Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 21.6.2004
Svátek má Alois
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: Palátci daně na druhý pokus
 >GLOSA: Zamyšlení povolební a také už předvolební
 >LIDŠTINY: Politika? Fuuuj! Aneb proč lidi nezajímá?
 >INFORMATIKA: Mlynářův informační mlýn I. Testcom
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pohodlné kempování doma v posteli
 >PSÍ PŘÍHODY: Je to přírodní jev
 >PENÍZE.CZ: Kdo má vlastně právo bydlet?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >HISTORIE SUDET: Poprava v lese Kuli
 >PRÁVO: Chyby nejsou jen v učebnicích aneb občanským právem krok za krokem ... někdy až do louže
 >POLITIKA: Česká houpačka ? Čert aby se v tom vyznal
 >EUROVOLBY: Najdeme i dobré zprávy
 >SuperStar: Hezounům v popu odzvonilo
 >MOBY DICK: České Textárny - nový gigant na trhu s ojetými vozidly
 >POLITIKA: Na hrubý pytel hrubá záplata

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
21.6. GLOSA: Zamyšlení povolební a také už předvolební
Jaroslav Šula

V toku času, by mělo být současné dryáčnické chování ODS pouhou epizodou. Politická chudoba bude po čase vytlačena z české scény osobnostmi opravdovějšími, korektnějšími a moudřejšími. Chceme-li v Česku navázat na slavné, politicky hotové muže, jakými byli Palacký, Masaryk či Rašín, je však třeba si pospíšit. Náš malý národ, ale i nová Evropa potřebuje rozumné tvůrce budoucnosti, kteří v čele své země či kontinentu dokáží odolávat novým podnětům, zrychleně se měnícího světa. Světa krutějšího, techničtějšího, bohatšího, ale též ohroženějšího.
Nezahrávejme si tedy na našem domácím politickém dvorečku, stanovme cíle vedoucí k prosperitě. A hledejme jednotu. V diskuzi, která povede pouze kupředu. Pokud pochopíme.
A naši komunisté ? Nejsou silnější, jen se dovedou perfektně zorganizovat v pravou chvíli. S vědomím, že jsou dlouhodobě odsouzeni do opozice, umí čekat na chyby a využívají jich. Demokratické politické spektrum jim nahrává neuvěřitelnou řevnivostí a vzájemnými hrubostmi, což spolehlivě odhání slušné voliče. Pak se nedivme posledním volebním výsledkům.
Zvláštní pozornost zaslouží jakási česká specialita v tom, že část pravice a část levice má k sobě blíže než k přirozenějším partnerům okolo politického středu. Jde o chronický nedostatek vazby na ideje a stranický program, relativizují se obecně danné hodnoty, platné v okolním světě. Smazává se rozdíl mezi pravicí a levicí. Naopak je elegantně nahráváno zdánlivým nezávislým, kteří paradoxně formují tvrdé vnitřní struktury, pod pláštíkem nezávislosti.
Chtějí-li klasické politické strany nadále tvrdit muziku české politiky, je nejvyšší čas začít přesvědčovat občany, že to myslí poctivě.
Další články tohoto autora:
Jaroslav Šula

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku