Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 15.6.2004
Svátek má Vít
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Vycházejí Pražské vily a bude další Psí procházka
 >POLITIKA: Vláda prohrává boj s nezaměstnaností
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Když kvetly růže
 >PERLIČKY: Užiteční hnusáci mají týden
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když někdo rád papá
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart v roli samaritána
 >EUROVOLBY: Procenta, ach procenta, na vás třeba docenta!
 >NÁZOR: Naši furianti.
 >POLITIKA: Nevůle občanů EU a tuzemská reflexe voleb do EP
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh jedenáctý O PRESUMPCI SPRÁVNOSTI aneb
 >MÉDIA: Zajímá nás fotbal nebo manželky fotbalistů?
 >EKONOMIKA: Akcie zmírnily růst
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE.CZ: Hotovost, platební kartu a šeky do kufru
 >GLOSA: Vzpoura strojů na obzoru

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
15.6. EUROVOLBY: Procenta, ach procenta, na vás třeba docenta!
Petr Vileta

Dívám se na výsledky našich prvních voleb do Evropského parlamentu (nebo-li Eulamentu) a koukám na ta procenta. Je to zajímavé, jak se to dá různě vykládat. Je to jako v tom vtipu, jak se běžel maraton a závodili prezidenti USA a Sovětského svazu. Zvítězil prezident USA a Brežněv doběhl druhý. Druhý den po závodě psal Washington post "Prezident USA zvítězil, prezident SSSR doběhl druhý." a Moskovskaja Pravda psala "Prezident SSSR se umístil na skvělém druhém místě, kdežto prezident USA doběhl až jako předposlední." Stejné je to s procenty o výsledcích těchto (ale i jiných) voleb. Naše skvělá médyja uvádějí, že ODS výrazně zvítězila a publikují následující tabulku:
Strana % hlasů
ODS30,04%
KSČM20,26%
SNK-ED11,02%
KDU-ČSL9,57%
ČSSD8,78%
NEZ8,18%
Podle Českého statistického úřadu je u nás 8 283 485 milionu oprávněných voličů ve volbách do Eulamentu. Podle téhož úřadu byla však celková účast pouze 28,32% z celkového počtu oprávněných voličů a ne všechny hlasy byly platné (jen 2 332 862 platných hlasů), takže najednou je všechno jinak. Procenta jednotlivých partají nutno "podělit" procenty celkové účasti a ejhle, stejná tabulka vypadá mnohem bídněji. A když do stejné tabulky dosadíme ještě absolutní počet voličů (v kusech), kteří tu kterou stranu přišli do volební místnosti aktivne podpořit svým hlasem a na konec přidáme dosti podstatnou řádku o procentním i "kusovém" množství těch, kterým je to absolutně šuma-fuk (zkráceně AŠF), stává se tabulka poněkud hororovým čtením.
Strana % hlasů Voličů
ODS8,46%700 942
KSČM5,71%472 862
SNK-ED3,10%257 278
KDU-ČSL2,70%223 383
ČSSD2,47%204 903
NEZ2,30%191 025
AŠF97,19%8 050 623
Rozumbradové moudře pokývají hlavou a utrousí cosi o tom, že voliči projevili nezájem. Ovšem já jsem poněkud jiného názoru. Já si myslím, že u nás v ČR, ale i v jiných a to i "západních" státech je hlavním důvodem volební neúčasti docela obyčejná lenost. Doporučoval bych změnit volební zákon tak, že by účast byla pod citelnou pokutou povinná a zároveň by existovala možnost vhodit například prázdnou obálku, jako vyjádření toho, že volič sice splnil svoji povinnost, ale nehodlá volit ani jednu z nabízených stran. Domnívám se, že když už by takový líný volič k volbám stejně musel, nakonec by se pro někoho vyjádřil. Pokud se chcete podívat na údaje, ze kterých jsem vycházel, tak tady jsou Petr Vileta
http://www.zivnosti.cz

http://www.practisoft.cz


Další články tohoto autora:
Petr Vileta

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku