Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 21.6.2004
Svátek má Alois
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: Palátci daně na druhý pokus
 >GLOSA: Zamyšlení povolební a také už předvolební
 >LIDŠTINY: Politika? Fuuuj! Aneb proč lidi nezajímá?
 >INFORMATIKA: Mlynářův informační mlýn I. Testcom
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pohodlné kempování doma v posteli
 >PSÍ PŘÍHODY: Je to přírodní jev
 >PENÍZE.CZ: Kdo má vlastně právo bydlet?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >HISTORIE SUDET: Poprava v lese Kuli
 >PRÁVO: Chyby nejsou jen v učebnicích aneb občanským právem krok za krokem ... někdy až do louže
 >POLITIKA: Česká houpačka ? Čert aby se v tom vyznal
 >EUROVOLBY: Najdeme i dobré zprávy
 >SuperStar: Hezounům v popu odzvonilo
 >MOBY DICK: České Textárny - nový gigant na trhu s ojetými vozidly
 >POLITIKA: Na hrubý pytel hrubá záplata

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
21.6. INFORMATIKA: Mlynářův informační mlýn I. Testcom
Milan Novák

Boj s větrnými mlýny připomíná situace na Ministerstvu informatiky, vedeném ministrem informatiky Vladimírem Mlynářem (US-DEU).

Když se na naši odborovou organizaci obrátili s žádostí o pomoc před čistkami prováděnými utajovaným náměstkem ministra informatiky Dušanem Chmelíčkem zaměstnanci příspěvkové organizace Testcom a pak jsem v několika článcích od prosince loňského roku opakovaně psal o tom, že Ministerstvo informatiky nechalo protiprávně založit společnost s ručením omezeným Testcom servis (zakládat lze pouze akciové společnosti a navíc pouze se souhlasem vlády), do které bylo protiprávně vloženo 7,5 milionů korun z rezervního fondu, ministr Mlynář jakákoliv porušení zákona popíral nebo zapíral. Přestože měl k dispozici negativní odborné stanovisko příslušného odboru ministerstva financí a dokonce osobní dopis ministra financí Sobotky v této věci , žádající nápravu (13.12. ODBORÁŘI INFORMUJÍ: Mlynář (US-DEU) dozoruje tunelování TESTCOMU nejméně za 7,5 milionů korun http://pes.eunet.cz/clanky/2003/12/34594.html), čistky vůči těm kdo s porušováním zákona nesouhlasily a nebo dokonce odmítli plnit protiprávní příkazy, pokračovaly s neztenčenou intenzitou.

Nezbývalo nám než požádat o kontrolu ministra financí a spoléhat na interpelace poslanců.

Jenomže Mlynářům informační mlýn rozemele na dezinformační mouku i ty informace, které je povinen poskytovat poslancům. Naposledy na neplnění informačních povinností narazil poslanec Zbyněk Novotný (ODS), který na minulé parlamentní schůzi dne 13. května ústně interpeloval ministra Mlynáře kvůli nedostatkům kolem portálu veřejné správy. Ministr Mlynář nejprve před jeho ústní interpelací utekl z jednacího sálu jako malý kluk s výmluvou, že musí kvůli něčemu důležitému ihned do Senátu. Poslanec Novotný tedy ústní interpelaci v jednacím sále alespoň přednesl (viz. stenoprotokol na http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/031schuz/s031222.htm), a ministr Mlynář byl povinen do 30 dnů na interpelaci odpovědět alespoň písemně. Písemnou odpověď na tuto svou interpelaci však poslanec Novotný od Mlynáře dosud nedostal. Novotný to přiznal minulý týden v diskuzi na svých webových stránkách, viz zde.

V řadě spotřebitelů nestravitelné dezinformační mouky se ocitl před Novotným už v únoru předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik interpelující kvůli problému nakládání s finančními prostředky na portál veřejné správy přes Testcom servis s.r.o. předsedu vlády Vladimíra Špidlu. Odpověď na interpelaci Špidlovi zpracovával Mlynářův tým natolik průhledně, že předseda vlády odpověď dokonce zapomněl osobně podepsat. Odmítnutí této písemné interpelace by mělo být předmětem dalšího jednání ještě na této červnové schůzi Poslanecké sněmovny.

Není to však všechno. Korunu všem dezinformacím nasadil návrh státního závěrečného účtu kapitoly Ministerstva informací za loňský rok 2003, předložený ministrem Mlynářem Poslanecké sněmovně. Mlynář v předloženém materiálu semlel informace tak, že sice neopomenul popsat hospodaření příspěvkové organizace Testkom, vedené jeho utajovaným náměstkem Dušanem Chmelíčkem, včetně všech jednotlivých dotací, ale vychytrale zamlčel jejich nejvýznačnější čin loňského roku. Zcela zamlčel skutečnost, že vloni byla protiprávně založena touto příspěvkovou organizací za Mlynářova dozorování ona společnost s ručením omezeným TESTCOM servis a že do ní bylo vloženo 7,5 milionů korun z rezervního fondu této příspěvkové organizace.

Nepřekvapí, že při popisování výsledků vnějších kontrol zamlčel Mlynář o hospodaření svého ministerstva také další mediálně známý průšvih, že kontrola Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zjistila u jeho ministerstva použití 10 milionů Kč na přestavbu budovy v roce 2003 v příkrém rozporu se zadáváním veřejných zakázek a udělila mu za to dokonce pokutu 33 tisíc Kč.

V rozpočtovém výboru Poslanecké sněmovny má koalice většinu a tak když byl návrh státního závěrečného účtu této kapitoly ministerstva informatiky projednáván na schůzi tohoto výboru, přes uvedené závažné informačními nedostatky o hospodaření, byla opozice snadno přehlasována. Sociální demokraté totiž ústy ministra financí Sobotky sice nesouhlasí s Mlynářovým porušováním zákonů při hospodaření s majetkem státu, ale v parlamentu porušování zákonů svými koaličními partnery v praxi loajálně přehlížejí.

Kapitola Ministerstva informatiky je obsahem celého státního závěrečného účtu za loňský rok 2003, který má být odsouhlasen také ještě na této schůzi Poslanecké sněmovny.

Informační mlýn Ministerstva informatiky dál mele svou dezinformační mouku. Vládní koalice však v zájmu udržení svých osobních pozic je ochotna strávit a schválit cokoliv.

Milan Novák

(autor je předseda odborové organizace při Ministerstvu informatiky)
Další články tohoto autora:
Milan Novák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku