Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 24.6.2004
Svátek má Jan
  Výběr z vydání
 >INFORMATIKA: Mlynářův dezinformační mlýn III.
 >NÁZOR: Rozpačitá politika vlády v Iráku
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Ať žijí naše hvězdy!
 >LIDŠTINY: O obyčejnostech, a co je obyčejnějšího než takový vuřt …
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Problém se zvonkem
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí oprsklice, psí gentleman
 >EKONOMIKA: Růst zahraniční poptávky by vedl k posílení koruny
 >NÁZOR: Korupce a morálka.
 >FEJETON: Leoš Mareš v České televizi
 >PENÍZE.CZ: ČSSD sází na virtuální účty
 >CHTIP: Kurz managementu
 >SVĚT: Svědectví z nočních bojů v ingušské Nazrani
 >REAKCE: Labské jezy a …?
 >HISTORIE: Oč jde?
 >MROŽOVINY: Sto čtyřicet let a tři dny od tažení na Červené řece

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
24.6. NÁZOR: Korupce a morálka.
Oldřich Kohout

"Takže si myslíte, že pomocí zákona ovlivníte morálku společnosti?!" Zeptal se ironicky moderátor televizní debaty "Sedmička" jednoho z pozvaných politiků (20.6.2004).
V této debatě byla rozebírána otázka morálky společnosti s důrazem na korupci.

Bohužel i takoví lidé pracují pro "Sedmou velmoc"!

Dám jednoduchý příklad. Vytvořte zákon, který bude pardonovat veškeré dopravní přestupky, vč. rychlosti jízdy (ta se standardně nedodržuje již nyní), jiné činny z přestupkového řízení, trestné činy loupeže, vraždy atd., a po nějakém čase se pojďme podívat, jak zákon "neovlivnil" morálku společnosti!

V tomto nesmyslném světle tolerování všeho, byly takto v 90. letech vytvořeny zákony v oblasti ekonomie, podnikání, majetkové kriminality, ale také v oblasti nakládání se státními (obecními, krajskými) rozpočty a tudíž s penězi nás všech.
Jakýkoliv veřejný rozpočet je velmi lákavý a ohromný zdroj k individuálnímu, neoprávněnému obohacování jednotlivce nebo skupiny jednotlivců. Tzv. chyby v zákonech se pak omlouvaly nezkušeností politiků a vládnoucí nomenklatury. Ale jak mi čas dává čím dál více za pravdu, ukazuje se, že toto "neprávo" bylo založeno záměrně a cíleně k obohacení některých úzkých skupin.
V době vzniku těchto zákonů byl však jeden problém. Pokud někdo začal poukazovat na dopady (třeba i budoucí), byl v lepším případě hystericky označen za bolševika a milovníka starých pořádků, nebo za hledače třetích cest a v horším případě mu bylo vyhrožováno nebo byl dokonce napaden, leckdy i střelnou zbraní (viz.: případy novinářů v kausách lehké topné oleje, vracení spotřebních daní při fiktivních vývozech alkoholu, privatizační aféry atd.), a to už nemluvě o počtu zabitých potencionálních svědků v těchto kausách.

Vraťme se ale k rozpočtům a ke korupci.
Existuje sice zákon o zadávání veřejných zakázek, ten je ale leckdy nedodržován (nálezy Kontrolního úřadu), nebo právě dodržován velmi rafinovaným způsobem.
Opět dám jednoduchý příklad na obecní (místní) úrovni.
Mám založeno třeba pět s.r.o., kde tři z nich se účastní výběrového řízení např. na čištění a údržbu chodníků v obci. Způsob vyhlášení výběrového řízení formou nenápadné a lehce přehlédnutelné poznámky na vývěsné tabuli opomenu. V obci je šest firem, které by byly schopny tuto práci provádět (tři z nich vlastním já) a ve čtvrtém s.r.o, které vlastním z části a které se zabývá např., školením v různých oblastech a marketingovými studiemi, jsou spolupartneři (jakoby náhodou) skoro všichni zastupitelé (nebo jejich příbuzní) sedící v komisi, která schvaluje toto výběrové řízení.
Jak je možné, že vždy jedna ze tří těchto mých firem zvítězí ve výběrovém řízení ponechám na Vaší fantazii.
Zajímavější je ale skutečnost, jak vyplatím zkorumpované zastupitele, tak aby to vypadalo naprosto legálně? No vyplatím jim mzdu a odměny (části zisku) z toho čtvrtého s.r.o., které nemá s výběrovým řízením vůbec nic společného. Peníze na výplaty do čtvrtého s.r.o dostanu od "výherce soutěže" na úklidové práce, jelikož ten si nechal udělat u čtvrtého s.r.o. marketingovou studii, vyškolit zaměstnance (např.bezpečnost práce) a velmi dobře této čtvrté firmě za toto zaplatil!
Pokud by se mi přeci jen nedostávalo peněz, vždy se dá sesmolit při uzavírání zakázky nevýhodná smlouva pro obec s různými dodatky o mimořádných nákladech apod. Vždyť obecní právník pracuje občas externě i pro mou firmu - samozřejmě tu pátou!
No a jako třešničku na dortu věnuji obci za velké slávy a guláše zadarmo nějaký sponzorský dar (vlastně je z jejich peněz). Nejlépe houpačky a kolotoč na dětské hřiště, aby bylo vidět, že mám srdce! U této příležitosti si starosta svým proslovem ohřeje také svou stranickou polívčičku a všichni jsou spokojeni.
Toto "kolečko" se dá udělat ještě nepřehlednější a celou pavučinu lze zahalit mlhou daleko důkladněji, než jsem popsal.
Problém je ale v tom, že všechny tyto náklady a svůj slušný zisk ve finále (ne při výběrovém řízení-tam jsem samozřejmě jeden z nejlevnějších) promítám do ceny, kterou obci a tudíž Vám občanům, účtuji. Jsem asi tak 2,5 - 3 krát dražší, než za kolik se tato činnost dá provádět! Jelikož chceme, aby vše vypadalo legálně a moc jsme na sebe neupozorňovali, musím také odvádět ještě z těchto výplat daně, sociální a zdravotní pojištění, takže celkové mé navýšení může být i vyšší (dle chamtivosti zastupitelů).

Pak ale existuje také klasický úplatek v obálce, který z pravidla činní 15-25% z ceny zakázky (resp.rozpočtu na zakázku) a při správné konstelaci, mi pak úředník dokonce paradoxně radí jak cenu navýšit, jelikož jde i o jeho provizi!

Kombinaci obou variant nevylučuji.
Ještě, že obec má ty Vaše daně občané!

A teď si představte rozpočet statní s jeho miliardami! Proč by utráceli politické strany na kampaních ohromné miliony, které se jim z poplatku za hlas voliče nebo dokonce ze mzdy poslance, nemůžou nikdy vrátit? Jaká tedy z toho plyne pro ně výhoda? Kde berou peníze na financování celého toho divadla? No jistě! Máme tady zákon o financování politických stran, stejně jako zákon o zadávání veřejných zakázek…
Kdo všechno se skrývá pod pojmem "zájmové skupiny vytvářející požadavky na poslance - loby"? Nepřipomíná Vám to něco? Třeba školení bezpečnosti práce?

Kdo např. zkontroluje vydavatelství, která vydávají nesmyslné knižní bláboly různých politiků a poslanců, které nikdo nekupuje, ale těmto lidem jsou přesto za ně vypláceny ohromné částky z prodeje?! Proč a za co?!
No a politická strana taky nepřijde zkrátka. Máme tady "čisté sponzorské dary"! Proč a za co?!
Nejotřesnější odvádění pozornosti občanů jsou pak na oko bouřlivé diskuse na téma "platy poslanců a ústavních činitelů". Vždyť o ně vůbec nejde! Tito lidé se umí velmi důstojně uživit po dobu mandátu i bez těchto oficiálních příjmů! Samozřejmě bych teď měl alibisticky říci, že nejsou všichni stejní, ale já už tomu nevěřím!
Jak říkal druhy politik z oné výše uváděné televizní debaty o korupci na místní úrovni (úplatky za byt): "Záleží na tom, jak v tom zastupitelstvu jsou ti lidé dlouho. Čím déle tam jsou, tím vzniká větší chuť pro korupci."
Tak toto si přesně myslím taky, s tím rozdílem, že nerozlišuji místní a vysokou politiku! Jsou tam pořád ti samí lidé!

Jaký asi dopad na morálku společnosti má tato více než desetiletá absence poctivosti a řádu v otevřené demokracii a tržním hospodářství?! Dodnes slyším 1.náměstka MFČR Klaka, že s naftou a lehkým topným olejem je vše v zákoně v pořádku, a že novináři hledají problém tam kde není. Také slyším našeho současného prezidenta Klause (tenkrát ministr financí), že nezná rozdíl mezi čistými a špinavými penězi, a také slyším šéfa privatizace Ježka, že ekonom musí utíkat před právníky!

Mafie převzala ekonomickou moc a ekonomika ovládá politiky, přestože by měla být jejich nástrojem!
Sklidíme plody! Připravme se!

Nejoblíbenější politická věta současnosti je : "Máte-li důkazy o tom co tvrdíte, tak je předložte!"
Na to mohu politikům říci jen jedno :
"Vy nám předkládejte každou minutou, že to tak není a logicky nám vyvracejte naše podezření! Jste naši zaměstnanci, tak koukejte odvádět řádnou práci a bez diskuse dělat to, co po Vás chce Váš zaměstnavatel, vč. předkládání výkazů Vaší činnosti! Ztráta důvěry je důvod k okamžitému rozvázání pracovního poměru (mimochodem)!
Jasná a srozumitelná občanská neposlušnost je projevem ztráty této důvěry. Zákoník práce se totiž na Vás "chytře" nevztahuje! Myslím, že se brzy této neposlušnosti dočkáte!"

Takže, pane moderátore, myslím!

Oldřich Kohout
Občan - volič
Zaměstnavatel zvolených politiků .
Další články tohoto autora:
Oldřich Kohout

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku