lidé s menší než průměrnou inteligencí dokážou něco takového ocenit? Všechno je to o míře, o odhadu, o statistice. Pravici nebudou nikdy volit bývalí přesvědčení aparátčíci, ani lidé žijící dlouhodobě na sociální podpoře s více než pěti potomky. Vaši voliči jsou odborníci, lidé vzdělaní a kvalifikovaní, kteří věří ve vlastní schopnosti. Těm byste měli svoji Image přizpůsobovat.
Bohužel - mám pocit, že demokratické politické strany ani nevědí, co termín Image znamená. Chraň Bůh, aby se něco takového dokonce snažily budovat. Nerad radím ve věcech, které mi připadají samozřejmé. Připadám si totiž pak jako blbec. Pro tentokrát udělám výjimku - toto jsou zásady budování Image pravicového poslance, jak si ho já, pravicový volič, představuji:

1. V každé chvíli musí vyzařovat energii a šířit pozitivní atmosféru. Pokud je potřeba řešit dramatické a tragické situace, je bojovně naladěn, nicméně je schopen na 100% kontrolovat svoje emoce.
2. Každý výrok je založen na racionálních a věcných argumentech a je, pokud možno, podložený statistickými fakty.
3. Nikdy neodbude novináře a pokud je otázka novináře dotěrná, nebo demagogická, snaží se usměrnit komunikaci racionálním směrem.
4. Pokud se dopustí chyby, omluví se za ni a postará se, aby se už nikdy neopakovala.
5. Nezná-li odpověď na danou otázku, nemlží, ale snaží se situaci vyřešit pozdějším setkáním (kdy bude lépe připraven), nebo odkázáním na někoho, nebo něco, kde tázající může odpověď najít.
6. Snaží se výrazně (a nejlépe na první pohled) odlišit od typického levicového úředníka. Např. tak, že místo několika kufrů lejster má jeden malý notebook.

Modelová situace:
Otázka: Co si myslíte o výroku ministryně Součkové, že naše zdravotnictví je podfinancované?
Odpověď: Myslím, že není, ale vysvětlování bude trochu obtížné. Můžeme se na to posadit? Ukázal bych Vám nějaká statistická data. (Poté poslanec odvede novináře ke stolku, tam otevře notebook a odprezentuje mu(jí) statistická srovnání:
- souvislost mezi HDP, průměrnou mzdou lékaře a průměrnou mzdou občana v ČR, Německu, USA a Maďarsku
- míru investic a srovnání s USA, Maďarskem, Německem
- míru nemocnosti lidí starších 60 let a srovnání s USA, Německem a Maďarskem
Nakonec nastíní jinou možnost řešení - např. zrušení nesmyslného obodování lékařských úkonů.

Pokud náhodou poměrně slušně dotovaná poslanecká kancelář nestačí na takovouto přípravu, pak se nabízí otázka, jestli není lepší najmout místo sličné sekretářky, se kterou se zajisté dobře povídá a obědvá, ošklivého systémového analytika, který je schopen relevantní data poskytnout.

Roman.Rous@atlas.czDalší články tohoto autora:
Roman Rous

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku