Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 15.6.2004
Svátek má Vít
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Vycházejí Pražské vily a bude další Psí procházka
 >POLITIKA: Vláda prohrává boj s nezaměstnaností
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Když kvetly růže
 >PERLIČKY: Užiteční hnusáci mají týden
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když někdo rád papá
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart v roli samaritána
 >EUROVOLBY: Procenta, ach procenta, na vás třeba docenta!
 >NÁZOR: Naši furianti.
 >POLITIKA: Nevůle občanů EU a tuzemská reflexe voleb do EP
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh jedenáctý O PRESUMPCI SPRÁVNOSTI aneb
 >MÉDIA: Zajímá nás fotbal nebo manželky fotbalistů?
 >EKONOMIKA: Akcie zmírnily růst
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE.CZ: Hotovost, platební kartu a šeky do kufru
 >GLOSA: Vzpoura strojů na obzoru

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
15.6. MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
mejlem

Proč jsem nevolil ČSSD.

Zase další volby skončily fiaskem pro vládnoucí sociální demokraty. Důvodů, proč se tak stalo, jistě každý z nás dokáže vyjmenovat spoustu. Hádky uvnitř strany, gripeny, Součková a její rozvodový právník, potutelný škodič Zeman, nevýrazný Špidla, to vše mělo vliv na katastrofální výsledek. To ale není nic proti Špidlově prohlášení po volbách, že to nebylo hlasování o tom, jak vládne jeho strana. Tomu snad věří jen on sám. Veliká bolest někdy člověku nedovolí rozumně uvažovat. Já se však domnívám, že to právě referendum o tom, jak vláda vládne bylo. A to říkám jako bývalý volič sociální demokracie. Patřím do té velké skupiny státních úředníků, kterým dává vláda práci a proto jsme ji volili. Jakoukoliv vládu, která nám dá peníze. Letos nám však vláda peníze sebrala, a to chvíli před volbami. No přece, to bychom byli padlí na hlavu, abych je volili. A samozřejmě ovlivňujeme i své ženy, děti, rodiče i přátele aby ani oni sociální demokraty nevolili. A to nemluví o tom, že svou práci za méně peněz budeme dělat ještě hůř než před tím, i když to půjde někdy dost těžko. To ani komunisti nesnížili platy svým byrokratům. Ne dobře jste rozhodli, páni sociální demokrati.
helman@centrum.cz


Neobjektivní výsledky

Ostuda. To je slovo, které mne napadne když slyším, že ve všech nových členských státech EU se volební účast pohybovala jen do 30%. Oproti původním členským zemím, kde účast byla přes 45%. Tato mizivá účast je vizitkou našeho politicky nedospělého chování. Takové volby nelze považovat za objektivní, neboť se v nich nevyjádřila ani třetina oprávněných voličů. Právoplatné samozřejmě jsou, ale vadou na kráse jim je právě nízká účast. Problém tkví v tom, že typů voleb je už mnoho a lidé se přestávají orientovat, a to ještě mnozí chtějí přímou volbu prezidenta… Jedním z možných řešení je sjednocení některých voleb do jednoho termínu. Podobně to vyřešili ve Spojeném království a větší volební účasti to pomohlo.
Dále je potřeba zpružnit systém tvorby voličských seznamů. V době superrychlých počítačových sítí není logické uzavírat volební seznamy 3 týdny před volbami, s čímž souvisí i ukončení vydávání voličských průkazů, a tak prakticky znemožnit hlasování mnoha voličům. Co kdybychom napříště do voleb více zapojili počítače? Voličské seznamy mohou být on-line v každém okrsku! To by jistě volební účasti prospělo. Vím, že se hned ozve Úřad na ochranu osobních údajů, ale členy komisí přece lze bez problémů písemně zavázat mlčenlivostí. To by vyřešily novelizace volebních zákonů, k čemuž se obávám nebude chuť mezi našimi parlamentními politiky. Neparlamentní politici by k tomu chuť určitě měli. Trápí je nízká volební účast zaviněná neustálým hašteřením sněmovních a senátních obyvatel, kteří se na svých bidlech krásně usadili a nechce se jim dolů.
Nechápou také soustavnou diskriminaci svých stran v médiích. Popelkou jsou předvolební panelové diskuse v České televizi a spíše výsměchem jsou půlnoční výstupy na Primě. Máme tržní hospodářství se sociálními přívlastky, kde má své místo konkurence, nikoliv ta dravá a bezohledná, ale zdravá a spravedlivě rozložená, kde silnější pomáhají tím slabším tak, aby se celek měl dobře. Kdyby se parlamentní strany nebály mezi sebe pustit novou krev, byla by na tom naše politická scéna lépe. Ti silní by si uvědomili své chyby a ti slabší by měli šanci se představit potencionálním voličům. Spoty v televizně-neatraktivních odpoledních hodinách, kdy je většina lidí v zaměstnání nebo na nákupech, to zajistit nemohou.
Pak je zde ještě jedna možnost, ale považujme ji za krajní: Uzákonit povinnou volební účast, jak tomu bylo za 1. republiky a dodnes takto volí v Nizozemsku.
Martin Dědek (27 let), Mladá Boleslav

Volby do EP - velmi překvapivé

Překvapení bylo hned několik, ale jen některá jsou médii přemílána zprava doleva a o jiných se decentně mlčí. Nad politickou mrtvolou US-DEU se pronáší úvahy zcela nehodné jejího významu. To že dosud neparlamentní strany ve volbách do EP získaly téměř 20% hlasů, však téměř nestojí za zmínku. A to přesto, že jim výzkumy renomovaných agentur dávaly /v lepším případě/ určitou šanci překonat pětiprocentní hranici. K čemu jsou pak průzkumy veřejného mínění?
Hovoří se o tom, že KSČM prolomila další hranici, ale právě nízká volební účast by jí měla nahrávat daleko více. Vzpomeňte si na úvahy po minulých parlamentních volbách. Pokud by KSČM měla opravdu tak pevné voličské jádro, musela by při stávající volební účasti s přehledem zvítězit. Ve skutečnosti se prokázalo, že nejdisciplinovanější voliče má KDU-ČSL. Jejich stabilní preference mezi 6-7% se při nízké účasti zhodnotily na 9,5% a nečekané čtvrté místo.
Bezesporu největším překvapením však bylo třetí místo koalice SNK a Evropských demokratů. Tato "velkými" medii zcela opomíjená kandidátka se prosadila razantním způsobem. Evropští demokraté si upevnili druhé místo v Praze /nárůst proti krajským volbám o více než 1%/ a s razantní podporou SNK v menších místech vystrčili drápky i do regionů. I o tom se však mlčí.
Propad ČSSD se očekával, ale že bude tak propastný si v Lidovém domě nepřipouštěl ani ten největší pesimista. Nicméně geniální Špidla už našel viníka, není jím samozřejmě ani on sám ani jím prosazovaná politika strany, ale Miloš Zeman! Řešení vskutku hodné svého autora. Logiku v tom nehledejte stejně jako v současné vládní politice.
Po prázdninách nás čekají další volby - krajské a senátní. Už se těším na "kvalifikované" průzkumy, kterými nás agentury zahrnou a pak na skutečné výsledky. Vypadá to, že stojaté vody se začínají hýbat.

Petr Baubín
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku