Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 17.3.2004
Svátek má Vlastimil
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Drogy a romantický svět lidovců
 >MÉDIA: Jak to bylo s Radiohradem
 >DOPRAVA: Průběžný transit
 >MROŽOVINY: Queen Mary 2 pod rentgenem
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Po semináři hezký dopis
 >PSÍ PŘÍHODY: Lampión na kontrole
 >TERORISMUS: Oko, za oko
 >EKONOMIKA: Akcioví investoři začínají vybírat své zisky
 >LIBRARY OF CONGRESS : Doporučení se s ní seznámit
 >NÁZOR: Čím pomáháme vraždícím muslimům?
 >SPOLEČNOST: Víte co si pojistíte?
 >PROTEST: Tichá demonstrace
 >PENÍZE: Na vysokou na tutovku
 >POSTŘEH: V básních
 >REAKCE: Jak se vytvářejí umělé přehrady.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Drogy  
 
17.3. TÉMA: Drogy a romantický svět lidovců
Tomáš Zábranský

Tomáš Zábranský

V české vládní koalici to prý vře. Lidovci vyhlásili „válku drogám“ – a vicepremiér Mareš údajně „zareagoval návrhem na změkčení trestů pro kuřáky a samozásobitele marihuany.“ Ve skutečnosti je všechno – jako obvykle – jinak.

 

Nejde o střet dvou legitimních názorů – ve skutečnosti jsme pozorovateli míjení se dvou světů, které se střetnout nemohou; neprotínají se totiž ani v jediném bodě.

Jeden svět je plný barvotiskové kovbojské romantiky, ten druhý je všední jako pondělí.

 

Není pochyb o tom, ve kterém z těch dvou světů se žije lépe. Lidovecký romantický svět je zalidněn ostrými hochy, kteří nejdříve střílejí a až pak se ptají. V reálném – odpovědném – světě se naopak musíte ptát po příčinách a následcích pořád. Takovou změkčilostí ovšem ostří hoši opovrhují.

 

V romantickém světě píšete, co vám slina na jazyk přinese. Třeba: „Stoupá pouliční drogová kriminalita, stejně jako drogová kriminalita na školách.“ Zní to tak dramaticky… Máte to čím doložit? Kampak na nás, holenku – v lidoveckém světě jsou otázky zakázány.

 

V reálném světě se ví, že pouliční drogová kriminalita klesá a „drogová kriminalita na školách“ neexistuje – a neexistují o ní ani žádná data. Nuda.

 

V lidoveckém světě v náhlém záchvatu vyvrhnete na papír tvrzení: „Počet drogově závislých stoupá.“ Co že je zdrojem takové závažné informace? Ech - kdopak jsi, že se ptáš?

 

V reálném světě dojdete nudnou a pracnou analýzou vědeckých dat z nezávislých zdrojů k závěru, že v České republice počet drogově závislých na ulici i v léčbě výrazně klesá, a že se zvýšil počet těch, kteří jednorázově vyzkoušeli marihuanu, u níž v drtivé většině případů závislost nevzniká (a českým experimentátorům ve shodě s tímto obecně známým vědeckým poznatkem nevznikla). Jenže kampak s takhle jemnými rozdíly na lidovce. Kdo v jejich světě se zlem zaexperimentoval, propadl katovi hrdlem.

 

V lidoveckém světě bez mrknutí oka pominete, že současný český vývoj jasně popírá váš donedávna nejoblíbenější argument, že „konopí je ‚vstupní branou‘ – tedy že povzbuzuje chuť vyzkoušet tvrdší drogy.“ Neodvoláte ho – prostě o něm přestanete na chvíli mluvit. Ještě by se mohl časem hodit. Amen.

 

A kdyby to ani v romantickém světě nestačilo, zkusíte něco okopírovat od amerických kolegů. Třeba: „Kdo se ptá, podporuje drogy a s nimi světový terorismus.“

 

Ve všedním světě mají americké obavy kořeny v realitě: čistý heroin či kokain je deset- až stokrát dražší než stejná hmotnost ryzího zlata, a tak se jejich pašování do USA stalo bezpečným zdrojem peněz pro muslimské fanatiky z Afghánistánu i levicové bojůvky v Andách.

 

V reálném Česku se spotřeba heroinu díky léčbě a prevenci snižuje a kokain se vůbec neužívá. Jenže podle lidovců čeští vařiči pervitinu zřejmě nakupují efedrin od Al-Kajdy – nikoliv od lékárníků a „hlídačů“ továrny v Roztokách u Prahy.

 

V romantickém světě lidovců dokonce lze jedním dechem říci „rizika dealerů a překupníků jsou u nás minimální“ (protože na ně policie neumí dosáhnout) a dodat „a proto žádáme tvrdé zpřísnění trestů“ (namísto „výrazné zlepšení práce policie při odhalování trestné činnosti“). Snadné – budeme trestat stejně zanedbatelný zlomek těch, kteří škodí, ale zato přísněji. Důležitý je pocit – čert vem realitu!

 

Ve všedním světě je odborná práce v drogové problematice podmíněna mnohaletým studiem, osvojováním vědomostí a analytických schopností – a následným obhajováním výsledků v prostředí nechutně kritické vědecké komunity.

 

To v romantickém světě lidovců k pasování na „drogového experta“ stačí stavařská maturita a dlouholetá závislost na heroinu – chápat netřeba, stačí zápal.

 

Ne, není pochyb o tom, který z těch dvou světů je přitažlivější. Romantický svět válečníků je okouzlující natolik, že se mu možná podaří vygumovat z vědomí veřejnosti i novinářů nudný fakt, že vicepremiér Mareš spolu s ministrem spravedlnosti nereagují na lidovecké fantasmagorie, ale plní usnesení vlády ČR č. 1177 z roku 2001, jímž jim bylo uloženo „legislativně rozdělit drogy do dvou resp. tří skupin podle jejich zdravotní a společenské nebezpečnosti.“

 

MUDr. Tomáš Zábranský, Ph.D., je lékař a epidemiolog.

Od srpna 2003 je stipendistou americké vlády na Johns Hopkins University v Baltimore.

 

Článek byl zveřejněn v MF Dnes 16. března 2004; Neviditelný pes se svolením autora publikuje rozšířenou verzi s internetovými odkazy.

 
Další články tohoto autora:
Tomáš Zábranský

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku