Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 10.6.2004
Svátek má Gita
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: Londýn volá o pomoc!!!
 >EKONOMIKA: Oslabování koruny k euru je u konce
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Děti se dívají
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Krávy v Praze
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí hrátky v letním podvečeru
 >Antikoncepce na "leasing"
 >POLITIKA: Dvě otázky pro Jakuba Patočku
 >KULTURA: Kolem kašny
 >PENÍZE.CZ: Jak financovat prosperující firmu
 >HISTORIE: Residua
 >POSTŘEH: O mlaskání
 >ZAMYŠLENÍ: Evropský sen
 >PENÍZE.CZ: Likvidace živnostníků: realita, či bulvární propaganda?
 >MROŽOVINY: Otazníky kolem Dne D
 >VÝSTAVA: Concerto rosso

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
10.6. POLITIKA: Dvě otázky pro Jakuba Patočku
Ivan Brezina

"Víme-li o Patočkově vizi společnosti, že je nebezpečná, víme o ní ještě málo". Tak by se dala parafrázovat úvodní věta článku Jakuba Patočky "Jane Kasale, jděte do toho!", otištěného v únoru 2000 v Lidových novinách. Článek byl jednou z mnoha nekonečných variací, permutací a kombinací Patočkovy patologické nenávisti k Václavu Klausovi, vyvolané snad uraženou ješitností. Za Klausovy vlády se totiž tehdejší Patočkovo Hnutí Duha ocitlo v příloze Zprávy ministerstva vnitra o extrémismu. Jeho předsedu pak Klaus označil za "darebáka s teroristickými a bolševickými metodami, demagoga, který je horší než komunisté, a navíc lže, lže, lže" (doslovný citát pochází z článku samotného Patočky pro MFD z roku 1995).

Těsně před volbami do Evropského parlamentu je potřeba připomenout dva pouze zdánlivě nepodstatné detaily, které bizarní "sociálně-ekologickou" vizi společnosti prosazované lídrem kandidátky Strany Zelených charakterizují. Velká část ekologických aktivistů (tedy Patočkových potenciálních voličů) dnes Zelené nechce volit s oprávněným poukazem na nedemokratické a sektářské metody jejich současného vedení. Ze stejného důvodu ostatně také českou SZ odmítli podpořit přední osobnosti evropských Zelených. Ty, kdo si Patočkovy izolace a mediálního máchání špinavého prádla povšimnout nestačili, by měly odradit zanedbatelné preference, díky kterým je hlas daný SZ hlasem vyhozeným do koše. Přesto však existuje jisté nebezpečí, že by Patočka mohl dostat příležitost začít své orwellovské představy uskutečňovat v praxi. Abychom věděli, co nám chystá, chtěl bych lídra SZ veřejně požádat o odpověď na dvě prosté otázky:

1. Proč opakovaně rehabilitujete komunisty? V článku "Jane Kasale, jděte do toho!" jste v únoru 2000 komunistům veřejně vyjádřil podporu. Volal jste tehdy po tom, aby lidová strana s tichou podporou KSČM zformovala vládu se sociální demokracií a doslova jste požadoval "vyvedení komunistů z izolace". Nejde přitom o ojedinělý politický úlet, ale o dlouhodobě konzistentní názor. Podle týdeníku Respekt jste totiž v prosinci 2002 (tedy o dva roky později) navrhoval, aby vládní strany společně s komunisty odvolaly členy obou mediálních rad. "Pětina komunisty navržených kandidátů v nově zvolené radě je přijatelná daň," řekl jste tehdy doslova.

2. Jaký je Váš osobní vztah k bývalé Státní bezpečnosti?

"Ví se, že Stranu Zelených zakládali lidé z StB", podřekl jste se v lednu 2000 v diskusním pořadu ČT Na hraně. Předseda SZ Jan Beránek v rozhovoru pro Vámi redigované Literární noviny v dubnu 2003 označil cílené založení SZ estébáky za "prokázaný fakt". Že to byly jen nevinné historické exkurzy, které nemají s dnešním personálním obsazením vedení SZ nic společného? Pak byste měl vysvětlit, proč jste v prosinci 2003 v Literárních novinách bagatelizoval registry agentů StB jako "seznamy obětí komunistického režimu" a proč s takovou vervou obhajujete lidi, na které se jejich temná smlova s ďáblem provalila (Arnošt Goldflam). Případné podezření byste samozřejmě nejlépe vyvrátil, kdybyste veřejnosti předložil své čisté lustrační osvědčení.

Pokud jako lídr volební kandidátky Strany Zelených tyto dvě prosté otázky přesvědčivě nezodpovíte, nezbude, než Vás veřejně vyzvat: "Jakube Patočko, jděte od toho!" Jinak by se totiž mohlo stát, že se díky Vám časem probudíme ve společnosti, ve které budou komunisté a estébáci hrát podobnou roli jako před listopadem 1989.
Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku