Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.6.2004
Svátek má Zdeňka
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Svědectví z nočních bojů v ingušské Nazrani
 >REAKCE: Labské jezy a …?
 >HISTORIE: Oč jde?
 >MROŽOVINY: Sto čtyřicet let a tři dny od tažení na Červené řece
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Skřivanovy problémy
 >PSÍ PŘÍHODY: Vy jste kdo?
 >REAKCE: Argumenty
 >POLITIKA: Poněkud šílený hon na Špidlu
 >POLITIKA: Vyznamenejme bratry Mašíny
 >NÁZOR: Znovu o Mašíny?
 >DETEKTIVKA: Láska k miniaturám
 >POLITIKA: Jak položit vládu? Jak kdy.
 >POLITIKA: Tato noc nebude krátká
 >MEDSOMMARFEST: O Slavnosti slunovratu v Česku i jinde
 >PENÍZE.CZ: Reforma daní a státního aparátu podle našich čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
23.6. POLITIKA: Tato noc nebude krátká
Ladislav Jakl

Evropanská politika je plně naložený tanker. Jede svým směrem. Neodvratně a drtivě. Neumí manévrovat, neumí rychle reagovat. Jeho zatáčka má poloměr kilometrů. Útes se blíží, ale kormidelník je bezmocný.
Jistě, politika by neměla být jako pramice, která splašeně zareaguje na každé zabrání pádel. Proto ti, kdo vyčítají politice přílišnou rigiditu a stěžují si, že mezi volbami mají málo šancí politiku ovlivnit, nedoceňují druhý extrém. Tím je politika zcela ve vleku náhodných, módních, konjunkturálních vln. Solidní politika musí mít prostor k uplatnění zadání, které vzešlo vítězně z voleb. Poražené programy se nesmějí realizovat, protože to volič zakázal. Alespoň po nějakou dobu. Jenže přílišná setrvačnost je také naškodu, a to je problém EU.
Není pravdou, že kritikům přílišného centralismu EU primárně vadí evropanský socialismus. Jistěže vadí, mně kupříkladu velice. Ale mně vadí i současný český socialismus a proto ještě nezpochybňuji náš ústavní pořádek. Prostě socialisté vyhráli volby a příště je třeba nevyhrají. V EU je to jinak. Zásadní demokratický deficit, totální oddálení voličské poptávky od bruselské politiky, to je trvalý systémový problém, nikoli problém aktuální politický.
Jaké jsou představy běžného občana o bruselských politicích? Kdo v očích občana zosobňuje politiku EU? Romano Prodi? Ale to je spíš úředník, spíš komisař než volený politik. A kdo je v očích veřejnosti jeho alternativou, kdo zosobňuje evropanskou opozici? Nejspíše nikdo. Všem jde jaksi o totéž, o evropanský sociální model. Tento systém politickou alternativu nemá, proto není ovlivnitelný vůlí voliče, jeho občanskou zkušeností.
Obecně má veřejnost téměř každého státu EU svou zkušenost s neproduktivním a svobodu omezujícím sociálním modelem 70. let. A proto mnohé země provádějí nebo chystají různé ekonomické reformy. Není to jednoduché. V sociální politice funguje efekt západky. Sypat různá sociální privilegia je velmi snadné. Ale ubrat je ve chvíli, kdy je systém není schopen financovat, už tak jednoduché není. Margaret Thatcherová má svou smutnou zkušenost. Za celou mnohaletou éru své vlády se jí podařilo snížit míru přerozdělování - tedy podíl veřejných rozpočtu na HDP - sotva o pár procentních bodů. Přitom opačně to jde mnohem rychleji.
Na úrovni EU je to ještě horší. Prostor pro případné reformy uvnitř národních ekonomik se bobtnáním centralistické politiky EU stále zužuje. A tato evropanská politika žádné reformy nechystá. Protože je to tanker. Neumí zhodnotit současnou zkušenost a překlopit ji do politické praxe. Tanker pojede dál svou rychlostí a svým směrem. Národní lodě by se skaliskům uměly vyhnout. Evropský tanker však jede plnou parou vpřed. Vstříc zubatému ostří útesů.
Změny, která zažíváme, jsou proto z hlediska jedné generace bohužel téměř nevratné. A naše legislativa je chrlí úděsným tempem. Nemylme se, současná vláda sice do těchto zákonů přidává kus vlastního svérázného socialismu, ale o mnoho lépe by na tom nebyla žádná jiná. Většina zákonů se dnes jen překládá do češtiny. A tak je to v každé členské zemi EU. Socialismus uvnitř jedné země lze s jistými bolestmi "odvolit" a poslat, kam patří, evropanský socialismus však odvolit nelze, protože EU k tomu nemá mechanismy. Má jen svou státní ideologii socialismu spojenou s mocí a zájmy byrokratických struktur.
Stmívá se. Tato noc nebude krátká.
Psáno pro časopis PRO 51


Další články tohoto autora:
Ladislav Jakl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku