Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 10.6.2004
Svátek má Gita
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: Londýn volá o pomoc!!!
 >EKONOMIKA: Oslabování koruny k euru je u konce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Děti se dívají
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Krávy v Praze
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí hrátky v letním podvečeru
 >Antikoncepce na "leasing"
 >POLITIKA: Dvě otázky pro Jakuba Patočku
 >KULTURA: Kolem kašny
 >PENÍZE.CZ: Jak financovat prosperující firmu
 >HISTORIE: Residua
 >POSTŘEH: O mlaskání
 >ZAMYŠLENÍ: Evropský sen
 >PENÍZE.CZ: Likvidace živnostníků: realita, či bulvární propaganda?
 >MROŽOVINY: Otazníky kolem Dne D
 >VÝSTAVA: Concerto rosso

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
10.6. RODINA A PŘÁTELÉ: Krávy v Praze
Ondřej Neff

Od minulého úterka můžete v ulicích Prahy spatřit dvě stě pět plastikových krav v životní velikosti, barevně pojednaných výtvarníky. Skvělý nápad pochází z Curychu, kde Cowparade uspořádali v roce 1998. Letos se kromě Prahy koná v americkém Harrisburgu, v Manchesteru a Stockholmu.

Lidožravá kráva je uvnitř Slovanského domu
Krávy navrhl sochař švýcarského původu Pascal Knapp, nyní žije v New Yorku. Idea pochází od jeho otce Waltera - právě on požádal syna o vytvoření tří typů krav v životní velikosti, které by se staly plátnem pro umělce. První kráva, kterou Pascal Knapp vytvořil, má vzpřímenou hlavu - sochař ji vytvořil ve Švýcarsku po pětitýdenním úsilí. Následovaly krávy ležící a se skloněnou hlavou. Knapp je vytvářel tak, aby působily realisticky a přitom aby mohly dobře posloužit jako výtvarný prostor. V současnosti Knapp pracuje na čtvrtém typu krávy, její vzezření drží v tajnosti.
Od první Cowparade až po současnost použilo těchto krav několik tisíc výtvarníků. Každá kráva má svého sponzora, přičemž někteří výtvarníci si je sponzorují sami.
Kde jsou v Praze k vidění?
Úplně nejvíc jsem jich našel uvnitř Slovanského domu (Příkopy, nedaleko Prašné brány), tedy ve dvoraně, pod širým nebem. Jsou na Starém městě (před Staroměstskou radnicí, před Stavovským divadlem), jsou v Platýze, uvnitř paláce Myslbek, na druhé straně řeky na náměstí Kinských (zde skvělá tank-kráva v khaki barvě s číslem 23), u Anděla. Akce má svoji webovou stránku, nejčerstvější novina zde sice pochází z 12. května, a ale hlavně - je tu mapa kde bychom krávy měli hledat. To je dobře, na př. na stockholmské webové stránce jsem mapu hledal marně. Podle této mapy by jich mělo být velké množství od 1.7. na Kampě, musím se tam podívat.
Krávy budou v Praze do září, doufejme, že je vandalové do té doby nezničí.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku