Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 27.5.2004
Svátek má Waldemar
  Výběr z vydání
 >KULTURA: Vykradení Karla Kryla?
 >PRÁVO: Ústavní soud opět odmítnul poskytnout ochranu proti postupu státního orgánu
 >PENÍZE.CZ: Není banka jako banka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: K čemu jsou nám soudy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do divadla - Veselé skoky na hlavu!
 >PSÍ PŘÍHODY: Mazaná socha
 >MEZI PAPUÁNCI: Umělecké sklony 8.
 >POSTŘEH: O testech
 >GLOSA: Kurnik šopa!
 >FEJETON: Blíže to nemohu upřesnit, později vysvětlím proč
 >FEJETON: Jak to bylo doopravdy s Helenou Trojskou.
 >ZÁBAVA: Cannes 2004: bída kulturního boje
 >SPOLEČNOST: Chudý příbuzný na svatbě
 >MEZI PAPUÁNCI :Místní mravy a nemravy 9.
 >POLEMIKA: Hokejové mistrovství a umělecká kritika

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
27.5. GLOSA: Kurnik šopa!
Luboš Svoboda

z brněnštiny volně přeloženo něco, jako jak je to možné?:-) Tak tedy oč jde.

Už dlouho mi to vrtá v hlavě. Zač jsou tzv. třinácté a čtrnácté platy? Rok, pokud se zásadně nemýlím, jako že se nemýlím, má dvanáct měsíců. Drtivá většina práceschopného a práci majícího obyvatelstva je placena za každý den a měsíc své práce. Tedy za dvanáct měsíců v roce a za počet pracovních dnů v tom kterém měsíci a roce obsažených. Proč by měl někdo (soudci, poslanci, etc, etc,) brát plat za měsíce, které prostě neexistují a neexistovaly ani při platnosti tzv. juliánského kalendáře? Třináct ani čtrnáct měsíců historie nikdy nezaznamenala.

Kdysi jsem pracoval v okresních novinách. Tam se situace řešila následovně: ke konci roku se spočítaly články jednotlivých redaktorů a jejich procentní poměr ke všem uveřejněným článkům. Snadno se tak došlo k jasným cifrám, podle nichž se pak dělil celoroční bonus. Něco jako podíl na zisku.

Není to tak dlouho, co jsem dělal v jisté branži, kde nebyly noční směny výjimkou a tak jsem měl, v jinak populací běžně nesledovaných (bohužel) záznamech, možnost vidět zblízka práci poslanců našeho parlamentu. Jen co kamery nabízely čte si noviny, posílá SMS, pojídá svačinuklábosí se sousedem (sousedkou), klimbá (to zhusta)či vůbec není přítomen tedy cosi, na co obvyklý zaměstnanec nemůže ani pomyslet, natož si to dovolit. A za to by měli brát jakýsi plat navíc ? Navíc plat, o jakém se průměrnému platiči daní ani nesní ? Konečně snad tomu bude učiněna přítrž. Je-li platem rozuměna odměna za práci, pak by měl každý dostat zaplaceno za to, co odpracoval. Tedy (například) soudce, jehož případy se vlečou roky, by chodil domů s platem na hranici životního minima, nebo by (mnozí z nich) museli ještě vracet:-))) O poslancích spících, čtoucích si noviny či vůbec nepřítomných v parlamentu nemluvě:-)
Další články tohoto autora:
Luboš Svoboda

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku