Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 16.1.2004
Svátek má Ctirad
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Solidarita téměř umrtvující
 >REAKCE: Dlouhý, Široký a Tlustokrký
 >PŘÍBĚH: Sága o psacím stroji
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - zmrzlina
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě ke psí tragédii
 >FEJETON: Několik českých doktorů všeho druhu - PhDr, MUDr, JUDr.
 >GLOSA: O závěru roku
 >FEJETON: Jak pracovala Státní bezpečnost
 >POSTŘEH: O esemeskách
 >NÁZOR: Jak daleko je minulost ?
 >ZÁBAVA: Rýmovaná
 >EVROPA: Východ vrací úder
 >POLITIKA: Za popularitu komunistů mohou i české televize
 >PRAHA: Democracy Extravaganza
 >GLOSA: Na piráty tvrdě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
16.1. O další dírku
(nov)

Rozjezd ekonomiky hodlá Špidlova vláda podpořit úlevami pro podniky ve výši 20 miliard Kč, na podporu rodin s dětmi potřebuje 5 miliard a snížením sazby DPH z 22 na 21, respektive na 19 %, jak požadují unionisté, přijde státní rozpočet o 32,5 miliardy, respektive o 47,5 miliardy.
Tyto nepochybně chvályhodné úmysly má pak v rámci druhé etapy finanční reformy sanovat vznik třetí sazby DPH. Ministerstvo financí uvažuje o dvou variantách. Buď bude její hodnota činit 10 %, což by státu vyneslo 16 miliard, nebo dosáhne výše 14 % se ziskem 29 miliard pro erár.

Pod třetí sazbu DPH by spadaly stavby nových domů a bytů a dodávky tepla pro domácnost, což jsou komodity, pro něž si Česko obtížně vyjednalo u EU výjimku 5% sazby. Nyní se chce Špidlova vláda této výhody zase vzdát. Přesto je již o přeřazení bytové výstavby a rekonstrukce bytů do uvažované třetí sazby DPH rozhodnuto a zdražení bytů má být kompenzováno přeřazením stavebních parcel do nízké 5% sazby. To by sice vyrovnalo zdražení stavebních prací v případě rodinných domků, nikoli u nájemních bytů a bytových rekonstrukcí, kde cena pozemku hraje podružnou, v druhém případě nulovou hodnotu.

Ta nová dírka, o niž si česká veřejnost utáhne pomyslný opasek během druhé etapy finanční reformy, může ale ležet ještě dále. Jak spočítali experti, ani zavedení třetí sazby DPH nemusí na očekávanou ztrátu v příjmech státního rozpočtu stačit - a pak by přišly na řadu potraviny, o nichž ve středu koaliční experti také diskutovali. Podle poradce ministra financí, poslance za ČSSD Jana Mládka, by zvýšení DPH u potravin o jeden procentní bod vyneslo eráru 7,5 miliardy. Definitivně mají o potravinách rozhodnout předsedové koaličních stran na zasedání v Kolodějích koncem ledna.

Jak soudí nezávislí ekonomové, má plánovaný vládní krok svá pro a proti. Je dobře, že se těžiště daní přesouvá od zdanění práce a iniciativy ke zdanění spotřeby. Též výběr daní nepřímých je hladší než daní přímých a k pro také patří fakt, že střední sazba DPH by mohla posloužit jako odrazový můstek pro zavedení sazby jediné.
Do proti je pak třeba započítat nárůst státní byrokracie, jejíž úředníci po třetí sazbě budou záhy chtít sazbu čtvrtou. Dále je pravděpodobné, že daňovou úlevou uspořené peníze utratí podniky na daňové poradce, neboť platí, že čím složitější daňový systém, tím větší ráj pro daňové poradce.
Ať tak či onak, zařazení bytových novostaveb do uvažované třetí sazby DPH je pěkným faulem právě pro (mladé) rodiny s dětmi. To, co jim vláda ve formě daňových úlev jednou rukou nabízí, jim hned druhou rukou ve formě vyšších cen bytů vezme. O potravinách ani nemluvě.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku