7.6. NÁZOR: Proč se nedá podnikat v globalizaci
Robert VašíčekVizionáři globalizace nás lákali na nové možnosti a zdroje. Věřím, že v kulturní oblasti přinese všudypřítomná globalizace nový rozhled pro všechny. Globalizátoři, jak jim soukromě říkám, ale také lákali na nové možnosti podnikání, kdy menší podnikatelé budou moci působit v jiných státech. Ouha, to byla ale geniální lež.
A tak všichni souhlasili s globalizací a neuvědomili si, že současná podoba globalizace jde proti podnikání. Vůbec nejde o daně - ty se někde zvyšují a někde snižují. Když už má podnikatel daně 10 nebo 40 %, dokáže daňové náklady rozložit do ceny zboží a služeb.
Jenže velké nadnárodní koncerny, které bychom měli správně nazvat monopoly, si vymyslely, jak diskriminovat menší subjekty. Ekonomický rasismus a finanční fašismus koncernů se začal prosazovat přes různá ekologická opatření.
Navenek jsou povinnosti producentů vydávány za důkaz vztahu k životnímu prostředí. Výrobci elektrospotřebičů se musejí postarat o staré spotřebiče, výrobci automobilů musejí zajistit recyklaci do určitého procenta použitých materiálů. Za každou drobností se skrývají tisíce nařízení.
Přibližme si, jak by takový fašismus fungoval v médiích: Pokud bych tedy chtěl vydat článek na toto téma v některém médiu, musel by mít přesný počet řádků podle koeficientu v jedné z padesáti tabulek dle zařazení tématu. Dále bych musel přinést výpis trestního rejstříku a 1 000 článků, které mi publikovali jinde. A jestliže je to můj první článek, tak ho prostě nikdy nevydám. Přesně tak dnes funguje finanční fašismus vůči drobným a středním podnikatelům.
Chceš podnikat a máš základní kapitál milión korun? Vynikající: slož kauci deset miliónů a pak si podnikej.
Odmítám žít v takovém světě a nedivím se, že kvete černá ekonomika. Občané by měli vzí tvorbu legislativy opět do svých rukou a politici jim v tom napomáhat, protože ekonomické direktivy ze zahraničí ještě nikomu prosperitu nezajistily.
Robert Vašíček
7. 6. 2004
|