Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 4.6.2004
Svátek má Dalibor
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Informace - Dezinformace - Další rána vědeckým štváčům
 >PENÍZE.CZ: Byt za 853 Kč měsíčně?
 >GLOSA: Politici, proč se bojíte?
 >GLOSA: Povzdech nad Krejčířovým odškodněním
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Trpaslíci na zahrádce
 >PSÍ PŘÍHODY: Létací, spíš nelétací drama
 >NÁZOR: Křečkova kontrolní maturita
 >MALTA - O "černé mši"
 >RADY: Šálek čaje a rychlovarná konvice
 >POSTŘEH: Ve verších
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Magor za volantem
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě k psovi autožroutovi
 >MÉDIA: Socialistický způsob uvažování pracovníků České televize
 >MÉDIA: Zrušit vysílání pořadu v České televizi? V Česku stačí jeden telefonát!
 >TÉMA: Odsun

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
4.6. RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Trpaslíci na zahrádce
(eff)

Vzpomínky na dobu mého dětství, doposud publikované díly najdete na mém webu Hyena.

V padesátých létech se skoro každá zahrádka u nás ve Slapech pyšnila sádrovým trpaslíkem. Bylo třeba trpaslíky pravidelně kolorovat, takže na každém byla tlustá vrstva - čeho? Laku? Olejové barvy? Opravdu nevím, čím se to tenkrát dělalo. Na trpaslíky jsem si vzpomněl minulou neděli, kdy jsem jednoho klasického trpajzlíka zahlédl na zahrádce, když jsem s Vločkami jel po kolistické stezce na trase Rakovník - Křivoklát. Byl to opravdu sádrový trpaslík přesně toho druhu, jaké jsem vídal v dětství.
Někde měli jednoho, jinde i skupinu trpaslíků - například měli trpaslíky hrající karty na muchomůrce. K trpaslíkům patřily pestrobarevné skleněné koule na tyčce, zastrkané do záhonů. Koncem padesátých let se rozpoutala štvanice proti trpaslíkům. Ve všech pádech se skloňovalo slov "kýč". Proti kýči byl postaven "styl Brusel" - dědictví po Expo 58 v Bruselu. Tehdy režim investoval obrovské peníze do státní propagandy a najal nejlepší výtvarník,y aby vyštafírovali československý pavilón na světové výstavě. Pavilón měl úspěch, tak aspoň ho hodnotila naše propaganda, a "styl Brusel" pronikl i na domácí půdu. Ještě dnes někde můžete vidět hnusné mříže ve stylu "Brusel" - to jsou ty halabala svařené kovové tyčky, tak, aby tvořily trojúhelníky.

Zpátky k trpaslíkům. I Jiří Suchý zpíval "na zahrádce civí trpaslík neduživý, a kdekdo se mu diví, proč je tak ošklivý". Následovala genocida a trpaslíci byli - s malými výjimkami - vyhubeni. No a po letech si lidi uvědomili, že jim něco chybí a na trpaslíky nostalgicky vzpomínali.
Dnes se trpaslíci opět prodávají, ale v zahrádkách je nevidíte. Už nejsou sádroví, jsou z umělé hmoty, a německý původ z nich čiší a jaksi je vylučuje z použití na české zahrádce. Takže je dobře, že trpaslíci zůstávají převážně už jen v těch nostalgických vzpomínkách.


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku