Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 7.6.2004
Svátek má Iveta
  Výběr z vydání
 >ATLANTICKÁ HALEKAČKA 7.: Kdo nevolí je vůl
 >PENÍZE.CZ: Byt za 853 Kč měsíčně? (dokončení)
 >SCI-FI a FANTASY: přijeďte na Parcon!
 >MÉDIA: Zakažte investigativní žurnalistiku!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do divadla - Poručík s Inishmoru
 >PSÍ PŘÍHODY: Dobrý den, odejdu, ale...
 >EKOLOGIE: Integrovaný registr znečišťování životního prostředí - základní informace
 >NÁZOR: A na funkci předsedy navrhujeme
 >NÁZOR: Proč se nedá podnikat v globalizaci
 >NÁZOR: Případ normální diskriminace
 >POSTŘEH: O tkaničkách
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZE ŽIVOTA: Koně a silnice
 >ZE ŽIVOTA: Učitelka pod "supervizí":Ředitelka vyvolává peklo!
 >GLOSA: České soudy jsou jen úplně stejné jako české politické strany.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
7.6. SCI-FI a FANTASY: přijeďte na Parcon!
(pagi)

Od roku 1982 probíhají nepřetržitě každoročně dvě akce v jedné - setkání fanoušků a čtenářů literární fantastiky a vyhlašování výsledků literární soutěže o nejlepší práci v žánru science fiction a fantasy o Cenu Karla Čapka. Vše začalo v Pardubicích, tehdy ještě jako československé setkání, a dodnes se takto setkávají čeští a slovenští fanové, pro které pomlčka a později i hranice na řece Moravě znamenají jen nutné zlo.

Soutěží prošla řada známých osobností, účastnil se jí i Ondřej Neff, ale také mnozí autoři, které nyní známe jako spisovatele, redaktory, překladatele či scénáristy - Pavel Kosatík, František Novotný - Mrož, Jan Hlavička, Josef Pecinovský, Jaroslav Petr, Jiří Kulhánek, Michal Hvorecký a mnoho dalších. Josef Nesvadba, Theodor Rotrekl, Václav Kajdoš, Kája Saudek, Vojta Kantor, Ivo Železný a další osobnosti si z Parconů odnesly sošky Mloka - ocenění jejich významu pro tento žánr.

Letošní Parcon bude probíhat v Brandýse nad Labem poslední prázdninový víkend - od pátku 27. do neděle 29. srpna. Vyhlašování výsledků soutěže o Cenu Karla Čapka bude v sobotu večer jako hlavní program, ale zajímavé přednášky a další akce poběží od pátečního odpoledne až do nedělního poledne. Již řadu let je součástí Parconu také vyhlášení výsledků soutěže O nejlepší fantasy.

Přednášky a pořady nabídnou nejrůznější témata a pohledy na celou širokou oblast literární a filmové fantastiky, od čisté fantasy až po hard science fiction, od humorného pohledu na práci nakladatele či povídání o překladech až po besedu se slavným polským autorem Andrzejem Sapkowským. A protože do Brandýsa jezdil rád císař Rudolf II., několik povídání se bude věnovat i jeho oblíbenému koníčku - alchymii, samozřejmě ve spojení se SF&F. či pozůstatkům tehdejší češtiny v současném jazyku.

Brandýs nad Labem je pro jednodenní návštěvu snadno dostupný příměstskou dopravou, autobusy jezdí od metra - z Černého Mostu (linka 367) nebo z Českomoravské resp. Vysočanské (linka 375). Pro ty, kdo se chtějí zúčastnit celého programu, je k dispozici ubytování na vysokoškolských kolejích.

Pro fanoušky Pratchettovy Zeměplochy je - samozřejmě vedle besed a povídání - na prezenci připraven i speciální zeměplošský banán. Takže pokud máte zájem, přihlašte se na webu Parconu 2004, kde se dozvíte i další nezbytné, důležité i lákavé informace!

(logo Parconu - vlevo - je dílem Theodora Rotrekla)
Další články tohoto autora:
(pagi)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku