Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 14.6.2004
Svátek má Roland
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Vzpoura strojů na obzoru
 >SPOLEČNOST: Ňákej blbej!
 >PENÍZE.CZ: Proč říct ano rovné dani
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsme to dělali, když mobily nebyly
 >PSÍ PŘÍHODY: Útok ve dvojici, pokousaná Iris
 >SPOLEČNOST: Trochu opomíjená fronta
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >…abychom se v té Evropě neztratili…
 >ZAMYŠLENÍ: Kde jsou kořeny Abú Ghraíb?
 >GLOSIČKA: O slušnosti
 >MOBY DICK: Před volbami do Evropského parlamentu
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O dešti
 >INFO: Nadaní

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
14.6. SPOLEČNOST: Ňákej blbej!
Petr Vileta

Před mnoha lety, ještě v dobách reálného socializmu se mi stala na tehdejší dobu šokující historka. Potřeboval jsem si něco zařídit v Praze, tak jsem si vypůjčil od kamaráda motocykl a vyrazil. Zaparkoval jsem motorku někde poblíž Václaváku a vydal se pěšky za svým zařizováním. S helmou v ruce, to je důležité. Protože jsem i tehdy byl jen balík z Plzně, snažil jsem se chovat nenápadně a splynout s davem. To se mi podařilo a dokonce tak dokonale, že když na přechodu pro chodce všichni přecházeli na červenou, šel jsem taky. Na protějším chodníku stál policista, tehdy příslušník VB, a ten se na mě přísně podíval, ukázal na červenou na semaforu a povídal "Ňákej blbej! Ne?". Pak ukázal na moji helmu a dodal "A motorkář!". Pokutu mi nedal i když mohl a to mě právě šokovalo. Na tehdejší dobu to bylo nezvyklé. Důsledek byl, že jsem o svém chování skutečně začal přemýšlet a dospěl k závěru, že ať chodí na červenou kolik chce lidí, já na červenou nepůjdu. Ale proč to povídám.

V TV zprávách jsem se dozvěděl, že řidiči pražských autobusů MHD budou stávkovat proti připravované novele zákona, ve kterém má být stanoven za stejný přestupek vyšší postih řidičů profesionálů než "amatérů". Jako tehdy ten příslušník VB bych chtěl říci "Ňákej blbej! Ne? A profesionál!".
Jaksi lidsky chápu, že když řidič autobusu už posté nedostane při vyjíždění ze zastávky přednost od "amatérů", ačkoliv na ni má nárok, tak že použije "pravidlo silnější nápravy" a prostě někomu v koloně vjede "před čumák", aby si přednost vynutil. Lidsky chápu i to, že díky blbě nastaveným semaforům a vesnickým řidičům, kteří se rozjedou až půl minuty po naskočení zelené, se nedá dodržet jízdní řád a je nutné projíždět křižovatky ne na oranžovou, ale už na červenou a je nutné jet ne padesát, ale minimálně sedmdesát za hodinu. Lidsky chápu i to, že by stávku měli zablokováním ulic a silnic podpořit všichni profesionální řidiči, i ti od taxíků, rozvozů pizzy a kamionů. Lidsky to chápu. Kdo v našem Absurdistánu dostatečně nekřičí, ten na to doplatí. Ovšem jako řidič "amatér" opět musím říci "Ňákej blbej!". Kdo by měl v první řadě dodržovat zákony, když ne policie a soudy? Kdo by měl v první řadě dodržovat dopravní předpisy, když ne profesionální šofér? To by snad měla být i otázka profesní cti. Jenže kdopak dneska už ví, co to je nějaká ta čest, že? A navíc profesní. Páni autobusáci si asi myslí, že jsou pány ulic a silnic a ostatní provoz by se měl snad raději úplně zakázat. A nebo jsem zase něco nepochopil? No, je to možné, jsem přece jen balík z Plzně :-)

Petr Vileta
http://www.zivnosti.cz
http://www.practisoft.cz


Další články tohoto autora:
Petr Vileta

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku