Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 16.6.2004
Svátek má Zbyněk
  Výběr z vydání
 >KULTURA: Bloomsday
 >GLOSA: Slavné vítězství ODS
 >EKONOMIKA: Evropské volby oslabily domácí měnu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem si ve Stráži nad Nežárkou nabil hubu
 >PSÍ PŘÍHODY: Chlapi, včetně psů, jsou dobytkové
 >NÁZOR: Mnoho povyku pro nic
 >LITERATURA: Knížka krásná a čtivá
 >ŽERT: Žádost o propuštění z otroctví sociálního a důchodového "pojištění"
 >PENÍZE.CZ: Jak zajistit prosperující firmu
 >POSTŘEH: O psech
 >ARCHITEKTURA: Vycházejí Pražské vily a bude další Psí procházka
 >POLITIKA: Vláda prohrává boj s nezaměstnaností
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Když kvetly růže
 >PERLIČKY: Užiteční hnusáci mají týden
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když někdo rád papá

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
16.6. NÁZOR: Mnoho povyku pro nic
Daniel Kvasnička

Je jasné, že opozice bude využívat možnosti útočit na vládní koalici. Pochopitelně. Není už tak jasné, že to bude činěno s povědomím dostatečného taktu. Nejsilnější opoziční strana získala sedm set tisíc hlasů. Celkově měla šanci oslovit osm milionů voličů. Proto je její mandát ke změnám na domácí politické scéně malý a její lídři by se měli učit slušnosti, se kterou budou oponovat a ne zneužívat volební výsledky k další kampani, za kterou není nic reálného.

Dvě stovky tisíců hlasů posbírala vládní strana sociálních demokratů a spolu s ostatními stranami koalice jich měla čtyři sta sedmdesát tisíc. Absolutní poměr tedy není tak zásadně osudový. Nic však nelze omlouvat, prohra je prohra. Ke cti poražených je třeba říci, že nekopou vítěze do holení.

Volby mají dobrý výsledek poprvé v tom, že voliči marginalizovali malé strany natolik, že nebudou čerpat státní příspěvky za odevzdané hlasy. Počet hlasů drtivé většiny stran a hnutí se nepřehoupl přes jedno procento. Svoje volební dobrodružství budou platit zcela sami. Za druhé voliči dali stabilně dost hlasů komunistům, vlastně stejně, jako celé vládní koalici. Je jasné, že komunisté jsou skutečností naší politické scény. Prostě nám nikdo ještě jasně neukázal, že existuje taková demokracie, pro kterou by bylo vhodné obětovat plná koryta omezeného sortimentu či dederonové košile všech velikostí a zároveň jen několika vybraných barev. Naskládaných sto devadesát tisíc hlasů pro komunisticky myslícího podnikatele a soudružku moderátorku ve hnutí Nezávislých je důkazem, že nevěříme v ideály, ale ve hmotu a peníze. Materialismus různě zabarvených soudruhů možná v nějakých dalších volbách dosáhne na vládu a teprve pak se některým rozsvítí.

Televizní kultuře se podaří spojit v jeden dav šedesát tisíc lidí, kteří jsou si většinou naprosto cizí a myslí si o sobě spoustu nelichotivých věcí. Na jednom náměstí a v jednom kostele by se nikdy nesešli - leda tak na fotbal z velké obrazovky. Ale ani to ne, vyznávají nezávislost. Přesto jako jeden zástup nahážou hlasy stejnému kandidátovi. Jako jeden dav hlasují pro člověka, který mandátem zase uniká před soudním projednáváním své podivné majetkové aktivity minimálně na pět let.

S potěšením je třeba kvitovat, že se jiní nezávislí vykopali z plenek, nemají ve funkcích prapodivné komunistické předsedy a snesou na čele kandidátky někoho jiného, než starostu z Horní Dolní. To je úspěch, protože pochopili, že potřebují světové politiky vedle tuzemských zastupitelů. Protože je to pouze start, doufejme, že se koalice Evropských demokratů a SNK dokáže nepohádat třeba o peníze za mandáty.Další články tohoto autora:
Daniel Kvasnička

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku