Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 8.1.2004
Svátek má Čestmír
  Výběr z vydání
 >EKOLOGIE: Lidé bojují proti úložišti.
 >FEJETON: U stolu se toho řekne nejvíc
 >POLEMIKA: Proč má kůň černou moč
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Mrznou vedle nás
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Za roboty do Brna
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s rozumnou paní
 >ÚVAHA: Kam ten svět spěje
 >SVĚT: Předvánoční plavba 6. : závěrečné dojmy s vyúčtováním
 >PŘÍBĚH: Sloužím Lidu - Sokolovský závod branné zdatnosti
 >FEJETON: "Domorodci z New Yorku"
 >AFÉRA: Ohňová ostuda v Evropské Unii na pokračování
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O významu
 >EKONOMIKA: Koruna vůči dolaru posiluje na historická maxima
 >SPOLEČNOST: Causa Goldflam

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
8.1. FEJETON: "Domorodci z New Yorku"
Václav Husák

Každý od někud pochází. Odněkud, kde se narodil a navždy je tam "doma". I když se už třeba dávno odstěhoval. Můj táta byl domorodcem z Čech, z krásného městečka Mníšku pod Brdy, já jsem domorodcem sice rovněž českým, ale už pražským.

Mou obrovskou láskou je cestování a s tím spojené poznávání domorodců z různých zemí. Miluji například domorodce z Řecka, jižní Francie a Španělska, spoustu příjemných domorodců jsem potkal i v USA, zejména v New Yorku. Někteří z nich dokonce věděli, kde naše země skutečně leží a několik jich v České republice bylo. Většina se doslova rozplývala nad krásou našich historických památek, jeden si však postěžoval, že ho okradl pražský domorodec v taxíku.

Tak jak vám to zní? Trochu podivně, že? Ale to by snad nemělo, protože jsme na to do jisté míry zvyklí. Například z tisku. Vždyť ve včerejším vydání MF Dnes (7.1.2004) jste si mohli přečíst titulek: "Českou posádku na Rallye Dakar okradli domorodci ..." Jak je vidět, i mladí redaktoři v sobě ještě nosí pozůstatek koloniálního přístupu k méně rozvinutým zemím, možná, že by se to dalo označit i za jistý projev rasismu. Vždyť když není Evropan či Američan domorodec, tak proč je domorodcem Afričan, Indonésan nebo obyvatel vnitrozemí ze země Papua - Nová Guinea?

Protože má jinou barvu pleti, nebo že nenosí boty či kravatu? Kde je dělící rovina mezi člověkem - občanem a domorodcem? Proč označujeme australského občana se všemi lidskými právy příslušníka etnické skupiny Aboreginců žijícího v pouštní oblasti za domorodce a odlišujeme ho tak od jeho vzdělaného bratra, který se odstěhoval, vzdělal se a dnes žije a pracuje ve městě Sydney? Je to jen pozůstatek minulosti, nebo tak označujeme člověka z našeho pohledu "druhé kategorie"?

Mně už se slovo domorodec prostě přestává líbit. Rád si ho přečtu ve starších cestopisech, ale já už ho používat nebudu. A tak bych asi do oné zprávy napsal, že posádku okradla skupina Marokánců. Je to totéž, ale mně to zní lépe.

Domorodec z Čech - Václav Husák
Další články tohoto autora:
Václav Husák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku