Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 8.6.2004
Svátek má Medard
  Výběr z vydání
 >ŠKOLSTVÍ: Proč nejsou v Česku reálky?
 >GLOSA: Život na…„KDYBY“
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh desátý JAK PAN TAUSSIG POTKAL ČESKOU JUSTICI
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Psí ZOO
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Takže kdo je vlastně magor
 >PSÍ PŘÍHODY: Drzý nebojsa
 >POLITIKA: Koho budu volit v evropských volbách
 >FEJETON: A teď: k urnám!
 >EKONOMIKA: Nokia je podhodnocená
 >POLITIKA: Odchod skvělého chlapa
 >NÁZOR: Kdo hýbe dějinami
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O magoření
 >ATLANTICKÁ HALEKAČKA 7.: Kdo nevolí je vůl
 >PENÍZE.CZ: Byt za 853 Kč měsíčně? (dokončení)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
8.6. POLITIKA: Koho budu volit v evropských volbách
Jiří Pehe

Šéfredaktor Literárních novin a lídr kandidátky Zelených pro volby do Evropského parlamentu, Jakub Patočka, si ode mne prostřednictvím svého spolupracovníka Lukáše Rychetského vyžádal článek, který měl být odpovědí na otázku, koho budu v nadcházejících volbách volit. Aniž by se mi dostalo vysvětlení, můj text se v posledním "předvolebním" čísle LtN neobjevil. Zde tedy je.

Tento článek není politologickou analýzou, ale odpovědí na otázku Literárních novin, komu dám--jako volič-svůj hlas v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. Budu volit Evropské demokraty (a Sdružení nezávislých kandidátů). Zde je vysvětlení.

Důvodem není ideové souznění s formací, která se vidí jako středo-pravé uskupení. Nejsem ani pravicovým, ani levicovým voličem. Ideologické škatulkování mi připadá podezřelé. Zajímá mne, co konkrétního ta která strana může nabídnout v konkrétní politické situaci, nebo čemu může zabránit.

V parlamentních volbách v roce 1998 jsem volil lidovce, protože jsem viděl tuto stranu a Josefa Luxe jako možný středobod příští vládní koalice, o kterou stál i Miloš Zeman. Lux nezklamal, celý projekt neuspěl kvůli Unii svobody. V roce 2002 jsem dal svůj hlas sociálním demokratům, protože Vladimír Špidla mne přesvědčil, že pokud zvítězí, udělá vše pro překonání nemravné opoziční smlouvy a klientelismu s ní spojeného.

Coby příznivec Evropské unie bych v nadcházejících evropských volbách neměl problém dát svůj hlas opět ČSSD, nebo například Zeleným. Jsou to proevpropské strany, z nichž jedna se do EP zcela jistě probojuje. Slušnou šanci má i ta druhá. Nalevo od politického středu tak v Česku existují hned dva výrazné proevpropské subjekty.

Horší je situace napravo od středu, kde zcela dominuje euroskeptická Občanská demokratická strana a vedle ní se to hemží prapodivnými protievropskými, často až fašizujícími, neparlamentními subjekty.

Proevpropská US je v rozkladu. Navíc jí lze už jen těžko důvěřovat po nejrůznějších kotrmelcích, kterých se během své krátké existence dopustila. Její spojení ve volební koalici s pidistranami, z nichž některé jsou už delší dobu buď ve stavu klinické smrti, anebo se přímo narodily mrtvé, je nemoudré.

Jako alternativa by připadali v úvahu lidovci, kteří-jak doufám-budou hrát v europarlamentu důstojnou roli už proto, že jsou organickou součástí Evropské lidové strany, která podporuje další evropskou integraci. Lidovcům-jakkoliv si vážím některých jejich politiků--ovšem nemohu dát svůj hlas ani v těchto, ani v žádných příštích volbách, dokud v jejím čele stojí Miroslav Kalousek.

Evropští demokraté jsou subjektem, který-pokud uspěje-by mohl chátrající proevpropskou pravici probudit k životu, což by z hlediska "hygieny" této části politického spektra bylo nesmírně důležité. Je též žádoucí, aby spolu s lidovci ještě nějaká další česká pravicová strana v EP vyvažovala euroskeptické brblání a protievropské podrazy ODS. Nejsem si sice jist účelností spolupráce Evropských demokratů a Sdružení nezávislých (kandidátů), ale nezbývá než věřit, že je to takticky správný krok.

SN-ED budu volit též proto, že si vážím jak jejich volebního lídra Josefa Zieleniece, tak bývalé české velvyslankyně v Kuvajtu Jany Hybáškové, která je dvojkou. Zieleniec je pro mne jedním z mála českých politiků, jehož politické působení se opírá nejen o hluboké přemýšlení o politice, ale také o schopnost akce a profesionalistu. V Konventu, který připravoval evropskou ústavu, odvedl kus práce.

Mé uznání má i předseda ED Jan Kasl, který před několika lety opustil ODS a post pražského primátora na protest proti korupčním praktikám. Je sice na nevolitelném místě, ale jeho místo na kandidátce má svou důležitou symboliku.
Další články tohoto autora:
Jiří Pehe

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku